Zbyt duża temperatura procka

Witam

W ostatnich kilku dniach zauważyłem że mój laptop się strasznie nagrzewa. Sprawdziłem temperaturę programem lavalyst i wyszło że procesor ma temperaturę 60 stopni lub większą. Czy jest to prawidłowa temperatura a jeśli jest za duża to co mam robić? Proszę o fachową odpowiedź

Jeżeli oglądasz tapetę Windowsa i nic w tym czasie nie robisz a dysk twardy nie pracuje (np w wyniku skanowania przez antywira) to tak - temperatura jest za duża jak na stan spoczynku. Laptopy mają z natury kiepskie chłodzenie i się bardzo grzeją, ale aż tyle? Jeżeli laptop jest na gwarancji to przejdź się z nim do serwisu nich to sprawdzą bo w którymś momencie to wszystko może trzasnąć. Dla pewności sprawdź temperaturę jeszcze raz programem SpeedFan tak żebyś miał dwa niezależne wyniki.

Przede wszystkim to jaki to jest procesor oraz jakie było jego wykorzystanie w chwili pomiaru temperatury.

“w kilku ostatnich dniach” - ostatnio były 30 stopniowe upały więc biorąc poprawkę, że temperatura otoczenia była 10 stopni wyższa niż “normalnie” można śmiało przypuszczać, że procesor nagrzeje się mocniej niż zwykle.

Warto też sprawdzić czy na laptopie nie został uruchomiony tzw. “Silent Mode” jeśli laptop jest w niego wyposażony.

Oczywiście nie należy bagatelizować problemu, ale zachować zdrowy rozsądek.

Jest to procesor intel celeron 1.50 Ghz. Próbowałem się dowiedzieć jeszcze czegoś w necie i z tego co wyczytałem to temperatura 60 stopni wcale nie jest taka duża, ale i tak uważam, że ta temperatura powinna być niższa przy samym chodzeniu po necie. Mój komputer niestety już nie jest na gwarancji a wiecie ile kosztują serwisy i tak naprawdę to nie wiem co robić?

Celerony pracują przy takich temperaturach, 60*C przy temperaturze otoczenia 20-25*C jest niczym nadzwyczajnym.

Jedyne co można by próbować na to poradzić to stosować jakieś lepsze chłodzenie.

W przypadku laptopa warto postawić go tak, żeby wylot z wentylatora był odsłonięty i ciepłe powietrze miało gdzie “uciekać”.

Kiedyś widziałem na allegro takie podstawki chłodzące do laptopów… ale nie wiem jak to teraz wygląda i na ile to było skuteczne.

No i warto pamiętać, że laptopy nie zostały zaprojektowane do pracy “stacjonarnej” tylko do “dorywczej”.

Jak chcesz mieć niższe temp. to wymień procesor np. na Pentium M. Miałem w swoim laptopie Celerona M 1,4GHz i po wymianie na Pentium M 1,4@1,86GHz (w idlle 800MHz) temperatury wyraźnie spadły, szczególnie w spoczynku. Aktualnie komputer jest włączony od rana i ma temp. 27stopni przy 22 w pokoju. Możliwe że swoje zrobiła też dobrze wygrzana i nałożona pasta term. Zalman STG-2.

60stopni w idlle to dużo. Polecam nałożyć nową paste termoprzewodzącą. Może być Zalman STG-2/AC MX-2. Temp. na pewno spadną o kilka stopni. Przy okazji dobrze wyczyść laptopa z kurzów i na pewno będzie ciszej i chłodniej. Celerony to procesory mocno grzejące się. Na sprzedaż miałem raz laptopa Dell z Celeronem M serii 500 w 65nm i w porównaniu do Pentium M 130nm różnica w temp. w spoczynku była wyraźna (na niekorzyść celerona).