Zły odczyt MHz

Witam mam problem z moim procesorem jest to AMD Athlon XP 3200+ Barton a więc chodzi o to że komputer źle odczytuje MHz tj. pokazuje w systemie że jest 1400MHz a naprawdę powinien mieć 2800. Sprawdzałem w systemie, CPUz’em, Everest’em wszędzie tak samo w dodatku w cpuz pokazuje że mam Athlona XP 1900+. Może to wina BIOS’u? Proszę o pomoc

myślę że działa system obniżania mnożnika procesora w celu obniżenia zużycia prądu, zobacz jak pokazuje program cpu-z

włącz jakąś gre, program obciążający mocno komputer np. jakiś benchmark i sprawdź ponownie ile jest wskazywane

A to nie będzie Cool’n’Quiet albo jakieś inne energooszczędne cudeńko? SuperPi zapuść albo Prime95.

@Down. Pardon, faktycznie chwila nieuwagi.

Byłoby, ale nie w Athlonie XP :x

Wygląda na to, że fsb jest obniżone, podnieś ręcznie w biosie do 166 i sprawdź częstotliwość procesora.

Na pewno nie jest to Cool’n’Quiet bo w Athlonach XP go nie ma, kiedyś posiadałem athlona xp i nie przypominam sobie żeby posiadał on jakiekolwiek funkcje oszczędzania energii obniżające taktowanie rdzenia, więc o samoczynnym zmniejszeniu się mnożnika można zapomnieć.

Jeśli procesor podkręcałeś co widzę, bo żaden barton 3200+ nie miał takiej częstotliwości, to jestem prawie w 100% pewny (choć ręki sobie nie dam uciąć) że jest uszkodzony. Poza tym podobnie miałem ze swoim AMD 900 MHz który, ze starości, zaczął się sypać i miał tylko 600 MHz (bądź 700).

Powinien mieć 2133 bodajże. Ale nie 1400… i to nie jest objaw uszkadzania :lol: Wygląda na zmianę FSB i nic więcej.

Jak pisałem sam miałem przypadek że częstotliwość była niższa i okazało się że procesor jest już w rozsypce, więc uwzględniam taką opcję, w dodatku myślę że skoro Neun miał podkręcony procesor to zagląda do biosu więc sprawdziłby sytuację. Ale najlepiej niech on sam się na temat swojego fsb i mnożnika w biosie wypowie - jest taki jaki powinien być czy jest niższy?

Miałem kiedyś taki procesor i jego prawidłowe ustawienia to 200MHz x11(2200MHz)

Powinien mieć 2200 MHz. Daj screen z CPU-Z.

Po wczorajszym zainstalowaniu systemu początkowo miałem fsb ustawione na 100 pomyślałem że przestawie na 133 jednak dużo to nie dało bo z 1100 podskoczyło do 1400. Oto screen z cpu-z:

http://img268.imageshack.us/img268/3443/beztytuuxj.png (źle wskazuje procesor bo nie mam XP1900+)

Mogę dodać że mobo to MSI K7N2 Delta-L obsługująca FSB 400

FSB musisz dać na 200MHz.

Dokładnie,mnożnika nie zmienisz jest zablokowany.

Mi się wydaje że stary bios może nie odczytywać takiego procesora może wgranie nowego biosa pomoże?

Ok spróbuje dać na 200

Aktualizacja biosu to też dobry pomysł bo obsługa tego procesora została dodana w wersji 5.1 biosu do tej płyty,ale najpierw ustaw poprawnie procesor(200MHzx11) a potem możesz jeśli to konieczne aktualizować bios.

Ok, dzięki wszystkim za pomoc spróbuje wgrać biosa i ustawić fsb miejmy nadzieje że się uda. Z Bogiem.