Zawieszanie się komputera

Problem jest dość szeroko znany w internecie, jednak nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania Mojego problemu.

Mój komputer ma około 6 lat. Dostałem go jakieś 2 lata temu i już poprzedni właściciel miał z nim takie problemy. Komputer potrafi zawiesić się nawet, jeśli zupełnie nic na nim nie robię. Najpierw myślałem, że to wina zasilacza, ale kupiłem Tracera 400W i nic to nie zmieniło. Następnie myślałem, że to wina dysku, ponieważ czerwona dioda (ta od dysku) gaśnie w momencie zawiechy, jednak nowy dysk, nic nie pomógł. Nie jest to wina ram-ów, ponieważ były wymieniane (może co najwyżej sloty, ale nie wiem jak to sprawdzić) poza tym memtest nic nie wykrył. Niejednokrotnie wymieniałem taśmy od dysków. Karta graficzna też jest nowa (GF 6200). Nie mam “spuchniętych” kondensatorów, co było problemem w wielu przypadkach opisanych na forach. Dodam jeszcze, że podczas, gdy komputer się zawiesi nie można nawet nacisnąć caps lock’a (nie zapala się dioda. Inne przyciski, też nie działają). Gdy słucham muzyki, to wtedy też przestaje wydobywać się cokolwiek z głośników. Najczęściej komputer zawiesza się w momentach, gdy mam włączoną muzykę, gg i robię coś na internecie (zwykle nie pochodzi wtedy dłużej niż 10min). Naprawdę już kończą mi się pomysły. Męczę się z tym komputerem od 2 lat i nic nie pomaga.

Zapomniał bym podać specyfikację komputera:

  • Płyta Epox 8K9A

  • Karta graficzna Gforce 6200 fabrycznie podkręcana 512mb

  • 768 ram (2 kości - 512 i 256)

  • Karta muzyczna realtek zintegrowana w płytę.

  • procesor AMD Athlon xp+ 2400 - 2000Mhz (nic nie podkręcałem)

I to by było na tyle. Jeśli zapomniałem coś podać, to proszę napisać. Wspomnę jeszcze o tym, że nie jestem w tym zbyt biegły, dlatego prosił bym, aby jakiekolwiek rozwiązania były wytłumaczone krok po kroku :slight_smile:

Aha, przypomniało mi się, że czasem (bardzo rzadko) gdy zawiesi się komputer, to po zresetowaniu pc zegar procesora w magiczny sposób ustawia się na 966mhz (nie pamiętam dokładnie, ale jakoś tak). Muszę wtedy, albo zresetować bios (tradycyjnie bateryjką) albo wejść w ustawienia i i ustawić mnożnik na 133x19, wtedy pc tego najwyraźniej nie ogarnia i ustawia oryginalny mnożnik, czyli 133x15. Gdy po tym wszystkim włączę komputer, to pc nie czyta karty dźwiękowej (tej zintegrowanej). Po prostu muszę wyłączyć i włączyć od nowa pc i jest wszystko w porządku. No i częstotliwość zawieszeń, jest to około od 1 do nawet (mój rekord) 23 dziennie.

Z góry dziękuję, za sensowne odpowiedzi :slight_smile:

1.Podaj temperatury na (CPU,kartcie graficznej i chipsecie)

2.Wymiana zasilacza na tracer to nie jest za wielka rewolucja

3.Próbowałeś wyciągać jedną kość pamięci Ram? i działać tylko na jednej,może są jakieś konflikty między pamięciami i dlatego się wiesza.

4Bios na płycie głównej zaktualizowany do najnowszej wersji ?,twoja płyta główna kiedyś to było naprawdę coś ale także było do niej kilka wersji biosu poprawiające błędy.

Witam miałem ten sam problem, pomogła wymiana płyty głownej, warto by było wsadzić wszystko w innego mobaska

Płyta główna 38C

Procesor 47C

Karta graf. 51C

Dysk 1 - 43C

Dysk 2 44C

  1. Zgadzam się, ale przy tej konfiguracji nie potrzeba chyba lepszego :slight_smile:

  2. Z ramami już robiłem wszystko :slight_smile:

  3. Tak, bios jest najnowszy.

Może podam jeszcze napięcia (ja się na napięciach nie znam kompletnie):

napiecia.jpg

Napięcia na:

12 V w normie

5 V w normie

3,4 V w normie

na AGP o dziwo jest dość wysoka,więc zapewne karta działa na X4

na CPU jest w porządku

jedynie dziwią mnie napięcia na pamięciach,po DDR spodziewał bym się raczej 2.5 V a tu jest 2.8 V,może się myle bo dawno na DDR nie siedziałem ale mnie akurat to dziwi

temperatury normalne,więc może powinieneś iść zgodnie z poradą nargoriel i wymienić mobo,na allegro koszt 50-70 zł,znajdziesz dobre płyty.

A jak z dyskami? ,odalałeś HD Tune i sprawdzałeś czy nie ma żadnych bad sectorów.

Tak. HD Tune jest w porządku. W takim razie szarpnę się na jakąś płytkę główną :slight_smile: W końcu i tak dziwne, że jeszcze działa po tylu latach :smiley:

No i dzięki za pomoc :slight_smile: