Zestaw do gier - 4000zł

Ok, skompletowałem wstępnie coś takiego:

  1. Procesor – Intel Core i5 2500K – 799 złotych

  2. Karta graficzna - Gainward GeForce GTX 580 Phantom 1.5GB DDR5 – 1539 zł

  3. Płyta główna - Asrock P67 Extreme4 – 560 zł

  4. Pamięć RAM - Patriot DDR3 2x4096GB 1600MHz CL9 – 152 zł

  5. Dysk HDD - Samsung SpinPoint F3 HD103SJ (1TB, 7200RPM, 32MB) – 357 zł

  6. Dysk SSD - Samsung SSD830 MZ-7PC064D (2.5", 64GB, SATA/600) – 399zł

  7. Zasilacz - OCZ Fatal1ty 750W – 360 zł

Razem ponad 4100zł, do tego dojdzie jakaś obudowa ale to już mniejsza z tym. Przede wszystkim chodzi o ciszę, przyszłościowość i wydajność jednostki w grach i codziennej pracy w systemie. Nada się?

Jasne, że się nada, ale po co Ci taka płyta główna droga i podmieniłbym zasilacz :wink:

Ok, proponuj co innego byś włożył. Pamiętaj o modularnym okablowaniu.

P67 PRO3 B3, a zasilacz - np. Corsair AX750 (choć 650 też starczy), Fractal Design Newton albo Toughpower XT (o interesującej Cię mocy :wink: )

Gainward to zło , na Twoim miejscu zainwestowałbym w kartę od MSI lub Gigabyte - i raczej czymś pokroju 560Ti - 580 to energetyczny potwór, a zysk wydajności przy obecnych grach nieproporcjonalny do ceny…

Ta, niech se może GTS450 wstawi.

  1. Jakieś argumenty, że Gainward to zło? Robią bardzo dobre karty przecież :wink:

  2. Skoro ktoś kupuje komputer do 4k i daje w tytule “do gier” to IMO po pierwsze stać go na opłacenie rachunku (aż tak tragicznie nie jest, to nie SLI), po drugie GTX560 Ti do gier - nadaje się, ale z FPS’ami nie poszaleje i np. w mutli na BF3 na ultra no IMO może być momentami słabo :wink:

Miałem okazję porównać 8800 GTS 512 firm Gainward oraz Gigabyte… Niby płyta referencyjna, jednak jakość wykonania PCB w tej drugiej była wyższa.

Poza tym, moja karta Gainwarda odeszła w niepamięć po 1,5 roku od dnia zakupu…

Mówisz o karcie no - z tego co liczę to pięcio-sześcio letniej - tyle lat temu AsRock również robił beznadziejne płyty główne, a teraz jest jednym z czołówki :wink:

Racja. Pamiętaj tylko, że raz nadszarpnięte zaufanie bardzo trudno odbudować… Asrockowi się owszem, udało - ale nie słyszałem ostatnio o niewiarygodnym boomie na produkty firmy Gainward - pomijam już fakt, że nie oferują oni zbyt wiele od siebie (jak np. MSI ze swoim chłodzeniem Cyclone etc.)

Takie przywiązanie albo obrażenie się na jakąś markę jest złe. Zawsze można dostać felerny egzemplarz, albo trafić w serwisie na niekompetentnego pracownika, którzy zrobi niepotrzebnego zamieszania. To ludzie i testy zweryfikują, czy coś jest dobre, a coś złe.

To tak, jakbym się obraził na Samsunga, że wysyłałem kiedyś mój telefon (jeszcze przed “Androidowym boom”) 5 razy do serwisu, jakbym się obraził na AMD, że mi procek padł - takie rzeczy się zdarzają, nie ma co psioczyć, to tylko masowo robiony sprzęt i zawsze może coś paść :wink:

@ UP

Święte słowa :slight_smile:

  1. Procesor – Intel Core i5 2500K – 799 złotych

  2. Karta graficzna - Gainward GeForce GTX 580 Phantom 1.5GB DDR5 – 1539 zł

3. Płyta główna - Asrock P67 PRO3 – 353 zł

  1. Pamięć RAM - Patriot DDR3 2x4096GB 1600MHz CL9 – 152 zł

  2. Dysk HDD - Samsung SpinPoint F3 HD103SJ (1TB, 7200RPM, 32MB) – 357 zł

  3. Dysk SSD - Samsung SSD830 MZ-7PC064D (2.5", 64GB, SATA/600) – 399zł

7. Zasilacz - Thermaltake Toughpower XT 675W - 365zł

Ok, zmieniłem te dwie rzeczy. Twierdzicie, że ta płyta na pewno mi wystarczy? Czy się różni ten Thermaltake od OCZ, dlaczego jest lepszy? No i czy te 675W starczy?

Zasilacz ten po prostu jest lepszy i cichszy :wink:

Płyta główna - może powiedz czego oczekujesz :wink:

Oczekuję(a raczej mój znajomy) długowieczności :wink: Może za parę lat dołożymy drugą kartę w SLI, ale wymiana płyty\procesora przez min. 5 lat nie wchodzi w grę, więc chcę, żeby nie zabrakło np. wejść USB3.0, czy żeby nie było jakichś problemów z podkręceniem, gdy za jakiś czas zbraknie wydajności. Bo tak to raczej jakichś specjalnych wymagań innych to nie ma…

A co z tą mocą zasilacza?

Styknie, moim zdaniem do SLI również powinien starczyć, ale sobie ręki obciąć nie dam - średnio interesuje się układami multiGPU, bo rzadko są wybierane :wink: Lepiej sprzedać np. za rok czy dwa lata GTX580, dołożyć i kupić coś innego :wink:

Płyta z tego co wiem P67 PRO3 nie ma SLI, więc rzeczywiście odpada :stuck_out_tongue:

Ok, może faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie późniejsza sprzedaż 580-tki i kupno czegoś nowszego.

A jak z dyskami, dadzą radę te Samsungi? I jak się obchodzić z SSD, tyle się naczytałem o jakimś włączaniu\wyłączaniu funkcji, przenoszeniu pliku wymiany i innych tymczasowych folderów na HDD, możesz objaśnić o co w tym tak naprawdę chodzi?