Zbędne pliki i programy na partycji C w Windows 7

Witam,

Nie wiem czy wątek był ale szukałem i wszystko co znalazłem to było na temat Windows XP a na Windows 7 nie. Zawsze korzystałem z Windowsa XP a Windows 7 to dla mnie nowość i ciężko mi było na początku coś odnaleźć / zrobić…

Kupiłem laptopa w Neonecie z Windows 7 i na dzień dzisiejszy na C mam 22,8 GB zajęte… na XP miałem coś koło 6GB… Mam jakieś programy zainstalowane z Acera i nie wiem czy jak to usunę to czy coś się nie popsuje… Strasznie mnie to drażni. W XP jak trochę więcej miejsca zajmowały syfy to zaraz mulił nie chce tego samego w W7. Rozumiem że W7 potrzebuje więcej miejsca doskonale to rozumiem ale aż tyle?

Chciałbym pokasować zbędne programy które nie są mi potrzebne… komputera używam głównie do internetu a od czasu do czasu w coś zagram i tyle nie potrzebuje jakiś Acer Acrader Deluxe nawet nie wiem co to i do czego to… czy też Acer eRecovery Management po co mi to tu jest? Chyba że to ważne jest no to ok…

Prosiłbym o pomoc w usunięciu zbędnych plików z partycji C na Windows 7.

Witaj. Acer eRecovery Management służy do nagrania na kilku ( 3 - 4 ) płytach kopii Recovery, z której przywrócisz w razie czego system do takiego stanu jaki nagrałeś. Dlatego wcześniej usuń to co jest Ci nie przydatne i zainstaluj te aplikacje, które będziesz używał.

Ponadto laptop ma już wykonaną kopię, która znajduje się na oddzielnej partycji Recovery i z niej przywrócisz system do stanu fabrycznego. Uruchamia się ją klawiszem funkcyjnym F lub kombinacją.

Matiuseq

Zwróć uwagę że Vista zajmowała o 12GB więcej miejsca niż 7. Dodatkowo zapewne masz system x64 który zajmuje więcej niż x86.

U mnie Windows 7 x64 SP1 z zainstalowanymi aplikacjami (office 2010, irfanview, winamp itp…) zajmuje 13GB.

Najlepsze wyjście ? Usuń system który masz wgrany, opcjonalnie usuń partycję recovery. Skombinuj czystą płytę z 7-mką i zainstaluj od początku czysty OS.

Możesz też przejąć na własność folder winsxs i poddać go kompresji NTFS.

http://www.majorgeeks.com/download6626.html?2011-02-17 Pobierz, zainstaluj, uruchom skanowanie i usuń to, co program wskaże.

Witam ponownie i dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Niestety mój problem dalej nie został rozwiązany i prosiłbym o dalszą pomoc jeśli jest to możliwe.

dzięki za tą cenną informację. Mam nadzieje że mimo wszystko nie będę musiał nigdy robić przywracania :slight_smile:

pisałem wcześniej:

i do tego powtórzę się że u mnie zajęte na C jest 22,8 GB bez niczego a u Ciebie z programami zajmuje 13 GB. Pytanie brzmi co u mnie zajmuje przynajmniej 9,8 GB (powtarzam przynajmniej).

Właśnie problem w tym że ja nie dostałem od nich płytki z Windowsem… Mam (raczej) oryginalny bo mam naklejkę na laptopie z kluczem ale płytki nie dostałem. Pewnie to jest taka licencja dla sklepu że dostali jedną płytę a sporo naklejek z kluczami… W dodatku czytałem gdzieś że jak się instaluje Windows 7 to trzeba zawsze dzwonić do nich po nowy klucz bo oryginalny klucz jest jednorazowy. Nie wiem czy to prawda ale nie zdziwiłbym się jakby tak było. Teraz instaluje dzwonie i co mówię? Że przeinstalowałem sobie Windows 7 bo w sklepie źle to zrobili? Nie wiem może proste tłumaczenie jest najodpowiedniejsze. W dodatku dodam od siebie że jednak chciałbym pominąć ponowną instalację systemu Windows.

Pobrałem, zainstalowałem i… usunąłem 2 mało zajmujące programiki… Teraz na dysku C zajęte mam 22,4 GB to wciąż mnie nie zadowoliło…

Może zrobić jakąś listę co mam na dysku C i powiecie co potrzebne a co nie?

Co do czystych kopii to możesz poszukać w necie lub pożyczyć od znajomego i podczas instalacji/lub po instalacji podać swój klucz i aktywować.

Program Files - 680MB

Program Files x86 - 2GB

ProgramData - 255MB

User - 890MB

Windows - 10GB (folder winsxs 4GB)

Dodam że u mnie system ma rok czasu i szykuje się do stawiania systemu a ile u ciebie zajmują te foldery ?

ja mam trochę inne foldery na C:

intel - 424 KB

PerfLogs - 0 KB

pliki programów x86 - 1,17 GB

program files - 458 MB

użytkownicy - 2,14 GB

windows - 16,6 GB

  • sam winsxs - 7,39 GB

mam jeszcze jakieś 3 pliki i nie wiem co to są za pliki i trochę boję się ich usunąć ale wydaje mi się że one są zbędne a nazwy ich to:

  • my.cnf - 288 bajtów

  • my_cnf.bak - 2,22 KB

  • RHDSetup.txt - 3,02 KB (ten jest raczej od Realtek)

i to wszystko

Właśnie jest taka sytuacja, że nie dostałeś płytek bo producent laptopa ich nie dołącza - dostałeś za to specjalną partycję, o której pisał wcześniej AjWi.

Sklep nie dostaje płytek z systemem i naklejek aby instalować i naklejać na laptopach - system jej zainstalowany już w fabryce,

Jeżeli masz włączone ukrywanie plików systemowych to na dysku c: powinny być tylko te foldery które podałem reszta to śmieci.

Włącz pokazywanie ukrytych plików i folderów następnie zostaw tylko te foldery które podałem (u ciebie są pod ciut inną nazwą bo masz polski system a ja mam angielski).

pokazały mi się jeszcze 2 foldery:

ProgramData - 1,33 GB

OEM - 2,07 GB

skasowałem plik Intel, PerfLogs oraz 3 pliczki luźne.

a może windows 7 robi jakieś kopie zapasowe które się tylko mnożą aż pamięci zaczyna brakować? :slight_smile:

Dodane 04.03.2011 (Pt) 18:04

i widzę że albo nikt nie wie co to jest albo nie ma do mnie już sił…

ale problem jak dla mnie dalej jest :frowning: