Złe odczyty RAMu w Asus F5R

Witam,

Radzę odczytywać wartość zamontowanej pamięci RAM nie w systemie lecz w BIOSie! Powinna w nim być pozycja coś w rodzaju _ Extended Memory _, lub coś podobnego i obok wartość faktyczna zamontowanej pamięci RAM.

PS. Bywało, w starych komputerach i systemie WinXP, że po wymianie pamięci trzeba było reinstalować system, bo za nic nie chciał “widzieć” prawidłowo pamięci!

Max obsługuje 2 GB pamięci DDR2 - 5300

 

http://www.memoryx.com/f5r1.html

 

Jaką miałeś założoną, a jaką zakładasz - odczyt z modułów.

Może masz kość sparowaną czyli pisze 1 GB ale faktycznie ma 512 MB bo łącznie z drugą połówką tworzy 1 GB (tzw. KIT)

W Biosie są te same wartości wielkości pamięci co w systemie, oczywiście pomniejszone o jakies 250MB (bios to rozbija na niezbędną do obsługi systemu), 

w7 - pokazuje 1GB, a Bios coś ponad 700MB, w przypadku odczytu tylko pamieci 512MB, bios pokazuje niewiele ponad 400 MB pamięci 

Tej opcji nie biore pod uwagę, bo mam w sumie 3 fizycznie kości pamięci i każda jest innej firmy, było wcześniej zamontowane 1,5GB, a ja jedną 512 MB wymieniłem na 1 GB i wtedy sie dopiero zorientowałem, że cos mi system BIOS i W7 nie wykrywa wszystkich zasobów pamięci

 

 

Po południu odczytam nr modułów z naklejek na kościach

Sprawdziłem nr modułów i kości są następujących parametrów:

  1. Hynix 1 GB 2Rx8 PC2-5300S-555-12 (HYMP 512S64CP8-Y5AB)

  2. Hynix 512MB 2R-16PC2-5300S-555-12 (HYMP 564S64CP6-Y5AB)

  3. Goodram DDR2 1 GB PC2 4200 SODIMM (GR533S264L4 1G)

wniosek taki, że dwie kości Hynix działają w kolektywie, natomiast przy próbie zintegrowania ich z kością goodram system - BIOS wykazuje obsługę jednej kości, i tak przy ustawieniu kości:

a) 1.+2. -> BIOS wykazuje 1408 MB;

b) 1.+3. -> 896MB;

c) 3. -> 896MB;

d) 3.+2. -> 896MB;

e) 2.+3. -> 896MB;

f) 2+1 ->1408MB

Zatem nie mam co liczyć na obsługę przez BIOS i inny system pamięci o większej pojemności… chyba, że byłaby to kość o numerze zbliżónym do kości opisanej pod pozycją 1 

 

 

Załatw taką i na 99 % będzie OK.

 

To z Forum Asusa - pamięci 1 GB, które powinny działać?

 

 

http://vip.asus.com/forum/view.aspx?id=20090725164331906&board_id=3&model=F5R&page=1&SLanguage=en-us

tak to sobie żółte raczki wymyśliły :confused: no to trzeba bedzie poszukać jakiegoś Hynixa, ale pewno będą się cenić… :frowning:

Dzięki wszystkim za angażowanie i posty.

Jak dokupię kość RAMu to się odezwę - ale i tak lapek obsługuje max 2GB więc dokupie 1GB bo co ja z tymi kościami zrobie, raczej w 1000-ca nie pogram :stuck_out_tongue_winking_eye:

 

Wydaje mi się po prostu że przez to że goodram jest wolniejszą kością, nie może się spowolnić do hynixa dlatego go nie wykrywa, wypadało by mieć dwie takie same kości.