Zmiana dysku a płyta główna?:D

(Kl2a4) #1

Witam!

To mój pierwszy temat na forum, więc jeśli coś żle zrobię to z góry przepraszam:)

Przechodząc do sedna sprawy chciał bym się dowiedzieć czy zmiana dysku twardego zmieni coś w pracy płyt głównej?

Mam starą płytę i chciałem zmienić dysk bo obecny, który mam mnie nie zadowala, więc chciałem z tym problemem zwrucić sie do bardziej doświadczonych:D

(igrek) #2

Jakiej pomocy konkretnie oczekujesz? Opisz swój problem dokładniej bo jak na razie to masło maślane.

(k038) #3

teoretycznie jeśli Zmienisz dysk na dysk który obsługuje Twoja płyta główna nic się nie powinno stać

(Kl2a4) #4

Chodzi mi o to czy ten co teraz mam czyli 40GB zastąpię innym np 500GB to czy płyta to wytrzyma czy jej nic się nie stanie?

(marcin82) #5

Podaj więcej szczegółów:

• jaką masz płytę główną - model?

• jaki masz dysk twardy - model?

• jaki masz system (wraz z dodatkami SP)?

• jaki chcesz kupić dysk twardy?

(Kl2a4) #6

-Płyta Asrock P4i65GV

• model dysku nie chce mi się szukać ale mogę powiedzieć że ma 40GB

-Windows XP SP2

(SilberPunkt) #7

Możesz śmiało kupować ten dysk.

Twoja płyta główna wprawdzie obsługuje jedynie standard SATA I a nowe dyski pracują w standardzie SATA II albo SATA III ale zgodne ze starszymi wersjami. W przypadku gdy po podłączeniu dysk nie zostanie wykryty wystarczy go skonfigurować do pracy w standardzie SATA I za pomocą zworki.

Jeśli Twój stary dysk jest w standardzie SATA to możesz wykorzystać kable sygnałowe i zasilania właśnie z niego. Jeśli jest starego typu, czyli IDE to będzie Ci potrzebny kabel sygnałowy SATA oraz zasilane SATA z zasilacza. Jeśli Twój zasilacz nie posiada takowego zasilania to będziesz potrzebował stosownej przejściówki zasilania z MOLEX na SATA.

Podsumowując: w ekstremalnie niekorzystnej sytuacji będziesz potrzebował nowego dysku, śrubokręta, zworki, kabla sygnałowego SATA i kabla zasilającego SATA.

:roll:

(marcin82) #8

Oprócz tego, co napisał SilberPunkt może się ewentualnie pojawić problem integracji sterowników SATA z płytą instalacyjną systemu:

http://www.frazpc.pl/b/250122 .

(SilberPunkt) #9

:oops: Fakt. Zapomniałem o tym istotnym szczególe. #-o

Jednak jeśli kolega dysponuje stacją dyskietek to może pokusić się o zgranie sterownika na dyskietkę i pobranie go za pomocą [F6] podczas uruchamiania instalatora Windows XP.

:roll:

(Kl2a4) #10

A jeszcze jedno pytanie mam jeżeli podepnę ten dysk i wszystko porobię jak trzeba to mogą wyjść jeszcze jakieś problemy np. z płytą główną?