Zestaw komputerowy do 5 000PLN

Już kilka razy myślałem o zmianie sprzętu, ale teraz już mam postanowione i w lipcu\sierpniu kupuję. Chodzi mi o zestaw jednostka + monitor + głośniki. Chcę, aby jednostka jeszcze za 4-5 lat pociągnęła mi każdą grę na chociażby najniższych detalach. Budżet tak jak w temacie do 5k, ale oczywiście nie pogniewam się za tańszą opcję :smiley:

Zacznę od tego, do czego będzie mi to służyło. Przede wszystkim - gry, tj. DiRT 2, NFS Shift 2, Crysis 2 itd. - chciałbym, aby zastąpił konsolę, jakiś pad, podpinam pod TV i mam Full HD i max detale. Interesuję się też amatorską obróbką wideo, póki co SD, ale w przeciągu 2 lat myślę że przejdę na HD i moc będzie potrzebna. Chodzi aby pociągnął np. Adobe Premiere Elements i inne tego typu programy. I to chyba tyle z tych najważniejszych celów.

Nie jestem wielkim znawcą, ale myślałem wstępnie nad konfiguracją, tzn.

  • Core i5 2500K albo i7 2600K (wybrałem K, bo jest kilkadziesiąt złoty droższy, a może skuszę się żeby go trochę pokręcić), chyba że wziąć coś tańszego od AMD,

  • co do płyty - jestem w kropce więc powiem tak - musi być USB 3.0 ze 4 razy, ogólnie z 8-12 USB, eSATA 1 lub 2, FireWire, nie potrzebna mi obsługa zintegrowanej grafiki i to chyba tyle,

  • ramy chyba GoodRam 1333Mhz, CL9, 4GB, (chyba że jest sens dołożyć te 130zł i mieć 8GB na przyszłość?)

  • grafika - myślałem o GTX 580, tylko nie wiem którego producenta wybrać, chcę, aby była dość cicha,

  • dyski - muszę mieć 2TB powierzchni, myślałem o dwóch Samsungach F3 7200rpm. Dodatkowo ostatnimi czasy SSD potaniało, więc chciałbym jakiś 32 lub 40 gigowy na partycję systemową i podstawowe programy ruszające z systemem, myślałem nad Intelem 2,5cala SSD X25-V MLC 40GB, dość tani i na benchmarku go testowali. Powiedzcie, czy opłaca mi się z tych zwykłych HDD robić RAID? Jeśli miałoby to również dodać kopa, to chyba RAID 0, tylko trochę boję się padnięcia któregoś dysku i straty danych.

  • zasilacz - tutaj nie wiem ile watów byłoby potrzebne. 700? 800?

  • jakaś nagrywarka blu-ray do tego, np. LG BH10LS30 BOX

Co do monitora, powiem krótko, 23-24 cale, lepiej 24. Dobrym bajerem byłoby, gdyby był dotykowy. Nie wiem jak to jest z podświetleniem LED, w telewizorach wygląda to super, ale nie wiem czy jest sens w monitorze.

A głośniki - 5.1 jakieś dobre, żeby można było bezproblemowo muzyki posłuchać.

Mam nadzieję, że budżet nie jest za mały i że ktoś przedrze się przez ten kawał tekstu i pokusi się odpisać. Z góry dziękuję.

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow … ?page=0,11

Masz tam i tańsze

Jeżeli chcesz kupować w lipcu/sierpniu to podany teraz zestaw i tak będzie dawno nieaktualny ;]

3 m-ce tak dużo zmienią? Nowe procesory się nie pojawią, a grafika GTX 580 powinna wystarczyć. Tylko stanieje trochę…

Powiedzcie lepiej, czy opłaca się dokładać do i7 i który producent grafiki byłby najlepszy.

Jak to nie pojawią, jak pojawią :slight_smile: A wyczekiwane AMD Bulldozery?

taki zestaw złozyłem http://www.arest.pl/konfiguracja-502298

poprawiajcie jak co,a z tym potanieniem za 2 miesiace bym tak nie liczył już czytałem o dyskach ssd ,że drożeja

8 rdzeni… Wolę nie myśleć o cenie tych procesorów…

a pomyśl co to będzie jak będzie 100 rdzeni:D

Dodane 11.04.2011 (Pn) 20:54

panie TURANKANTOR13 jak bym do tej konfiguracji zmienił ram z goodram na OCZ

Podany przeze mnie zestaw będzie aktualizowany :wink:

Mają już tam kwietniowe.

Dlaczego?

Rozumiem, że “wstępną konfigurację” sobie wydrukujesz, powiesisz na ścianie i będziesz się w nią wpatrywał każdego dnia?

Dobór części na 3-4 miesiące przed kupnem jest bez sensu. Przez ten czas na rynek wejdą nowe płyty główne, pewnie oferta kart graficznych obu firm zostanie uzupełniona, że już nie wspomnę o całkowicie nowej platformie od AMD.

Ogólny zarys masz okej, i5/i7 na s.1155 + GTX580 będzie bardzo wydajną konfiguracją, ale naprawdę nie ma sensu myśleć teraz nad szczegółami, bo sporo się jeszcze może zmienić.

Spójrz na konfigurację z PurePC:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow … ?page=0,11

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow … ?page=0,12

“TYLKO” 4 miesiące różnicy, a jakie zmiany. Gdybyś się czepiał, że ten drugi jest droższy o 250zł, wyobraź sobie, że jest tam i5-2500K i już ceny będą identyczne.

Dobrze, w takim razie odłóżmy ten temat. Zadam tylko ostatnie pytanie: czy za 5 tysięcy złotych będę w stanie kupić zestaw(jednostka, monitor dotykowy, głośniki 5.1), na którym za 5 lat będę w stanie zagrać w nowe produkcje chociażby na najniższych detalach?

Obecnie na rynku gier panuje pewien zastój, dopóki nie pojawi się kolejna generacja konsol, na takim GTX580 będzie można długo pograć na najwyższych detalach. Co później? 5 lat to szmat czasu, kto wie co się wydarzy, jednak jestem zdania, że karta da radę.

Proponuje byś rozglądał się powoli za monitorem i głośnikami. Te rzeczy tak szybko się nie zmieniają, a przydałoby się wiedzieć ile w przybliżeniu zostanie na samą “budę”. Uzbroić się w cierpliwość i czekać :wink:

Natomiast temat samego wnętrza obudowy, proponuje założyć/odświeżyć nie wcześniej niż miesiąc przed planowanym zakupem. Będzie wystarczająco czasu na wszelkie propozycje i porady.

Więc co byś radził co do tych dwóch rzeczy? Jakieś konkretne modele?