Złożenie komputera


(Shtchepan) #1

Witam,

planuję zakup nowego komputera, a z racji że nie interesowałem się za bardzo tą tematyką parę lat prosiłbym Was o pomoc.

Potrzebuję komputera, który służyłby mi do tego by:

 1. Podłączyć do niego gitarę i móc korzystać z programu Guitar Rig (wymagania programu: Windows XP + Service Pack 2 lub Windows Vista (32 bit), P III 1 GHz, Athlon XP 1.4 GHz, 512 MB RAM, USB 2.0);

 2. Móc posłuchać na nim muzyki w komfortowych warunkach - preferowałbym jakąś kartę dźwiękową 7.1 ( czy jakkolwiek się to pisze i jakakolwiek by spełniała moje wymagania, bo w tej materii też jestem zielony );

 3. Mógł pograć w Football Managera 2010 (dokładne wymagania nie są jeszcze znane, FM09 posiadał takie minimalne wymagania: procesor 1.4GHz, 512MB RAM, karta grafiki 128MB Nvidia FX 5900 Ultra, ATI Radeon 9800, Intel 82915G/82910GL lub wyższe; wg zapowiedzi producenta FM'10 ma nie mieć znacząco wyższych wymagań)

Co do ramu preferowałbym jednak posiadać te 4gb. System winXP home.

Interesuje mnie jedynie jednostka centralna (ew dobry zestaw głośników jaki możecie polecić) więc nie zawracajcie sobie głowy monitorami, myszami, klawiaturami.

I pytanie jeszcze co do napędu. Nie orientuję się w ogóle co to jest napęd blue ray i czy lepiej zainteresować się nim czy zwyczajną nagrywarką DVD?

Z góry dzięki.


(Robert Zgrzebnicki) #2

Blu-ray Disc (BD) – konkurencyjny dla HD DVD format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD. Wyróżnia się większą pojemnością od płyt DVD, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

Ten nowy typ nośnika pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB. Istnieją płyty czterowarstwowe mieszczące do 100 GB oraz ośmiowarstwowe, na których można zapisać 200 GB informacji. Pioneer opatentował płytę szesnastowarstwową, która mieści do 400 GB danych. Do zapisywania na tym nośniku jest używany niebieski laser (w nagrywarkach DVD używany jest laser czerwony).

Podstawową różnicą pomiędzy tymi laserami jest długość fali – czerwony ma 650 albo 635 nm (nanometrów), podczas gdy niebieski tylko 405 nm. Mniejsza długość fali pozwala na zmniejszenie rozmiaru pitów, a co za tym idzie daje to możliwość gęstszego zapisywania danych na jednostce powierzchni nośnika.

Dysk Blu-ray ma dwie warstwy: pierwsza o grubości 1,1 mm, druga – zapisywalna – o grubości 0,1 mm. Minimalna długość wgłębienia wynosi 0,15 µm. Przerwa między ścieżkami to 0,32 µm, a średnica plamki lasera wynosi 0,48 µm. BD-ROM wymagają specjalnej, mocnej warstwy ochronnej dla ścieżki zapisu, która leży na głębokości zaledwie 0,1 mm.

Cena napędu Blu-ray nie jest w dniu dzisiejszym zachęcająca. Ale powoli można liczyć na upowszechnienie standardu, co wiąże się z obniżką cen.

Co do komputera - podaj konkretnie budżet.

4GB RAM nie wykorzystasz na XP HE ze względu na architekturę x86 (system będzie widział 3.25GB).


(Maryś) #3

Pozwolisz, ze odniosę się tylko do tego punktu.

Piszesz wcześniej o podłączeniu gitary, czyli zapewne jesteś umuzykalniony.

Posłuchać dobrej muzyki w komfortowych warunkach to dla mnie :

 1. odtwarzacz CD,

 2. wzmacniacz stereo (ewentualnie amplituner),

 3. kolumny głośnikowe,

 4. płyta CD.

... a do tego wygodny fotel, dobra akustyka w pokoju

i wtedy można słuchać STEREO !

Systemy dźwięku wielokanałowego (przestrzennego) są dobre do kina domowego

lub oglądania koncertu muzycznego na TV.

To tylko moja skromna opinia.


(mati75) #4

Jaki budżet?

-- Dodane wtorek, 13 paź 2009, 13:42 --

Jaki budżet?


(Shtchepan) #5

@Maryś

Zgoda, z chęcią coś takiego bym sobie zafundował ale warunki mieszkaniowe to wykluczają. Gdybym miał kasę i możliwości to również zamiast podłączać gitarę do kompa kupiłbym sobie porządny piec. Skoro piszę coś takiego to raczej mam ku temu powody :wink:

@Ekshibicjencja

Względem ramu. Ilość tego ramu jest ograniczana wyłącznie przez xp home? W xp professional wszystko będzie jak należy czy również nie?

