Zbyt wysoka temperatura procesora. Czyżby walnięta czujka?

Witam. Od pewnego czasu obserwuję zbyt wysokie temperatury procka w moim komputerze. Procesor to Core 2 Duo E8200 podkręcony do 3,2 Ghz. Chłodzę go coolerem Pentragram Freezone, takim jak na tym zdjęciu: http://tnij.org/fo7o

I sprawa temperatur wygląda w taki sposób (sprawdzam Everestem i RealTemp-em): zaraz po włączeniu komputera, gdy radiator jest praktycznie zimny mam już 40 st. C. Po jakiejś godzinie zwykłego użytkowania (internet, mp3) temperatura wynosi ok. 55 st. C. Gdy obciążę czymś mocniej procesor (gry, kompresja wideo itp), to temp. sięgają 70-80 st. C i płyta główna daje mi sygnały o przegrzewaniu się procesora, co praktycznie uniemożliwia jakąś sensowną pracę.

Dodam, że wyczyściłem porządnie bebechy kompa, zdjąłem starą pastę termoprzewodzącą, nałożyłem nową. No ale temperatury spadły co najwyżej o parę st. C. Działam na tej konfiguracji już 1,5 roku i wcześniej wszystko było w porządku, temperatura w idle ok. 35 st., w stresie max. 60 stopni. Tak sobie teraz myślę, że może czujki na procesorze padły? Swego czasu było głośno o tym, że w Core 2 Duo są właśnie problemy z czujnikami temperatury.

Może macie jakieś sugestie co do rozwiązania tego problemu? Tak się zastanawiam czy nie ustawić w Biosie wyższej maksymalnej temperatury po której płyta zacznie mi “brzęczeć”. Tylko czy czasem “nie chcący” nie spalę procka…

Zmniejsz taktowanie procesora i sprawdź czy masz te same temperatury. Nie słyszałem jeszcze żeby uszkodził się komuś czujnik temperatury. W 99% inny jest przetaktowanie procesora co zresztą zrobiłeś. Zyskałeś tym większą wydajność ale też przyspieszyłeś proces zużywania procesora przez co prawdopodobnie bardziej się grzeje niż “kiedyś”.

zgadzam się z przedmówcą,zapewne przetaktowanie ,ale z twej opowieści wynika motyw z pastą,najwidoczniej na początku było nałożone źle ,puźniej już lepiej ,jeśli podkręcasz to zainwestuj w dobrą paste ,to może z 5 stopni zbijesz i w stresie nie będzie taka duża różnica pomiędzy idle

Panowie, może powinienem sprecyzować. Procesor podkręciłem praktycznie zaraz po zakupie i na tym samym chłodzeniu miałem dużo niższe temperatury. Dlatego dziwi mnie to, że tak nagle temperatury wzrosły. Pasta, którą nałożyłem to Arctic Silver Ceramique, czyli chyba całkiem niezła?