Zend + xampp + netbeans

Czesc,

Otóż miałam duży problem ze skonfigurowaniem zenda(framework 1.10.8) + netbeansa(wiadomo wersja 6.9.1) + xamppa(1.7.3). Dużo czytałam, dużo szukałam ale wszytko to było takie gadanie tak zrób, tak zrób zero konkretów, dlaczego, dlatego chce opisać o co tam chodzi, bo może się to komuś przyda.

Otóż opisana wersja xamppa zawierala już w sobie zenda. Po dodaniu do sciezki systemowej php.exe z xamppa, on widział starą wersję zenda (tą z xamppa) a nie tą którą chciałam dorzucić - wersje nowsza niz 1.10 .

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ w netbeansie trzeba zarejestrować providera i najłatwiej to zrobić na nowszym zendzie bo jest do tego przygotowany już przez producenta. Także tylko klikamy rejestruj provider i dziala ladnie, wszystkie komendy zenda sa dostepne! Dlatego aby “ułatwić” sobie podmieniamy stara wersje zenda w xamppie (w miejscu C:\xampp\php\PEAR - tam jest katalog zend) na naszą nową. W php.ini nie musimy usuwać żadnych ścieżek tylko dodajemy ścieżke do naszych bibliotek zenda i tyle! Ot cala konfiguracja!

Podsumowując:

  • sciagamy xamppa, rozpakowywujemy go i dodajemy do sciezki systemowej (computer->properties->Advenced system settings->Environment veriables->system veriables -> path) php.exe (np:C:\xampp\php) i już nasz php i zf jest dostępne w całym systemie.

  • sprawdzamy czy działa poprawnie: otwieramy cmd i tam przechodzimy na inny dysk niż C np D: i wpisujemy 1. php.exe -v (Enter), 2.zf show version (enter) - jeżeli wersja jest 1.10… to wlansie o to chodziło! Jeżeli obie komendy wykonaly sie bez błędów - powinno działać wszystko poprawnie.

  • otwieramy netbeansa i tam pluginy, uaktywniamy php.

  • otwieramy tools->options->php i

  • w php 5 interpreter -> podajemy sciezke do naszego php np: C:\Program Files\xampp\php\php.exe

  • w global include path -> dodajemy sciezke do naszych zend library np: C:\xampp\php\PEAR\Zend\library

  • przechodzimy do zakladki zend i tam w zend script wpisujemy sciezke do naszego zf.bat np: C:\xampp\php\PEAR\Zend\bin\zf.bat

  • klikamy register provider i sprawdzamy okno bledow jezeli jest successful to fajnie wszystko dziala!

Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam!

Powodzenia!