Co do budżetu to ciężko mi określić jakąś granicę. Najchętniej złożyłbym to tanim sumptem ale nie chce też brać byle jakich części, które szybko się posypią.

Względnie mógłbym oszacować budżet na 1,8-2k pln. Da się coś za tą kwotę złożyć przyzwoitego?


(Maryś) #6

Siirion , OK.

Chciałem tylko wyjaśnć kwestię odsłuchu dobrej muzyki

w komfortowych warunkach ale czytam, że dobrze się zrozumieliśmy.

Powodzenia. :slight_smile:


(Longhorn2009) #7

Siirion , 4GB RAMu będziesz mógł wykorzystać tylko w systemach 64-bitowych, czyli na pewno nie w XP Home.


(Robert Zgrzebnicki) #8

Siirion , edycja systemu (Home Edition/Professional) nie ma żadnego znaczenia. Windows XP jest systemem o architekturze x86 - będzie zawsze widział 3.25GB RAM. Istnieje specjalna modyfikacja rejestru, która zmienia wspomnianą niedogodność - ale sprawia jedynie, iż system będzie widział 4GB w znaczeniu estetycznym (nie sprawi, że system będzie potrafił wykorzystać dodatkową pamięć RAM). 4GB+ RAM to już działka dla systemów 64-bitowych (Vista & 7 w edycjach x64).

Procesor: AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/ 349 zł

Płyta główna: AsRock M3A790GXH/128M /AMD 790GX, DDR3-1600/ 379 zł

Pamięć RAM: Patriot 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 LLK AMD PGS 390 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 179 zł

Karta graficzna: BRAK ( patrz adnotacja * )

Karta dźwiekowa: Asus Xonar DX/XD 295 zł

Nagrywarka DVD: Samsung SH-S223L SATA LightScribe (black) 109 zł

Obudowa: Cooler Master Elite 331 (Black) 149 zł

Zasilacz: Pentagram 400W Silent Force Value 169 zł

Suma: 2019.00 zł

* Założyłem zgodnie z Twoją wypowiedzią, że zamierzasz grać jedynie w Football Manager 2010 (ewentualnie jakieś podobne pozycje o relatywnie niskich wymaganiach) i nie celujesz w nowości. Stąd wynika brak GPU w zestawie. Ale - płyta główna AsRock M3A790GHX/128M/ AMD 790GX posiada kartę graficzną HD3300 - ze zintegrowanych kart graficznych jest to jedna z lepszych. A gra FM2010 obsługuje zintegrowane grafiki. Tnąc koszt GPU umożliwiło to dodanie do zestawu porządnej karty dźwiękowej, jako że jesteś osobą umuzykalnioną. Jeśli przyjąłem błędne założenie i potrzebujesz mocniejszej kary graficznej, proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.

Jak widać w zestawie nie ma systemu operacyjnego, ciężko go wcisnąć przy takim budżecie. Liczę, że posiadasz przynajmniej XP HE z poprzedniego komputera na licencji OEM (zawsze możesz powiedzieć, że spaliła Ci się płyta główna i musisz dokonać modernizacji). W kwestii RAM'u - może w przyszłości zainwestujesz w system x64.


(Longhorn2009) #9

Jest też 64-bitowa wersja XP Professional, która obsługuje pamięci RAM o pojemności 4GB i więcej, jednak ze względu na ogólne niedopracowanie, małą popularność i brak polskiej wersji językowej lepiej wziąć Viste lub Windows 7 w wersji x64.


(Robert Zgrzebnicki) #10

Tak, istotnie. Istnieje Windows XP x64, ale jest to wersja bez polskiego interfejsu i osierocona przez Microsoft (brak wsparcia technicznego oraz poprawek - zakończono na SP2). XP w standardowej wersji 32-bitowej ma jeszcze poprawki krytyczne do 2014 roku - no i generalnie jest produktem bardziej dopracowanym. Przyszłościowo polecam również, jak kolega wyżej, Windows 7 x64.

Nie wiem jak z kompatybilnością programu Guitar Rig z NT 6.1, ale

 1. Na Viscie powinien działać, więc na 7 także (zwiększony zakres kompatybilności wstecznej).

 2. Zawsze można go uruchomić w trybie zgodności z XP.

 3. W droższych edycjach Windows 7 istnieje Tryb XP, który umożliwia uruchamianie aplikacji napisanych pod XP w środowisku wirtualnym (procesor oraz BIOS muszą takową wirtualizację obsługiwać).


