Zbyt wysoka temperatura C2D i ocena overclockingu grafiki

(system) #1

Wczoraj podkęciłem grafikę (taką jak w podpisie) z 500x1400@ 625x 1630 Mhz - w 3D Marku05 przyrost punktów z 5683 do 6843. Jak myślicie - można to tak zostawić, czy za dużo i lepiej zniżyć takty? (temperatura wzrosła tylko o 3 stopnie - do 53 st.)

Czy w tej karcie można odblokować jakieś dodatkowe potoki?

Mam chyba za wysoką temperaturę procesora :confused: Na boxowym chłodzeniu, bez OC przy normalnej pracy jest to około 42-44 stopni. Po pięciominutowym obciążaniu w SP2004 temperatura wzrasta nawet do 62 stopni.

Wczoraj testowo trochę podkręciłem procesor do 2100Mhz i w stresie temperatura bardzo szybko zbliżyła się do 60st, to zaraz przywróciłem domyślne taktowania. Czy takie temperatury na boxowym chłodzeniu są normalne? Kompa składał mi pracownik sklepu - czy jest możliwe że źle założył cooler'a? Jak obniżyć te temperatury?

(system) #2

Grafa moze zostac ja mam nonstop 640/1640,box-a sciagnac i posmarowac nowa pasta ,na box-e(dobrze zalozonym) 2.5-2.6 bezproblemu,

(Gugu007) #3

Sprawdź również wentylację w Twojej budzie. :mrgreen:

(enjoypoznan) #4

A w razie braku wentyli załóż chociaż jeden z tyłu obudowy aby wydmuchiwał ciepłe powietrze.

(system) #5

Podajcie jakieś linki do takich wentylatorów. Jak się je montuje?

(enjoypoznan) #6

Ten polecam. Dobiera obroty do temperatury wydmuchiwanego powietrza. Montujesz z tylu obudowy na ściance gdzie masz zasilacz. Powinieneś miec tam miejsce na właśnie taki wentylator. Przykręcasz 4 śrubkami i sii. Zasilanie podłączasz do płyty głównej o oznaczeniu np SYS FAN (wtyczka 3 PIN). Jeżeli natomiast obawiasz się że ściągając radiator uszkodzisz procek itp to weż kompa do sklepu w którym go kupiłeś i powinni Ci to zrobic od ręki. Poproś też o założenie wentyla który podałem tak aby wydmuchiwał powietrze z obudowy. I powinno wszystko grac. Osobiście polecał bym zmienic chłodzenie boxowe na np Pentagram Freezone , Arctic cooling , Cooler Master. Wiążę się to z wydatkiem ~ 100zl ale będzie spora różnica. Pasta termoprzewodząca np. ARCTIC SILVER 5.

Pozdrawiam!

(system) #7

Tylko nie wiem czy te inne zestawy chłodzące na procesor się zmieszczą, bo mam pasywne chłodzenie płyty gł. i nie wiem czy to nie będzie przeszkadzać.

965P-DQ6-1.jpg

(enjoypoznan) #8

[](http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Pentagram_Freezone/wentylatory_CPU/Pentagram_Freezone_NXC_100_Cu/pelny,id,24686/)

Ten powinien spokojnie się zmieścic. Ja mam podobny tylko że 120-stkę też cały miedziany. W stresie temp procka nie przekroczyła nigdy 40 stopni. A wentylek chodzi sobie na 1200RPM i w ogóle go nie słychac. Zamiast całego z miedzi możesz wziąśc ten. Zaoszczędzisz trochę na masie.

Jeżeli zdecydujesz się na to chłodzenie to oczywiście upewnij się przed zakupem czy mam rację.

(system) #9

Podoba mi się, opinie ma dobre na komputroniku :slight_smile: Trzeba będzie w coś podobnego zainwestować, bo nie wiem czy ten dodatkowy wentylator wyciągający powietrze coś da. Chociaż.... to tylko 13zł i można zaryzykować :slight_smile:

(enjoypoznan) #10

Ja szczerze radze żebyś jednak założyl taki wentyl. :wink:

Decyzja oczywiście należy do Ciebie.

Pozdrawiam!

(system) #11

Mam jeszcze pytanie co do tych dodatkowych wentyli. Z tyłu obudowy w miejscu na dodatkowy wentylator odległość miedzy otworami wynosi 7cm, a w sklepach podają, że te wenylatory są 80x80mm :confused: Zmieści się to czy nie:P ??

178416e2ad0f32fam.jpg

Jeśli chodzi o wentylator z przodu obudowy to też nie wiem czy w przypadku mojej obudowy montaż takiego ma sens :confused: - nie mam z przodu "typowego "wylotu powietrza - z resztą sami zobaczcie

Tutaj znowu głupi wymiar - 8,2 cm :confused:

4170806fae23b6b0m.jpg

8ca806c489c12119m.jpg

(enjoypoznan) #12

80mm to średnica wentylatora a nie rozstaw śrub mocujących. Wszystko powinno pasowac.

(Chrucik) #13

co do wentylatora na tył obudowy polecam TEN

Sam używam i jestem zadowolony jest cichy i baardzo wydajny !!

(system) #14

To teraz nie wiem czy lepiej Fan 8, czy Fan Pro TC :stuck_out_tongue: (ten drugi ma chyba termoregulacje obrotów).

A co sądzicie o wentylatorze z przodu obudowy - ma to sens w przypadku mojej obudowy ? (patrz zdjecia 3 posty wyżej).

(enjoypoznan) #15

Tak ten ma termoregulacje obrotów.

Możesz dac z przodu na pewno nie zaszkodzi.

chrucik wygląda całkiem kozacko ale nie ma termoregulacji. :wink:

Ja bym Ci chyba radził Fan Pro TC ze względu na właśnie termoregulacje.

(Chrucik) #16

enjoypoznan przy moim sprzęcie chodzi na stałe na 1500 obrotów i jest ok (cicho i chłodno) Poza tym kupiłem go już dawno ......

(system) #17

Tylko czy go pójdzie tam załóżyć, bo jak widać na zdjęciu rozstaw otworów jest inny niż z tyłu obudowy. Poza tym nie ma tam okrągłych otworów na śruby, tylko jakieś prostokątne dziury :confused:

(Chrucik) #18

bo śrubę to nie wkręcasz w obudowę tylko w wiatrak (obudowę wiatraka)

a jak się nie zmieści to wykombinujesz coś ...

(system) #19

OK,

a do których gniazd (a może bezpośrednio do zasilacza) podpiąć te wentylatory?

Schemat:

8845107e749c126fm.jpg

(enjoypoznan) #20

SYS FAN lub PVR FAN.