Zegar w Win98SE

Witam! Nie wiem czemu ale po każdym wyłączeniu komputera resetuje mi się zegar w windowsie.

tzn. zmienia mi się na grudzień 1997. Czy to wina systemu?

PS. Proszę nie kierować się moim podpisem.

Ściągnij program EVEREST i wchodzisz do Komputer > czujniki > spisujesz napięcie baterii.

Najprawdopodobniej nie.

Jak wchodzę w “czujniki” to mi się nic nie wyświetla. Tylko szare tło.

Płyta główna to Jetway 7BXAN/7BXAS, zasilacz 300W.

Czy to przez płytę główną?

Najprawdopodobniej to jest spowodowane rozładowaną baterią w płycie. Wejdź w BIOS i sprawdź czy tam są napięcia. Jak nie ma to wyjmij tą baterie i sprawdź jakimś miernikiem (napięcie powinno był ~3V).

Myślę, że to może właśnie o to chodzić bo za każdym razem gdy uruchamiam komputer

wyświetla mi się jakiś błąd z biosem i muszę nacisnąć F1 i ustawiają się fabryczne ustawienia…

To się nazywa resetowanie biosu i robi się to przez wyjęcie baterii. A jak bateria nie trzyma ustawień, bo jest rozładowana to właśnie jest taki efekt. Kup nową baterię.

A zobacz jeszcze czy zworka RESET_CMOS, lub RST_CMS jest w pozycji default, labo jej wogóle nie ma.

A ile taka może kosztować do tej płyty głównej?

Takie się jeszcze robi?

Robi się, robi bierzesz tą, idziesz do zegarmistrza i kupujesz (około 10zł).

Każda płyta ma taką baterię. Idź to sklepu elektrycznego i weź tą baterię i powiedź że chcesz taką samą i że ona jest do kompa.

Wielkie dzięki za pomoc. :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Miałem komputer z tą płytą główną do naprawy. Wymiana baterii nic nie daje. Płyta posiada błąd fabryczny.

Ale przecież nie zawsze tak się działo… :frowning:

Najpierw spróbuj zmienić baterię.