Zawód programisty- jak to jest?


(M4thy5) #1

Tak sobie pomyślałem że w tej dziedzinie albo ktoś jest bardzo dobry w tym i znajduje zatrudnienie w jakiejś firmie dużej, lub sam robi jakiś interes i tworzy coś, albo ktoś jest średni lub nie należy do tej czołówki i nie ma zarobków z tego. Duże firmy specjalistów raczej zatrudnią, małe dadzą jednorazowe zlecenie i nie ma łatwo ze stabilnością zatrudnienia, małe też nie zatrudnią byle kogo. No i jeśli ktoś jest przeciętny w tym co robi to jak to jest? Możliwe że głupoty opowiadam ale takie są moje przemyślenia i chciałbym sie dowiedzieć jak to jest naprawdę. Dużo jest zleceń i szukają tylko tych bardzo dobrych? Miejsce w tym zawodzie jest tylko dla tych co są w tym bardzo dobrzy?


(Maciejboss) #2

człowiek majacy pojecie o branży i posiadający wykształcenie i coś robi w programowaniu raczej nie powinnien mieć kłopotu z zatrudnieniem w polsce właśnie programistów potrzebują bo do tego trzeba mieć głowe i zdolności


(klopas) #3

no a nauczenie się samego c++ i winapi wystarczy? czy muszę znać kilka języków?


(roobal) #4

Wiesz samo nauczenie się C/C++ to nic, zresztą to są języki jak każde inne tyle, że programowania, tu trzeba mieć wiedzę jak dobrze zastosować język, jak go zoptymalizować itd i to potrafią właśnie zdolni programiści a nie amatorzy. Tak samo każdy może nauczyć się, np. angielskiego ale nauczyć się tego języka to jedno a posługiwanie się poprawnie gramatycznie to druga sprawa. Znam wielu ludzi którzy uważają, że znają dobrze angielski (głownie samouki) ale jak czytam albo słucham tego ich niegramatycznego języka to w duchu się z nich śmieje :slight_smile: Poza tym programista, moim zdaniem, do bardziej złożonych programów, oprócz znajomości języka programowania musi wykazać się wiedzą matematyczną. Moim zdaniem matematyka w programowaniu jest najważniejsza, bo jak pisałem, języka każdy się może nauczyć, nawet małpę migowego nauczyli :slight_smile:

Pozdrawiam!


(M4thy5) #5

Jak ktoś potrafi coś stworzyć w c++ to po co mu jakieś inne ciężkie języki? Ale ogólnie jak czytam jakim to trzeba być specjalistą by móc zwać sie programistą, to myślę czy nie odpuścić sobie c++ i wziąć sie za php i mysql?


(system) #6

Jeżeli chodzi o pracę programisty to wadą jest to Że musi bardzo długo siedzieć przed komputerem. Pensja jest całkiem niezła. Tyle że programista musi mieć duże zdolności w matematyce. I raczej programista musi znać kilka języków programowania.


(Airborn) #7

Bo pracodawca może mieć inne wymagania? Bo mona znaleźć zastosowania w których c++ się nie sprawdza?

php znajduje średnie zastosowanie na rynku webmasteringu, ale i tutaj jego znaczenie maleje. Znajomość relacyjnych baz danych to coś co przydaje się przy projektowaniu i pisaniu wielu aplikacji (należy pamiętać, że trzeba znać nie tylko składnię języka, trzeba umieć zaprojektować całą bazę danych tak by miała ręce i nogi).

Prawda jest taka, że najlepiej znać podstawy każdego języka, mieć o nim jakiekolwiek pojęcie na wszelkie kruczki i sztuczki można się przygotować z czasem pracując już nad konkretnym zagadnieniem, ale jeżeli chce się być elastycznym na rynku pracy, to jednak trzeba być obeznanym, chociaż pobieżnie, z większą ilością języków.