(mati75) #11

Ja proponuje:

Procesor:

AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/

349 zł


Płyta główna:

AsRock M3A785GXH/128M /AMD 785G, DDR3-1600/

315 zł


Pamięć RAM:

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

300 zł


Druga pamięć RAM:

-

-


Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

179 zł


Drugi dysk twardy:

-

-


Kieszeń HDD:

-

-


Karta graficzna:

-

-


Karta dźwiekowa:

-

-


Głośniki:

-

-


Napęd FDD:

-

-


Napęd CD/DVD:

-

-


Nagrywarka CD-RW:

-

-


Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S222L LightScribe (black)

109 zł


Karta sieciowa:

-

-


Tuner TV:

-

-


Klawiatura:

-

-


Mysz:

-

-


Obudowa:

Cooler Master Elite 335 (Black)

149 zł


Zasilacz:

Corsair 400W [CMPSU-400CXEU]

185 zł


Listwa zasilajaca:

-

-


Monitor:

-

-


Drukarka:

-

-


Kabel do drukarki:

-

-


Skaner:

-

-


System Operacyjny:

Microsoft 7 Home Premium OEM 64Bit 

379 zł


Oprogramowanie:

-

-


Oprogramowanie:

-

-


	Suma: 1965	zł brutto

1610.66	zł netto

(Shtchepan) #12

Dzięki wszystkim. Teraz mam jeszcze pytanie a propos tego wykorzystania całości RAMu. Jako, że z tego komputera będzie najprawdopodobniej korzystać moja matka przyzwyczajona do win xp i ciężko adaptująca się w nowinkach technicznych czy można zrobić coś takiego żeby podzielić dysk na partycje i na jednej mieć viste na drugim win xp?

Czy przy takim rozwiązaniu posiadając 4gb ramu będąc na xp będzie widział te 3.25gb, a na viście całość?

I jeszcze taka mała porada. Pomijając już nawet to podłączanie gitary do tego kompa to biorąc pod uwagę powyższe założenia, które wymieniłem lepiej opłacałoby się złożyć pc-ta czy kupić laptopa?


(Longhorn2009) #13

Co do twojego pierwszego pytania to tak, można zainstalować na jednej partycji Windowsa XP, a na drugiej Viste. Pamiętaj tylko, żeby najpierw zainstalować XP, a potem Viste (w wersji 64-bitowej, bo tylko wtedy będziesz mógł w pełni wykorzystać te 4GB RAM).


(Robert Zgrzebnicki) #14

Co do pierwszego pytania - jak najbardziej tak. Pamiętaj, aby instalować systemy wedle starszeństwa, tj. najpierw XP na pierwszej partycji, a następnie Viste x64 na osobnej partycji.

Co do drugiego pytania - musisz sam sobie odpowiedzieć do czego potrzebujesz komputera.

PC

 • Możliwość modernizacji w przyszłości

 • Podzespoły niezintegrowane (zazwyczaj) *tutaj zakładam, że jednak skusiłbyś się na kartę graficzną

 • Wyższa wydajność (niezbędne dla graczy)

-Zajmuje sporo miejsca

-Wyższe rachunki za prąd

-Brak możliwości lokomocji

Laptop

 • Zajmuje mało miejsca

 • Niższe rachunki za prąd

 • Możliwość lokomocji

 • Utrudniona (albo zamknięta) droga modernizacji

 • Zintegrowane podzespoły (modele z dedykowanymi są droższe)

 • Niższa wydajność (komfort w grach jest możliwy jedynie na modelach high-end)


(Emilmlo) #15

A jak najpierw zainstaluje viste 64bit to już nie wykorzysta te 4GB RAMu ? wiesz jeszcze gorszych bzdur to nie czytałem :x to nie robi akurat różnicy jeśli chodzi o wykorzystanie ramu.

Ważne aby na początku był zainstalować starszy system, a następnie nowszy, bo inaczej starszy usunie wpisy innych systemów, tylko swój zostawi (nadpisze) a do nowszego nie będzie dostępu chyba, że edytujesz bootloadera.


(Robert Zgrzebnicki) #16

Wszystko jest poprawnie. :slight_smile: Ja to tak interpretuję -> Pamiętaj tylko, żeby najpierw zainstalować XP, a potem Viste - bo inaczej pokaszanisz bootloader (a Vista musi być w wersji 64-bitowej, a nie 32-bitowej, bo tylko ta architektura wykorzysta RAM w pełnym wymiarze).

Czyli tak jak mówi Scorpio. Ale Longhorn2009 również się nie pomylił, jeśli o to mu chodziło. Podejrzewam, że to nieporozumienie.


(Longhorn2009) #17

No przecież o to mi chodziło :smiley:

Ale robisz problem, chodziło mi o to żeby najpierw zainstalował Xp, a potem Viste w wersji x64, bo tylko wersja 64-bitowa obsłuży mu te 4GB RAM #-o


(Emilmlo) #18

To na kolejny raz pisz bardziej zrozumiale :stuck_out_tongue:


(Longhorn2009) #19

Ok, przepraszam mój błąd, ale ostatnio mam niewiele czasu na pisanie na forach, stąd moje wypowiedzi nie zawsze są idealne :?