Zlozenie kompa - problem

Witam, mialem stare czesci z kompa wiec postanowilem cos z tego stworzyc. Wszystko ladnie powkladane, wlaczylem ale tylko wentylator i zasilacz sie uruchomil, na monitorze ciemno, dysk i dvd nie dzialalo ale gdy wyjalem tasme to wszystko sie wlaczylo. Teraz moje pytanie: Jaka moze byc przyczyna? Nie jestem pewien czy procesor jest sprawny wiec wydaje mi sie ze to jego wina… tasma jest dobra bo wyjalem ja z mojego komputera.

Parametry kompa to:

32RAM

Karta graficzna Elephant

dysk seagate 40GB

Procesor Intel Pentium (??)

Plyta glowna ASUS

Prosze o podpowiedzi co moze byc nie tak :slight_smile:

Pozdro

Nie rozumiem tego.

opisz dokładnie swój problem bo z twojego opisu to trudno się domyśleć :shock:

No to pewnie jedno z tych urządzeń jest “walnięte” sprawdź kolejno najpierw podepnij sam HDD i spróbuj uruchomić kompa, a potem DVD ,

Jaką?? Napisz to powoli jasniej i przejżyściej, bo aktualnie jest lekko zakręcone… :shock:

to ty chyba skladasz atari :mrgreen: na kasety :wink:

jestem po nie przespanej nocce z % i ciezko pisze :stuck_out_tongue:

4f354f912b15c938ed3949ec01a3977b.jpg

chodzi mi o tasme do wejscia IDE, to takie szerokie szare :stuck_out_tongue: jak jest podpiete to nie startuje dysk ani dvd jak wyjme to sie wlaczaja ale to mi nic nie daje…ale komp powinien sie uruchomic bez dysku…

ps. plyta glowna to: asus tx97-x

do tej płyty to chyba pasuje taśma 40 żyłowa, ale spróbuj na dysku dać opcję CS / cable selest / i podepnij tylko dysk na końcu taśmy i sprawdź w biosie czy jest opcja auto na dysk, w ogóle ustaw w biosie wszystko na auto bo ta płyta swoje lata ma, produkowana bodajże w 1997 r., nie iwm czy Ci to ruszy, a biosa nowego to chyba nie znajdziesz

czy te taśmy to 40 :?: czy 80 :?:

hmmmm nie wiem za bardzo o co ci chodzi normalne taśmy mam 39 dziurek bo jedna jest pełna wiec niewiem czy to o to chodzi… ale stantardowe taśmy

gdzie taśma 40 zyłowa jest do ATA 33 ATA 66, 80 żyłowe do ATA 100 ATA 133

chodzi o to, ile ma żył, czyli z ilu kabelków składa się taśma.

Jeżeli ma 80 kabelków, to jest to kabel do nowszego standardu ATA, który Twoja płyta może nie obsługiwać.

Ale IMO za problem odpowiada raczej złe ustawienie zworek na HDD i DVD (ew. kontroler ATA na płycie głównej)

Najlepiej by było, gdybyś podłączył HDD do kanału Primary (na płycie głównej), a DVD do Secondary, a zworki w obu urządzeniach ustawił na Master.

Z doświadczenia wiem, że w starszych komputerach czasami bywają problemy z uruchomieniem dwóch urządzeń na jednym kablu.

Pozdrawiam

tczesio

Napewno zworki ;/ Ustaw dysk na master a CDrom na slave :!:

każda taśma ma tyle dziurek ważna jest ilość żył bo 40 jest do przesyłu danych 40 masy, ale przypuszczam, że kontroler na płycie nie rozpoznaje Ci dysku z powodu taśmy, bo ten dysk na pewno współpracuje z taśmą 80, a kontroler jest do 40, dobrze byłoby jakbyś załatwił taśmę 40, bo dla dysku nie ma to znaczenia, chyba że bios jest stary i nie wykryje dysku, albo nie pokaże całej pojemności, wtedy musiałbyś ręcznie wpisywać jego konfiguracje / cylindry, głowice / ale to już inna pieśń, spróbuj pobawić się zworkami tzn. CS, Master i podepnij tylko dysk na końcu taśmy