Zestaw komputerowy do 5 000PLN

(Blazejjba) #1

Już kilka razy myślałem o zmianie sprzętu, ale teraz już mam postanowione i w lipcu\sierpniu kupuję. Chodzi mi o zestaw jednostka + monitor + głośniki. Chcę, aby jednostka jeszcze za 4-5 lat pociągnęła mi każdą grę na chociażby najniższych detalach. Budżet tak jak w temacie do 5k, ale oczywiście nie pogniewam się za tańszą opcję :smiley:

Zacznę od tego, do czego będzie mi to służyło. Przede wszystkim - gry, tj. DiRT 2, NFS Shift 2, Crysis 2 itd. - chciałbym, aby zastąpił konsolę, jakiś pad, podpinam pod TV i mam Full HD i max detale. Interesuję się też amatorską obróbką wideo, póki co SD, ale w przeciągu 2 lat myślę że przejdę na HD i moc będzie potrzebna. Chodzi aby pociągnął np. Adobe Premiere Elements i inne tego typu programy. I to chyba tyle z tych najważniejszych celów.

Nie jestem wielkim znawcą, ale myślałem wstępnie nad konfiguracją, tzn.

• Core i5 2500K albo i7 2600K (wybrałem K, bo jest kilkadziesiąt złoty droższy, a może skuszę się żeby go trochę pokręcić), chyba że wziąć coś tańszego od AMD,

• co do płyty - jestem w kropce więc powiem tak - musi być USB 3.0 ze 4 razy, ogólnie z 8-12 USB, eSATA 1 lub 2, FireWire, nie potrzebna mi obsługa zintegrowanej grafiki i to chyba tyle,

• ramy chyba GoodRam 1333Mhz, CL9, 4GB, (chyba że jest sens dołożyć te 130zł i mieć 8GB na przyszłość?)

• grafika - myślałem o GTX 580, tylko nie wiem którego producenta wybrać, chcę, aby była dość cicha,

• dyski - muszę mieć 2TB powierzchni, myślałem o dwóch Samsungach F3 7200rpm. Dodatkowo ostatnimi czasy SSD potaniało, więc chciałbym jakiś 32 lub 40 gigowy na partycję systemową i podstawowe programy ruszające z systemem, myślałem nad Intelem 2,5cala SSD X25-V MLC 40GB, dość tani i na benchmarku go testowali. Powiedzcie, czy opłaca mi się z tych zwykłych HDD robić RAID? Jeśli miałoby to również dodać kopa, to chyba RAID 0, tylko trochę boję się padnięcia któregoś dysku i straty danych.

• zasilacz - tutaj nie wiem ile watów byłoby potrzebne. 700? 800?

• jakaś nagrywarka blu-ray do tego, np. LG BH10LS30 BOX

Co do monitora, powiem krótko, 23-24 cale, lepiej 24. Dobrym bajerem byłoby, gdyby był dotykowy. Nie wiem jak to jest z podświetleniem LED, w telewizorach wygląda to super, ale nie wiem czy jest sens w monitorze.

A głośniki - 5.1 jakieś dobre, żeby można było bezproblemowo muzyki posłuchać.

Mam nadzieję, że budżet nie jest za mały i że ktoś przedrze się przez ten kawał tekstu i pokusi się odpisać. Z góry dziękuję.

(DiamondBack) #2

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... ?page=0,11

Masz tam i tańsze

(lith) #3

Jeżeli chcesz kupować w lipcu/sierpniu to podany teraz zestaw i tak będzie dawno nieaktualny ;]

(Blazejjba) #4

3 m-ce tak dużo zmienią? Nowe procesory się nie pojawią, a grafika GTX 580 powinna wystarczyć. Tylko stanieje trochę...

Powiedzcie lepiej, czy opłaca się dokładać do i7 i który producent grafiki byłby najlepszy.

(lith) #5

Jak to nie pojawią, jak pojawią :slight_smile: A wyczekiwane AMD Bulldozery?

(system) #6

taki zestaw złozyłem http://www.arest.pl/konfiguracja-502298

poprawiajcie jak co,a z tym potanieniem za 2 miesiace bym tak nie liczył już czytałem o dyskach ssd ,że drożeja

(Blazejjba) #7

8 rdzeni... Wolę nie myśleć o cenie tych procesorów...

(misiek50) #8

a pomyśl co to będzie jak będzie 100 rdzeni:D

-- Dodane 11.04.2011 (Pn) 20:54 --

panie TURANKANTOR13 jak bym do tej konfiguracji zmienił ram z goodram na OCZ

(DiamondBack) #9

Podany przeze mnie zestaw będzie aktualizowany :wink:

(Blazejjba) #10

Mają już tam kwietniowe.

Dlaczego?

(freedom) #11

Rozumiem, że "wstępną konfigurację" sobie wydrukujesz, powiesisz na ścianie i będziesz się w nią wpatrywał każdego dnia?

Dobór części na 3-4 miesiące przed kupnem jest bez sensu. Przez ten czas na rynek wejdą nowe płyty główne, pewnie oferta kart graficznych obu firm zostanie uzupełniona, że już nie wspomnę o całkowicie nowej platformie od AMD.

Ogólny zarys masz okej, i5/i7 na s.1155 + GTX580 będzie bardzo wydajną konfiguracją, ale naprawdę nie ma sensu myśleć teraz nad szczegółami, bo sporo się jeszcze może zmienić.

Spójrz na konfigurację z PurePC:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... ?page=0,11

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerow ... ?page=0,12

"TYLKO" 4 miesiące różnicy, a jakie zmiany. Gdybyś się czepiał, że ten drugi jest droższy o 250zł, wyobraź sobie, że jest tam i5-2500K i już ceny będą identyczne.

(Blazejjba) #12

Dobrze, w takim razie odłóżmy ten temat. Zadam tylko ostatnie pytanie: czy za 5 tysięcy złotych będę w stanie kupić zestaw(jednostka, monitor dotykowy, głośniki 5.1), na którym za 5 lat będę w stanie zagrać w nowe produkcje chociażby na najniższych detalach?

(freedom) #13

Obecnie na rynku gier panuje pewien zastój, dopóki nie pojawi się kolejna generacja konsol, na takim GTX580 będzie można długo pograć na najwyższych detalach. Co później? 5 lat to szmat czasu, kto wie co się wydarzy, jednak jestem zdania, że karta da radę.

Proponuje byś rozglądał się powoli za monitorem i głośnikami. Te rzeczy tak szybko się nie zmieniają, a przydałoby się wiedzieć ile w przybliżeniu zostanie na samą "budę". Uzbroić się w cierpliwość i czekać :wink:

Natomiast temat samego wnętrza obudowy, proponuje założyć/odświeżyć nie wcześniej niż miesiąc przed planowanym zakupem. Będzie wystarczająco czasu na wszelkie propozycje i porady.

(Blazejjba) #14

Więc co byś radził co do tych dwóch rzeczy? Jakieś konkretne modele?