Zmiana dysku prostego na podstawowy

Kupiłem nowy laptop Comaq Presario CQ57 , win 7 , 320GB.

Zainstalowałem system i chciałem zmniejszyć partycję dysku C ponieważ zajmowała większość miejsca.

Wykorzystałem narzędzie systemu windows i zgodnie z instrukcją zmniejszyłem dysk do granic możliwości, w tym przypadku 50%.

Teraz wytrzeźwiałem i łapię się za głowę, bo wstyd się przyznać do własnej głupoty.

Więc tak.

  1. Nie zrobiłem kopii zapasowej systemu.

  2. Wszystkie dyski zmieniły się na proste. Żadna nie jest podstawowa.

  3. Nie mogę ponownie zainstalować systemu windows z biosa.

Czy straciłem kopię instalacji systemu?

Czy da się zmienić dyski proste na podstawowe? Czy ta zmiana przywróci możliwość instalacji windowsa?

Proszę o poradę.

Skopiuj sobie od kogoś takiego samego Windowsa jakiego miałeś na laptopie i zainstaluj podając swój klucz z naklejki na spodzie laptopa. Pamiętaj tylko, że po instalacji będziesz musiał sam pościągać i zainstalować sterowniki oraz przeprowadzić telefonicznie aktywację Windowsa, ponieważ Windows ogólnodostępny w sprzedaży nie aktywuje się na klucz w Twoim wypadku HP, ponieważ producenci laptopów mają inne klucze, niż te kopie Windowsów co są ogólnodostępne w sprzedaży, tak więc w tym wypadku aktywację może przeprowadzić konsultant Microsoftu. Co do partycji nic nie zrobisz - musisz je skasować i założyć od nowa. Tak na marginesie radzę Ci zabezpieczyć tą naklejkę z kluczem przy użyciu folii i taśmy, albo po prostu zabezpiecz ją kilkoma paskami taśmy, bo one lubią się wycierać, tak więc z biegiem czasu może być tak, że nie odczytasz klucza.

Dobrze by było, gdybyś tu przedstawił obrazek aktualnego okna Zarządzania dyskami w tym laptopie.

Piotr92: wygląda mi to na masakrę. Czy dysk prosty to jest to samo co dysk dynamiczny? Czytałem, że programem DMDE, można dokonać zmian. Zainstalowałem go, ale nie za bardzo mi to wyszło.

Poraj: Mam już obrazek, ale nie wiem jak wstawić:) Jak tutaj się robi upload?

Tutaj: gallery/index.php

Dziękuję.

Oto link: gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=4669

Mam nadzieję, że można to jeszcze uratować. W końcu wszystko jest. Podzieliłem tylko dysk C, ale nie wiem dlaczego zmieniły się na proste.

Na pewno nie jest tu jeszcze nic stracone. Niestety, ja nie wiem jak “bezboleśnie” przekształcić dysk dynamiczny (który “przypadkiem” utworzyłeś) na zwykły, podstawowy , jaki tu powinien być.

Zobacz też tutaj: http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … 10%29.aspx

Jeszcze raz powtarzam, dysku dynamicznego dysku nie można przerobić z powrotem na podstawowy - koniec kropka.

Nie ma potrzeby zmieniania z powrotem ponieważ

Jedynie na co bym uważał to zrobienie kolejnej partycji rozszerzonej ponieważ(nie jestem pewny ale) maksymalna ilość partycji prostych to 6

a jakbyś chciał sformatować/zainstalować system to nie zrobisz tego biosem ale dzięki zmianie w biosie kolejności uruchamiania urządzeń z których możę bootwać bądz uruchomienia listy bortującej(można w niej wybrać z czego ma jednorazowo zabotować)