Zepsuty dysk

Posiadam dysk samsung f3 już prawie 1.5 roku i od czasu do czasu wyskakują blue screeny, po czym wzrasta liczba błędów ULTRA DMA Crc error, która wynosi dzisiaj 40. Dysk nie ma żadnych innych błędów ani Bad sectors (wszystkie pola są na zielono). Ostatnio zmieniłem kabel zasilający oraz kabel podpinany dysk-płyta główna (przesyłu), zmieniłem na tryb AHCI, ale to nie pomogło. Wczoraj zauważyłem, że Comodo antivirus najbardziej obciąża dysk, więc go odinstalowałem po czym uruchomiłem ponownie komputer i wyskoczył blue screen 0x0000007E, a wartość błędów wyniosła 40. Przeważnie w taki sposób ona rośnie przy uruchamianiu systemu. Dodam, że windows 7 uruchamia się w kilka sekund.

Dysk jeszcze jest na gwarancji, czytałem że producenci przyjmują gwarancje z tym problemem, ale czy w związku z dzisiejszymi cenami dysków nie zrobią mnie w wała i zamiast nowego dysku oddadzą mi pieniądze… Chyba uciągnę jeszcze 0.5 roku i zobaczę jak się sytuacja rozwinie.

Po drugie bardzo rzadko zamarza mi ekran. Obraz jest wyświetlany, ale na nic nie reaguje tylko reset, ale po tym nie zwiększa się ilość błędów dysku. Posiadam integre radeon 3100, podwyższyłem napięcie chipsetu do 1.3 i na razie spokój a temperatura 36. Zaraz prześle informacje z HD TUNE.

http://imageshack.us/photo/my-images/54 … uu1mn.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/23 … uu2gr.jpg/

Wynik z benchmarku jest nieregularny, nie podobny do wyników tego dysku z internetu innych użytkowników

Jak wymieniłeś taśmę sata i nic nie pomogło to przetestuj programem serwisowym i jak coś wykaże to wysyłaj do producenta.

Warto przemyć styki przy dysku, bo mogły się zanieczyścić. Do tego dysk miał przeciążenia co pokazuje parametr BF.

Styki przeczyszczone. Próbowałem zmienić port sata na 5 i 6, ale system nie wstawał na AHCI a na IDE ładował się do połowy po czym reset. W trybie awaryjnym restartował sie przy pliku atipcie.sys. Na portach 1-4 działa ahci i IDE. Dysk po tych czynnościach zaczął bardziej chrobotać. Zrobiłem formata, akurat nadarzyła się okazja. Przeinstalowałem wszystkie sterowniki ati do chipsetu ahci itp, ale nadal nie wykrywa dysku na portach 5-6, chociaż dysk wyraźnie słychać jak działa. Teraz dysk częściej chrobocze, ma słabsze wyniki w bencharku.