Zlamany jack w wejsciu do mikrofonu

Witam . Chciałem odpiąć słuchawki i urwał mi sie jack w wejściu od słuchawek. Jak go wyciągnąć?

Linki w Google
Poradników jest sporo, są też specjalne ekstraktory, dostaniesz na Allegro, ale nie jestem pewien, czy się opłaca zamawiać, pooglądaj YT z linków i się zastanów.

Niestety temat przerabiałem dwukrotnie, raz rozsypał się sam z siebie jack innym razem w złącze laptopa dostała się kulka pochłaniająca wilgoć (te malutki z tych torebek).

Na pewno odradzam metody z klejem, ryzykowna metoda, a dodatkowo nie da się wystarczająco mocno przykleić do obiektu który utknął by go wyciągnąć.

Przed rozpoczęciem prac dobrze się trzeba zapoznać z budową samego gniazda by go nie uszkodzić. Są w nim odstające blaszki które mają powodować kontakt z wtykiem w odpowiednim miejscu oraz są też wystające blokady utrudniające jego wyciąganie.

Z własnego doświadczenia z wtyczką jack powiem coś co mnie zaskoczyło podczas jej wyciągania. Wtyczka jack składa się z kilku osobnych pierścieni które są złączone ze sobą od środka. Dlatego też, zależnie w którym miejscu się złamała możliwe, że będziesz ją wyciągać w częściach.

Jeśli chodzi o kulką która utknęła to wydostałem ją poprzez rozwiercenie jej wiertarką z bardzo mały wiertłem. Pękła na pół i sama wypadła.

Wtyczkę jack wyciągnąłem przy użyciu takiej długiej metalowej szpilki z małym zagięciem na końcu. Takim haczykowatym, ale wygiętym tylko o kilka/kilkanaście stopni.
Myślę też, że wtyczkę dałoby się też wyciągnąć przy pomocy wiertarki i małego wiertła - dobrać zależnie od tego jakiej grubości otwór jest w wtyczce jack - możesz to sprawdzić na tej części która się ułamała na zewnątrz. Wiertło powinno być delikatnie większe niż ten otwór. Cała filozofia polega na tym by się tylko delikatnie wwiercić we wtyczkę i gdy wiertło się zaklinuje to wyciągnąć je razem z fragmentem wtyczki. Może się to za pierwszym razem nie udać bo wtyczka może się też kręcić w gnieździe. Potrzeba do tego masę cierpliwości i pewnej ręki.

Aha, no i jest też opcja jeszcze jedna, ale rzadko możliwa do zrobienia. Czasami gniazda jack są tak skonstruowane, że można wypchnąć coś co w nich utknęło po rozebraniu sprzętu i dostania się od tyłu do gniazda. Niestety bardzo rzadko gniazdo takie coś umożliwia i najczęściej jest zabudowane w taki sposób który uniemożliwia takie eksperymenty. Przed rozebraniem sprzętu warto pooglądać zdjęcia z serwisowania danego sprzętu, możliwe, że będzie na nich widać jak zbudowane jest gniazdo.

1 polubienie