Zmiana dysku a płyta główna?:D

Witam!

To mój pierwszy temat na forum, więc jeśli coś żle zrobię to z góry przepraszam:)

Przechodząc do sedna sprawy chciał bym się dowiedzieć czy zmiana dysku twardego zmieni coś w pracy płyt głównej?

Mam starą płytę i chciałem zmienić dysk bo obecny, który mam mnie nie zadowala, więc chciałem z tym problemem zwrucić sie do bardziej doświadczonych:D

Jakiej pomocy konkretnie oczekujesz? Opisz swój problem dokładniej bo jak na razie to masło maślane.

teoretycznie jeśli Zmienisz dysk na dysk który obsługuje Twoja płyta główna nic się nie powinno stać

Chodzi mi o to czy ten co teraz mam czyli 40GB zastąpię innym np 500GB to czy płyta to wytrzyma czy jej nic się nie stanie?

Podaj więcej szczegółów:

  • jaką masz płytę główną - model?

  • jaki masz dysk twardy - model?

  • jaki masz system (wraz z dodatkami SP)?

  • jaki chcesz kupić dysk twardy?

-Płyta Asrock P4i65GV

  • model dysku nie chce mi się szukać ale mogę powiedzieć że ma 40GB

-Windows XP SP2

Możesz śmiało kupować ten dysk.

Twoja płyta główna wprawdzie obsługuje jedynie standard SATA I a nowe dyski pracują w standardzie SATA II albo SATA III ale zgodne ze starszymi wersjami. W przypadku gdy po podłączeniu dysk nie zostanie wykryty wystarczy go skonfigurować do pracy w standardzie SATA I za pomocą zworki.

Jeśli Twój stary dysk jest w standardzie SATA to możesz wykorzystać kable sygnałowe i zasilania właśnie z niego. Jeśli jest starego typu, czyli IDE to będzie Ci potrzebny kabel sygnałowy SATA oraz zasilane SATA z zasilacza. Jeśli Twój zasilacz nie posiada takowego zasilania to będziesz potrzebował stosownej przejściówki zasilania z MOLEX na SATA.

Podsumowując: w ekstremalnie niekorzystnej sytuacji będziesz potrzebował nowego dysku, śrubokręta, zworki, kabla sygnałowego SATA i kabla zasilającego SATA.

:roll:

Oprócz tego, co napisał SilberPunkt może się ewentualnie pojawić problem integracji sterowników SATA z płytą instalacyjną systemu:

http://www.frazpc.pl/b/250122 .

:oops: Fakt. Zapomniałem o tym istotnym szczególe. #-o

Jednak jeśli kolega dysponuje stacją dyskietek to może pokusić się o zgranie sterownika na dyskietkę i pobranie go za pomocą [F6] podczas uruchamiania instalatora Windows XP.

:roll:

A jeszcze jedno pytanie mam jeżeli podepnę ten dysk i wszystko porobię jak trzeba to mogą wyjść jeszcze jakieś problemy np. z płytą główną?