Zła rozdzielczość po reinstalacji XP

Bardzo proszę pomóżcie mi przywrócić stary wygląd czcionek i ikon na ekranie. Mam komputer z płytą główną K7VT4A+/E/A/ASR. Monitor Samsung SyncMaster 200 3B 20 cali, jak był kupiony miał rozdzielczość ustawioną na 1024 a teraz jak mu tak ustawię to są bardzo małe literki i ikony na pulpicie. Jak mu ustawie na 800 na 600, to wtedy są większe ale i tak nie ma tego wyglądu co przed przeinstalowaniem. Nie znam się na komputerach :frowning: , zastanawiam się czy nie trzeba wgrać ponownie sterowników z płyty instalującej ten monitor, czy to może być tego przyczyna, bo po przeinstalowaniu i formatowaniu dysku C (bo drugiego nie formatowałam) wgrałam tylko sterowniki od płyty głównej bo nie miałam dźwięku. A jeżeli trzeba wgrać, to wszystkie pozycje tzn.: 1. User’s Guide, 2. Install Driver, 3. Natural Color, 4. Magic Tune, 5. Magic Rotation czy tylko Install Driver.

Mam kartę garficzną NVIDIA GeForce4 Mx400 i zainstalowane sterowniki nv4-disp.dll, wersja sterownika 6.14.10.5673. Pamięć RAM karty 64 MB. System operacyjny XP Professional z Service Pack 2. Komputer z procesorem x86. Proszę o poradę ![-o<

Ustaw rozdzielczość na maksymalną, gdyż to jedyna poprawna rozdzielczość w monitorach LCD.

W Twoim przypadku będzie to 1280x1024. Potem ustaw wielkość czcionki na dużą (120dpi).

Zostaniesz poproszony o ponowne uruchomienie systemu, zrób to.

Będzie tak, jak sobie życzysz.

dziekuje za szybką odpowiedź pozdrowienia

Podałeś, że masz monitor Samsung 200 3B.

Czy oznaczenie Twojego monitora to czasem nie: Samsung 203B ?

Mała pomyłka w oznaczeniu czyni dużą różnicę.

Jeśli tak, to właściwą rozdzielczością tego monitora jest: 1400x1050

Jeśli rzeczywiście masz monitor 203B (a nie 200 3B) to ustaw taką właśnie rozdzielczość i dopiero wtedy zwiększ rozmiar czcionek. Aby zmienić rozmiar czcionek kliknij prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu Pulpitu i z ukazanego menu wybierz pozycję “Właściwości”. Ukaże się okno w którym kliknij znajdująca się u góry zakładkę “Ustawienia” a potem znajdujący się na dole przycisk “Zaawansowane”. Pokaże się kolejne okno, w którym w grupie opcji dostępnych w zakłądce “Ogólne” będziesz miał możliwość globalnej zmiany wielkości czcionek.

Masz rację rzeczywiście jest 203B. Zastosowałam sie do Twojej rady i teraz są malutkie literki może na 3 mm. Tego sie już nie da oglądać. Więc zmieniłam ponownie na 800 na 600. Ale nie mieści mi sie cały obraz w ekranie. Im większą dam rozdzielczość tym mniejsze litery i ikony. To musi być coś innego niż te ustawienia on fabrycznie był ustawiony na 1024 i ja mu tego nigdy nie zmieniałam, coś sie stało po przeinstalowaniu. Ja wgrałam po reinstalacji tylko to co było na płytce od płyty głównej, a moze trzeba od monitora, koleżanka mi mówiła że może musze wgrać sterowniki od karty graficznej ale ja mam wgrane bo sprawdzałam na akcesoria i informacje o systemie. Chyba jakbym spróbowała wgrać z tej płytki od monitora, tam są jakieś sterowniki, ale jak chodzi jako tako to się boję, że go całkiem zepsuje. Może ktoś miał podobną sytuację.

Jeśli masz monitor Samsung 203B, to najlepszą jakość obrazu uzyskasz TYLKO i WYŁĄCZNIE w pierwotnej (tzw. natywnej) rozdzielczości monitora, czyli 1400x1050. Ustawianie innych rozdzielczości niż 1400x1050 powoduje zauważalne pogorszenie ostrości obrazu. Sterowniki do monitorów nie zawsze są potrzebne (w zdecydowanej większości przypadków można się bez nich obejść), ale oczywiście możesz je zainstalować.

Ustaw rozdzielczość 1440x1050 i wtedy zmień wielkość czcionek w sytemie wg sposobu, który Ci dokładnie opisałem w poprzednim poście. To nic trudnego, a na pewno rozwiąże Twój kłopot z nieczytelnością napisów. Poza tym po dokonaniu wszelkich ustawień użyj w monitorze funkcji (przycisku) AUTO, dzięki czemu monitor postara się automatycznie uzyskać najlepszą jakość i ostrość obrazu.

Praca na tym monitorze w rozdzielczościach mniejszych to niszczenie sobie wzroku. Jest to wadą wszystkich monitorów LCD, że zapewniają wysoką jakość obrazu tylko i wyłącznie w rozdzielczości natywnej (w Twoim przypadku dokładnie: 1400x1050).

Gorąco polecam Ci zmienić rozdzielczość na wspomnianą i powiększyć wielkość czcionek do pożądanego rozmiaru.

Nie przejmuj się tym, że “kiedyś” było dobrze w rozdzielczości niższej. Po prostu wydawało Ci się, że jest dobrze i przyzwyczaiłeś się do tego.

Pozdrawiam.

niestety zmieniłam na 1400x1050 i na Ustawieniach dałam na Ogólne i wpisałam duży rozmiar 120 dpi. pisało wtedy "wymagane pliki są już zainstalowane na dysku twardym. isnstalator może uzyć tych plików lub może ponownie skopiować z oryginalnego dysku cd windows lub udziłau sieciowego. Czy pominąc kopiowanie czy uzyć istniejących plików. dałam tak i są mikrusy na 2 3 mm. dotego widac drgania liter i napisów. nie da sie pracować na tej wielkosci. nie widze czegoś takiego jak monitor funkcji.

Mam ten sam problem,tylko inny monitor HPw2207h.Karta grafiki GeForce 7600,stosowałam się tez do tych rad,ale także nie mogę ustawić,rozdzielczości i rozmiaru czcionek,do poprzedniego stanu(lepszego).Mam wielkie czcionki ,to znów inne sa za małe,a napisy w ramkach nie wyświetlają się w całości.Czy ktoś jeszcze mógłby coś doradzić?

Wgrałam sterowniki od monitora nowe i sterowniki do karty graficznej z 2006 r. i nic nie pomogło :cry: .

ja jade na mniejszej rozdzielczości,bo inaczej ,po wielu kombinacjach przy dużej rozdzielczości wielkość czcionek była kiepska.Zresztą i tak juz nie umie ustawic tak jak było na poczatku

Ja zostaje przy 800 na 600, choć to minimalne możliwości mojego monitora, ale najlepsza widoczność liter i ikon, bo przy wyższej rozdzielczosci są automatycznie mniejesze litery, też nie umię wrócić poprzednich ustawień :frowning: .

Znalazłam na pasku szybkiego uruchamiania Ikonkę “Ustawienia NVidia” Jak sie wejdzie na to to jest “Panel sterowania Nvidia”, a dalej “Wyświetlanie - skonfiguruj rozdzielczośc ekranu”. jak wejdę na to to jest Zmień atrybuty rozdzielczości a u góry pisze “Przywróć ustawienia standardowe” czy jak to nacisnę, to może wrócić wygląd liter i ikon jaki był przed reinstalacją :?: Proszę ![-o<