Zbyt wysoka temperatura C2D i ocena overclockingu grafiki

Wczoraj podkęciłem grafikę (taką jak w podpisie) z 500x1400@ 625x 1630 Mhz - w 3D Marku05 przyrost punktów z 5683 do 6843. Jak myślicie - można to tak zostawić, czy za dużo i lepiej zniżyć takty? (temperatura wzrosła tylko o 3 stopnie - do 53 st.)

Czy w tej karcie można odblokować jakieś dodatkowe potoki?

Mam chyba za wysoką temperaturę procesora :confused: Na boxowym chłodzeniu, bez OC przy normalnej pracy jest to około 42-44 stopni. Po pięciominutowym obciążaniu w SP2004 temperatura wzrasta nawet do 62 stopni.

Wczoraj testowo trochę podkręciłem procesor do 2100Mhz i w stresie temperatura bardzo szybko zbliżyła się do 60st, to zaraz przywróciłem domyślne taktowania. Czy takie temperatury na boxowym chłodzeniu są normalne? Kompa składał mi pracownik sklepu - czy jest możliwe że źle założył cooler’a? Jak obniżyć te temperatury?

Grafa moze zostac ja mam nonstop 640/1640,box-a sciagnac i posmarowac nowa pasta ,na box-e(dobrze zalozonym) 2.5-2.6 bezproblemu,

Sprawdź również wentylację w Twojej budzie. :mrgreen:

A w razie braku wentyli załóż chociaż jeden z tyłu obudowy aby wydmuchiwał ciepłe powietrze.

Podajcie jakieś linki do takich wentylatorów. Jak się je montuje?

Ten polecam. Dobiera obroty do temperatury wydmuchiwanego powietrza. Montujesz z tylu obudowy na ściance gdzie masz zasilacz. Powinieneś miec tam miejsce na właśnie taki wentylator. Przykręcasz 4 śrubkami i sii. Zasilanie podłączasz do płyty głównej o oznaczeniu np SYS FAN (wtyczka 3 PIN). Jeżeli natomiast obawiasz się że ściągając radiator uszkodzisz procek itp to weż kompa do sklepu w którym go kupiłeś i powinni Ci to zrobic od ręki. Poproś też o założenie wentyla który podałem tak aby wydmuchiwał powietrze z obudowy. I powinno wszystko grac. Osobiście polecał bym zmienic chłodzenie boxowe na np Pentagram Freezone , Arctic cooling , Cooler Master. Wiążę się to z wydatkiem ~ 100zl ale będzie spora różnica. Pasta termoprzewodząca np. ARCTIC SILVER 5.

Pozdrawiam!

Tylko nie wiem czy te inne zestawy chłodzące na procesor się zmieszczą, bo mam pasywne chłodzenie płyty gł. i nie wiem czy to nie będzie przeszkadzać.

965P-DQ6-1.jpg

Ten powinien spokojnie się zmieścic. Ja mam podobny tylko że 120-stkę też cały miedziany. W stresie temp procka nie przekroczyła nigdy 40 stopni. A wentylek chodzi sobie na 1200RPM i w ogóle go nie słychac. Zamiast całego z miedzi możesz wziąśc ten. Zaoszczędzisz trochę na masie.

Jeżeli zdecydujesz się na to chłodzenie to oczywiście upewnij się przed zakupem czy mam rację.

Podoba mi się, opinie ma dobre na komputroniku :slight_smile: Trzeba będzie w coś podobnego zainwestować, bo nie wiem czy ten dodatkowy wentylator wyciągający powietrze coś da. Chociaż… to tylko 13zł i można zaryzykować :slight_smile:

Ja szczerze radze żebyś jednak założyl taki wentyl. :wink:

Decyzja oczywiście należy do Ciebie.

Pozdrawiam!

Mam jeszcze pytanie co do tych dodatkowych wentyli. Z tyłu obudowy w miejscu na dodatkowy wentylator odległość miedzy otworami wynosi 7cm, a w sklepach podają, że te wenylatory są 80x80mm :confused: Zmieści się to czy nie:P ??

178416e2ad0f32fam.jpg

Jeśli chodzi o wentylator z przodu obudowy to też nie wiem czy w przypadku mojej obudowy montaż takiego ma sens :confused: - nie mam z przodu "typowego "wylotu powietrza - z resztą sami zobaczcie

Tutaj znowu głupi wymiar - 8,2 cm :confused:

4170806fae23b6b0m.jpg

8ca806c489c12119m.jpg

80mm to średnica wentylatora a nie rozstaw śrub mocujących. Wszystko powinno pasowac.

co do wentylatora na tył obudowy polecam TEN

Sam używam i jestem zadowolony jest cichy i baardzo wydajny !!

To teraz nie wiem czy lepiej Fan 8, czy Fan Pro TC :stuck_out_tongue: (ten drugi ma chyba termoregulacje obrotów).

A co sądzicie o wentylatorze z przodu obudowy - ma to sens w przypadku mojej obudowy ? (patrz zdjecia 3 posty wyżej).

Tak ten ma termoregulacje obrotów.

Możesz dac z przodu na pewno nie zaszkodzi.

chrucik wygląda całkiem kozacko ale nie ma termoregulacji. :wink:

Ja bym Ci chyba radził Fan Pro TC ze względu na właśnie termoregulacje.

enjoypoznan przy moim sprzęcie chodzi na stałe na 1500 obrotów i jest ok (cicho i chłodno) Poza tym kupiłem go już dawno …

Tylko czy go pójdzie tam załóżyć, bo jak widać na zdjęciu rozstaw otworów jest inny niż z tyłu obudowy. Poza tym nie ma tam okrągłych otworów na śruby, tylko jakieś prostokątne dziury :confused:

bo śrubę to nie wkręcasz w obudowę tylko w wiatrak (obudowę wiatraka)

a jak się nie zmieści to wykombinujesz coś …

OK,

a do których gniazd (a może bezpośrednio do zasilacza) podpiąć te wentylatory?

Schemat:

8845107e749c126fm.jpg

SYS FAN lub PVR FAN.