Zestaw 7.1 czy jest sens?

witam, posiadam zintegrowana karte dzwiekowa 8 kanalowa na plycie asus m2n32 ws professional. teraz szukam zestawu glosnikowego 7.1. jednak przeczytalem wiele oponi na ten temat i podobno nioe warto bo nie ma co ogladac w tym formacie. chodzi mi glownie o filmy- do gier nie uzywam kompa. zastanawialem sie nad creative inspire t7900 . jednak moze lepiej zainwestowac w 5.1. zawsze to zajmuje mniej miejsca.

teraz inne w atpliwosci: czy zestaw inspire 7900 posiada wystarczajaco wejsc zeby kanaly boczne byly podlaczone bezposrednio z kompa z karty- mam tam 6 wyjsc z czego dzwiek 7.1 jest wysylany przez cztery- przod tyl, subwoofer plus boki jako szare wyjscie, pozostale dwa to mic i wejscie liniowe.

slyszalem ze w zestawach 7.1 creativa kanaly boczne sa generowane juz przez sam wzmacniacz a z kompa sa tylko 3 wyjscia- przod, tyl i sub- w takim wypadku te boczne kanaly maja maly sens wg mnie

nastepnie pytanko czy ku[ic zestaw razem z karta sound blaster audigy bo ma taka mozliwosc- czy zostac przy zintegrowanej- problem w tym ze ta karta dzwiekowa niby generuje 7,1 a ma tylko 3 wyjscia- przod, tyl plus sub,i jakies niebieskie- jak to mopzliwe ze obsluguje ona dzwiek 8 kanalowy???- skoro ja mam jeszce to dodatkowe szare wyjscie na boczne glosniki! !!

kupując 7.1 kup odrazu porządną kartę dzwiękową bo zintegrowana karta nie da Ci tego efektu 7.1 jaki uzyskasz na porządnej karcie dzwiękowej.

wydaję mi się że dlatego ma tylko tyle wejść bo wqszystkie głośnika podłącza się do subufera z którego wychodzą 2/3kable które podłączasz dopiero do PC.

w takim razie skoro subwoofer generuje te dwa boczne kanaly jest to sciema z tym 7.1 bo naprawde nie ma 8 oddzielnych kanalow docierajacych z kompa do zestawu glosnikow

To niebieskie to liniowe, które jak ustawisz może zamienić się w dodatkowe do głośników. :slight_smile:

Oddzielny kanał dla subwoofera jest w gruncie rzeczy bezsensowny, bo z założenia niemożliwe powinno być usłyszenie jego pozycji, a przenosić powinien poprostu wszystkie dźwięki o częstotliwościach poniżej ustalonego odcięcia.

Co do gniazd to zwykle dźwięk przestrzenny puszcza się światłowodem bądź przez spdif… ewentualnie z 4 jack’ów bo subwofer jednak ma oddzielny kanał (ewentualnie programowo miksowany przez kartę), a przede wszystkim center potrzebuje oddzielnego kanału.

Zależnie od ustawionego w sterownikach trybu odtwarzania zmienia się poprostu zastosowanie np jacka od line in na sub/center itp.

W tych z najniższej i średniej półki z reguły są właśnie 4 jacki 3,5mm.

Subwoofer tworzy stereo razem z głośnikiem “center”.

niby w jaki sposób ? wierz chociaż co to jest stereo ?

nie wyobrażam sobie aby mój głośnik w subie leciał pełnym pasmem…

to z jakiej półki jest zestaw nie ma znaczenia, takimi gniazdami

przesyła się dźwięk wielokanałowy ANALOGOWO

subwoofer nie generuje żadnych kanałów, generuje je karta

dźwiękowa i wysyła na wzmacniacz

http://www.maxaudio.pl/serwisy/temat_miesiaca/id/13

ładowanie się w system 7.1 to kompletny bezsens,

filmy i gry są robione dla 5.1, a znalezienie ścieżek

muzycznych dla tego systemu to jak szukanie igły

w stogu siana, natomiast rozdzielanie utworu stereofonicznego

na sztuczne 7.1, to już totalny przerost formy nad treścią…

nastepnie pytanko czy ku[ic zestaw razem z karta sound blaster audigy bo ma taka mozliwosc- czy zostac przy zintegrowanej- problem w tym ze ta karta dzwiekowa niby generuje 7,1 a ma tylko 3 wyjscia- przod, tyl plus sub,i jakies niebieskie- jak to mopzliwe ze obsluguje ona dzwiek 8 kanalowy???- skoro ja mam jeszce to dodatkowe szare wyjscie na boczne glosniki!!!!![/code]

zapewne ta integra, obsługuje 5.1 analogowo, a 7.1 cyfrowo

http://pl.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

“Głośniki Creative Inspire T7900 umożliwiają słuchaczowi zanurzenie się w przestrzenny wielokanałowy dźwięk 7.1 w grach, filmach i podczas słuchania muzyki. We współpracy z kartami dźwiękowymi Sound Blaster zapewniają obsługę najnowszych i najbardziej zaawansowanych standardów” bla bla bla obsługuje 7.1 tylko nie wiadomo po co…

możesz łączyć

http://pl.wikipedia.org/wiki/S/PDIF

Jeżeli głośniki są łączone jackami.

Po prostu pod “pomarańczowym” wtykiem jest center+subwoofer.

wiesz* a pisząc stereo miałem na myśli to, że center i woofer są po prostu w jednym wtyku.

No tak słowo “stereo” tu się nie nadawało.

a ten wtyk nie jest czasami dwu kanałowy i masa ?

bo jeżeli jest tak jak mówisz to, to jest dziwne…

Tak jest. Dlatego użyłem pojęcia “stereo”.

no to wszystko jest jak należy,

tyle że to nie ma nic wspólnego ze stereo…

Jack 3,5mm stereo = prawy kanał+lewy kanał+masa.

Jack 3,5mm mono = kanał+masa

??

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stereo

Tego nie napisałem, ale napisałem że może być miksowany z innych kanałów… w domyśle jako obcięci i z sumowanie niskich tonów… z resztą subwoofer nie jest w stanie dobrze przenieść nawet średnich tonów (przynajmniej subwoofer z prawdziwego zdarzenia) ponieważ jest głośnikiem stricte niskotonowym.