Zbyt gorąca karta graficzna - GeForce 7600GS

Program Everest pokazuje następujące temperatury podzespołów mojego komputera:

96068711.jpg

W innym temacie powiedziano mi, że karta graficzna jest za gorąca.

Nie wiem jednak dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić.

Czyszczenie wnętrza komputera ani zainstalowanie najnowszych sterowników do grafiki nic nie dało…

Komputer działa dobrze tylko, że ten odczyt jest niepokojący.

Karta to NVidia GeForce N7600GS.

Ponadto zastanawia mnie dlaczego Everest nie widzi mojego wentylatora w obudowie,który wieje praktycznie na kartę graficzną, mimo iż taki posiadam i on działa?

Moja konfiguracja sprzętowa jest w moim podpisie poniżej, a zasilacz to Deer DR-B400ATX Max 400W.

Nic nigdy nie było tuningowane/podkręcane.

Wentylator ten podłączony jest do płyty głównej ?

Jeżeli nie (np. do wtyczki zasilacza), to odczytu liczby obrotów nie uświadczysz.

Na karcie graficznej jest wentylator, czy sam radiator ?

Jeżeli jest wentylator, to sprawdź, czy w ogóle on działa.

Jeżeli chłodzenie pasywne, to sprawdź osadzenie radiatora na procesorze graficznym (czy jest solidnie osadzony i czy nie ma luzów).

Wentylator jest podłączony dwoma kabelkami (czarny i czerwony) do płyty głównej - nie bezpośrednio do zasilacza.

Na karcie graficznej nie ma wentylatora. Posiada ona radiator (radiatory), jego mocowanie nie budzi zastrzeżeń, jest czysty i “na oko” wszystko jest ok.

bochen9 , w momencie, gdy czujnik wskazuje temperaturę ~ 79’C dotknij palcem radiatora na karcie graficznej i sprawdź, czy temperatura rzeczywiście odpowiada tej wskazywanej przez czujnik (możliwe, że czujnik przekłamuje).

Przed tym zabiegiem pozbądź się ewentualnego ładunku elektrostatycznego z dłoni dotykając kranu bądź kaloryfera.

Radiator jest gorący ale nie parzy, można przyłożyć palce. Trudno mi ocenić czy to 80 stopni xD

Przy 80° byś się poparzył

No te radiatory można na luzie dotknąć, jak się kilka/kilkanaście sekund potrzyma palce to robi się gorąco ale to jeszcze nie jest parzenie.

Dodam, że radiatory są “do góry nogami”, od spodu czy jak to jeszcze inaczej powiedzieć… ale chyba musi tak być bo inaczej tej karty się nie da podłączyć :smiley:

Czyli co? Mam uznać, że czujnik kłamie? :-o

To standard.

Możliwe.

Pograj co najmniej 30 minut w jakąś grę, wyłącz ją i szybko sprawdź jaką temperaturę wskazuje czujnik.

Dotknij też radiatora palcem.

Wczoraj grałem z godzinę w GTA San Andreas i zaraz po graniu Everest pokazywał równe 80 stopni, potem 77-79 czyli jak zwykle.

Bardzo dziękuję za tak szybką pomoc :wink:

mi też grzał się bardzo radiator od karty graficznej,ale zamontowałem wiatrak obok karty który wyprowadza ciepłe powietrze od radiatora poza obudowę komputera.Temperatura od razu spadła a radiator jest znacznie chlodniejszy

Może uszkodził ci się wentylator na karcie.

Ja tak miałem.

Kup powietrze sprężone i przedmuchaj może pomoże mi pomgło

Poradzę Ci wymianę pasty termo-przewodzącej na karcie. Jak to nie pomoże to trzeba się zastanowić nad wymianą chłodzenia na aktywne. Chłodzenie pasywne jest z reguły mało wydajne. A karta graficzna najbardziej się grzeje ze wszystkich bebechów.