Zawieszanie systemu Ubuntu

180 zł za oryginalną na Allegro plus wysyłka. Chyba jednak mogę bez niej żyć :slight_smile:

 

Dziękuje wszystkim za pomoc. Zobaczymy po kilku dniach czy rzeczywiście wszystko gra.

Trochę dziwna sytuacja z tym sterownikiem, ale jednak jak pisałem na początku - to on był winowajcą. Dziwna o tyle, że Twój sprzęt nie jest najnowszy i sterownik w wersji przetestowanej powinien zupełnie wystarczyć do stabilnej pracy i niegenerowania problemów, ponieważ jego wersja wyprzedza o kilka lat Twój sprzęt, łącznie z kartą graficzną. Widać, marcin uwzględnił mimo tego, że wersja przetestowana może nie wystarczyć. W sumie u mojej partnerki zaszedł podobny przypadek (artefakty graficzne) ze sterownikami na dosyć leciwym GeForce 6600, ale tam jakoś miałem nadzieję, że kolejna/inna wersja sterownika poprawi problemy (nie poprawiła) lub rozwiąże je inna dystrybucja. W sumie rozwiązały się przez zastąpienie Lubuntu przez Xubuntu, a szkoda, bo Lubuntu nieco szybsze, jednak w pakiecie Xubuntu dostałem od razu jeszcze inny sterownik, co mogło wpłynąć na stabilną pracę Xubuntu. Pisząc, że możesz mieć problemy ze sprzętem, nie miałem na myśli absolutnie wydajności, gdyż Twój sprzęt mimo lat jest pod tym względem niezły, a już na pewno do zwykłej pracy. Wystarczający do tego, aby laptop w pełni poprawnie pracował pod Ubuntu. Miałem bardziej na myśli, że może być w jakiś sposób uszkodzony, jak np. LinuxManiak wskazał na baterię. Pamiętaj, że Linux pozwoli na dużo większą swobodę i ingerencję w system, niż Windows w standardzie. Przyczynia się to też do powstawania różnych poważnych problemów z jego pracą , ponieważ, nawet przypadkiem, można uszkodzić system, dodając niewłaściwe repozytoria, które z pozoru wydają się odpowiednie. Dobrze, że starasz się nie dodawać repozytoriów, jednak jeżeli masz pewność, że coś działa poprawnie np. z opinii innych, to spokojnie myślę, możesz dodać sobie takie repozytorium. Przykładowo, aplikacja którą życzysz sobie zainstalować z repozytorium dodanego z internetu, zawiera pewne zależności, bez których nie może pracować - prawdopodobnie często znajdą się one też tam gdzie aplikacja, więc automatycznie się dociągną. Może się zdarzyć, że taka aplikacja będzie wymagać najnowszych niestabilnych, a nawet bardzo wczesnych eksperymentalnych pakietów, które normalnie w systemie są w wersji stabilnej, jednak starszej - i wymagane są do działania wielu programów, albo nawet całego środowiska. Instalacja takiej aplikacji powoduje zastąpienie pakietów stabilnych przez te eksperymentalne i w efekcie możesz sobie narobić dużej biedy, choć można tą biedę odkręcić - http://ubuntu-andrzej001.blogspot.com/2012/05/ppa-purge-usuwanie-zmian-z-repozytoriow.html

 

Pozdrawiam i życzę miłej pracy pod Linuksem, Ubuntu :slight_smile: