Zawieszanie się Win98SE

(Frozenox) #1

Witam!

Mam problem. Otóż gdy po uruchomieniu win98 włączę dowolny program np. firefoxa to po chwili gdy chcę wejść w mój komputer lub jakikolwiek inny folder zawiesza mi się komputer. Gdy próbuję nacisnąć alt+ctrl+delete wyświetla mi się komunikat, że system jest zajęty. Zawsze po tym muszę zresetować komputer.

PS. Proszę nie kierować się moim podpisem. Komputer tu opisywany ma zupełnie inne parametry.

(Pawel Pieczyrak) #2

Zainstaluj nieoficjalny Service Pack 2,1 b dla Windows 98.

(Michaelp128) #3

link - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +Pack+2.1b

(Jag1661) #4

Sprawdź również, czy z "Windą" jest wszystko ok ( sterowniki itp) , ile masz pamięci wirtualnej (ewentualnie zmień jej lokalizację - choć na systemowym działa szybciej (podobno)), przeczyść rejestr ( scanreg pod dos-em - może być też ten program), wykonaj scandisk (może być pod systemem, z włączoną naprawą błedów), wykonaj defragmentację rejestru i twardego(-ych) dysku (-ów).

Rozumiem też, że "fizyczny" sprzęt n.p. pamięć) jest w porządku..

(Asterisk) #5

To znaczy jakie - np RAM ?

(ProTofik) #6

a nie lepiej zakupic i zainstalowac xp?

czy ten komp go nie pociagnie

(Frozenox) #7

No niestety to jest zabytek. I po co kupować xp jak wsparcie do niego się kończy?

(Maxikazio) #8

Wypróbuj jeszcze program uruchom>sfc

(Frozenox) #9

Jeżeli chodzi o czyszczenie pamięci, defragmentacje,czyszczenie rejestru itp to nic nie daje, a nieoficjalny Service Pack 2,1 b dla Windows 98 się nie zainstaluje bo jest za mało miejsca na dysku...

Co robić? Czy ktoś wie?

(Jag1661) #10

Podaj parametry komputera (procesor, ilość RAM, płyta główna, HDD i podział na partycje i inne) - zastanów się, czy nie da się zwolnić miejsca na partycji systemowej.

(Frozenox) #11

Miejsca nie da się zwolnić...

Procesor: P2 300mhz , RAM 128mb sdram, HDD: 4GB, C: 1,2 GB , D: 2,8GB

(Technocoms) #12

Mi to wygląda na brak pamięci RAM. Pozamykaj też niepotrzebne procesy.

(Frozenox) #13

Niepotrzebne procesy? Mam za zwyczaj uruchomione 3: Explorer, firefox no i Mój komputer...

Ale jeśli chodzi o pamięć to nie zawsze tak mi się robiło. To trwa jakieś 2 miesiące.

Więc nie sądzę aby chodziło o RAM...

(Pawel Pieczyrak) #14

Na twoim miejscu wywaliłbym Windows 98 i zainstalował jakąś dystrybucję linuxa. Poczytaj na www.jakilinux.org

(Frozenox) #15

No niestety musi być ten nieszczęsny Win98SE.

(Cookies23) #16

Usuń zawartość folderu C:\WINDOWS\Temp i C:\WINDOWS\Temporary Internet Files. Odzyskasz nawet 1 GB miejsca na dysku.

PS. Ja na swoim old lapku mam C: tylko 1 GB, 32MB RAM'u, internet na karte sieciowa PCMCIA i Opere :smiley: A na C: wolnego mam 500MB :stuck_out_tongue:

(Asterisk) #17

1 - Zobacz, co się dzieje w MSCONFIG.EXE - zakładka Autostart

==:> Start / Uruchom / MSCONFIG.EXE / OK

2 - Ile masz wolego miejsca na partycji systemowej ?

3 - Zainstaluj sobie FreeRam XP Pro 1.51 ( dla Win95 do XP) - skutecznie uwalnia RAM

(Frozenox) #18

C:\WINDOWS\Temp i C:\WINDOWS\Temporary Internet Files automatycznie czyści mi ccleaner. W autostarcie również wszystko co mogłem powyłączałem.

Mam ok. 200mb wolnego miejsca na systemowej.

Optymizery Ram-u nie pomagają, wręcz spowalniają kompa.

W dniu 12.07.2008 , o godzinie 15:07 został dopisany post przez Frozenox

Już ok. Problem sam się rozwiązał. Okazało się, że to AVG 7,5 spowalniało kompa.

Thx za pomoc.