Zgubione Prawo Jazdy


(Ploki622) #1

Witam, właśnie odkryłem ze zgubiłem prawo jazdy jaki czeka mnie mandat za brak dokumentu Prawa Jazdy??


(zaklik) #2

Musisz wyrobic sobie nowe , moze dostaniesz jakies zaswiadczenie z urzedu ze czekasz na nowe prawko i nie dostaniesz mandatu ale nie jestem pewny .


(xyzzyx) #3

Prawo jazdy.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawiadomić starostę w terminie nie przekraczającym 30 dni o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zawartych w dokumencie uprawniającym do kierowania pojazdem lub o jego utracie. W razie utraty dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem, jego wtórnik może być wydany, jeżeli posiadacz złoży oświadczenie o utracie tego dokumentu pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. W razie odzyskania utraconego dokumentu, o którym mowa wyżej, wtórnik zwraca się do organu, który go wydał. Przepisy te nie dotyczą karty rowerowej i motorowerowej. W razie utraty takiego dokumentu lub jego zniszczenia wtórnik wydaje organ, który wydał ten dokument.


(Ploki622) #4

Ale ile wynosi mandat jeśli nie mam dokumentu prawa jazdy??


(Zwolan) #5

Google się zepsuło??

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=man ... q=mandaty+


(xyzzyx) #6

http://media.redakcja.pl/autoswiat/Arty ... 18323.pdf- pobierz sobie Taryfikator Mandatów i wszystkiego się dowiesz. Jest tak-jeżeli nie masz przy sobie prawa jazdy i nikt nie poradzi ci go w KRÓTKIM czasie dowieźć płacisz 500zł. Na dodatek Policja ma prawo uniemożliwić TOBIE dalszą jazdę gdyż nie posiadasz uprawnień.


(Ploki622) #7

Ale mam prawo jazdy tylko nie mam dokumentu potwierdzającego to w tedy tez tyle płace??

Link nie działa


(Goryl2) #8

50 zł za brak dokumentu przy sobie a 500 za brak prawka w ogóle czyli kierowanie pojazdem bez uprawnień


(xyzzyx) #9

Też zauważyłem teraz że nie działa. Dziwne bo stamtąd pobrałem Taryfikator w PDF. Ale wpisz w Google Taryfikator Mandatów, na pewno znajdziesz i znajdziesz paragraf na siebie :frowning: .


(Grzegorz Kondek) #10

Każdy, kto zgubił dokumenty tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, książeczkę wojskową,...) powinien jak najszybciej - dla swojego bezpieczeństwa - zastrzec je w Banku. Oprócz dokumentów tożsamości powinno się zgłaszać zgubione dowody rejestracyjne i karty płatnicze.

Związek Banków Polskich (http://www.zbp.pl) i Centrum Prawa Bankowego i Informacji (http://www.cpb.pl), we współpracy z Bankami, prowadzą Systemy Wymiany Informacji m.in. ten o nazwie System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE (http://www.dokumentyzastrzezone.pl). System eliminuje wyłudzenia dokonywane ze skradzionymi lub fałszywymi dokumentami oraz cudzą tożsamością. Umożliwia zastrzeżenie numeru utraconego dokumentu.

Dzięki temu minimalizuje się ryzyko, że na nasze nazwisko zostanie wzięty np. kredyt czy inna usługa bankowa.

Oprócz Banków z Systemu DZ często korzystają np. operatorzy telefonii, agencje pośrednictwa handlu nieruchomościami, wypożyczalnie samochodów, hotele,...

Utracone dokumenty powinni zastrzegać wszyscy - nie tylko Klienci banków. Przecież jest możliwość, że ktoś na podstawie naszych dokumentów po prostu zostanie nowym Klientem banku. W takie sytuacji, gdy wcześniej nie mieliśmy konta, jest to nawet łatwiejsze, bo Banki nie mają o nas informacji historycznych, a to utrudnia weryfikację tożsamości i bank nie ma możliwości wyłapania próby wyłudzenia.

Podobnie jest z innymi podmiotami: hotele, wypożyczalnie samochodów, pośrednicy handlu nieruchomościami i wiele innych również często korzystają z tego systemu - chroniąc siebie i Państwa przed wyłudzeniami i wieloma przykrymi konsekwencjami z tym związanymi...

Wynajmując mieszkanie warto sprawdzić dokumenty najemcy również pod tym względem, czy dokumenty nie zostały zastrzeżone. Zdarza się, że wynajęte mieszkanie zostaje po prostu okradzione, albo najemca "znika" po kilku miesiącach nie płacenia czynszu...

System DZ jest polecany przez Policję oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Można tak pisać i pisać, więc zapraszam na stronę http://www.dokumentyzastrzezone.pl