Źle dobierające adres DHCP

Witam.

Byłem u znajomego w pracy podłączyć i skonfigurować nowy router i natrafiłem na problem.

Router TP LINK (192.168.1.1)jak główny router jak źródło internetu z włączonym WIFI do tego kablem jest puszczony sygnał na inny router/acesspoint(D-LINK) (192.168.1.253) na nim też jest WIFI + kablem z 2 komputery. Internet niby wszędzie działa poza WIFI na routerze matce TPLINKU. DHCP włączone i na TP LINKU i na DLINKU.

Jeśli podepnę się pod WIFI na DLINKU wszystko ok dostaje dobry adres wszystko gra i śmiga. Jeśli podepnę się pod WIFI na TPLINKU dns i brama domyślna zamiast 192.168.1.1 dostaję 192.168.1.253 czyli adres tego DLINKA. I internet nie działa. Jeśli wpiszę adres ręcznie internet działa.

Jeśli wyłączę DHCP na DLINKU a na TPLINKU jest włączony dostaje jakies adres z kosmosu 160.123.xxx.x.x nie pamiętam dokładnie.

Co nabroiłem ^^ ? (nie wiem czy ktoś zrozumie co napisałem, ale może…)

Na jednym z routerów wyłącz serwer DHCP, masz 2 serwery dla jednej sieci, AP działają w drugiej warstwie, więc adresy IP dla wszystkich urządzeń będą pobierane tylko z jednego routera. W twoim przypadku wygląda to tak, masz komputery podłączone do dwóch routerów, jeden dostaje adres bramy 192.168.1.1, drugi 192.168.1.253, mają różne bramy w tej samej sieci. Komputer podłączony do DLinka wysyła pakiet do internetu na adres bramy, czyli do DLinka, natomiast DLink nie wie gdzie wysłać ten pakiet, ponieważ nie zna adresu bramy, tzn. nie ma pojęcia o tym, że TP Link jest bramą do internetu, więc go odrzuca.

Jutro przetestuje. Dziś nie miałem pod ręką laptopa tylko telefon i strasznie niewygodnie było mi latać po obiekcie i testować wyłącze dhcp i sprawdzę jak to zadziała.

Prawidłowo powinno zadziałać tak, wszystkie urządzenia końcowe podłączone niezależnie od routera, powinny dostawać ten sam adres bramy domyślnej, czyli 192.168.1.1. Jak pisałem wyżej, urządzenia mają różne adresy bramy, pakiet jest wysłany na niewłaściwy adres bramy, czyli do routera który nie wie gdzie przekazać ten pakiet i go odrzuca.

Zadziałało, adresy przydziela już prawidłowe ale zgłupiałem nie wiem co się dzieje. Gdy do routera TPLINK’a z którego rozchodzi się internet podłączam 4 kable sieciowe które rozchodzą się dalej w sieć router szaleje, nagle nie mam już dostępu do internetu ani nawet nie mogę wejść na 192.168.1.1 DHCP przydziela na nim adresy dopiero od 192.168.1.100. Nie mam pojęcia o co chodzi. Odłączam kable sieciowe wszystko gra, podłączam wszystkie, połączony z internetem router niby jest z każdego komputera mogę pingować 192.168.1.1 ale na niego nie wejdę ani internetu nie ma. Czyżby coś z sieci miało wpisane stały adres 192.168.1.1 i jest konflikt czy jeszcze coś innego nie mam pojęcia jak to sprawdzić. Sieć ogólnie ogromna, nie mam dostępu do całości tylko do tych dwóch urządzeń o których pisałem i nie wiem co jest na drugim końcu tych kabli które podłączam do routera ale ponoć muszą one być wpięte…

Możliwe, że inne urządzenie ma ten sam adres. Zmień adres podsieci i sprawdź czy problem nadal występuje. Możesz napisać jakie urządzenia sieciowe są w tej sieci?