[ZenBook UX562IQ_UM562IQ] Gammingowy monitor

Chciałbym kupić gammingowy monitor. Mogę wydać jakiś tysiąc/dwa tysiące złotych. Z uwagi na miejsce w pokoju, mógłby od razu mieć tuner TV, bym mógł pozbyć się starego TV.

Moje pytanie. Są różne technologie zapobiegające smużeniu i inne. Często producenci kopiują rozwiązanie konkurencji, jednak inaczej je realizując i nazywając. Mam APU od AMD i dGPU NVidii:

> lspci
04:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Renoir (rev c2)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GP107M [GeForce MX350] (rev a1)

Nie wiem, jak są realizowane Mux-y. Czy sygnał musi być przesłany na tę gorszą kartę graficzną, by ta mogła wysłać go na ekran zewnętrzny? Do gier lepiej grać na NVidii, ale jeżeli sygnał miałby być przesłany na AMD, to powinienem wybierać chyba rozwiązania z zakresu VRR od AMD?

Poza tym, to co wybrać? Mam zainstalowane OpenSUSE Tumbleweed z Plasmą6 (Wayland). Jeżeli będzie trzeba, to podlinkuję dyskusję do działu Linux.

Pytanie jest o działanie przełącznika w tym laptopie. Co do wyboru, to potem otworzę oddzielny temat, w co wybrać.

Co myślicie o tym: https://www.x-kom.pl/p/1162493-monitor-led-27-samsung-odyssey-g7-s28bg700epx.html
Ma i G-Sync i Free-Sync, więc nie muszę się o nic bać. Ma HDR1, czyli nie ready, więc powinien obsługiwać HDR-a. Możliwość zawieszenia na ścianie ma.