Zmiana GTX 285 na GTX 580 - Potrzebny nowy zasilacz?

(E Mr Koka) #1

Przeczytałem gdzieś, że GTX 580 potrzebuje 44A na szynie 12V jednak na naklejce od mojego zasilacza pod każdym 12V jest 18A, czyli jest aż tak źle?

Oto nalepka z mojego zasilacza: http://images10.newegg.com/productimage ... 001-05.jpg

Więc jeśli nie ten zasilacz to jaki polecali byście dla zestawu:

AMD AMD Phenom II X4 955 Quad-Core /3.2GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BO

Gigabyte Gigabyte GeForce GTX 285 1024MB DDR3 /512bit/ HDMI 2xDVI

LG LG GH22LS50 SATA SecurDisc LightScribe (black)

Gigabyte Gigabyte MA790XT-UD4P /AMD 790X/ 480zł

Seagate Seagate 750GB 7200rpm 32MB cache SATAII Barracuda 7200.12

Cooler Master Cooler Master Elite 310 (Black/Silver)

OCZ OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL6 ReaperX

Fortron OCZ GameXStream 600W SLI PSU LED

Arctic-Cooling Arctic-Cooling Freezer Xtreme (socket 939,AM2, AM2+, LGA775)

Po zmianie GTX 285 na GTX 580 (http://www3.pny.com/GTX-580-1536MB-PCIe-P2940C451.aspx)

(Szotek5) #2

Zasilacz powinien dać radę i zostanie nawet zapas :wink:

(E Mr Koka) #3

A co z tymi A(mperami)? Czy to skrót od czegoś innego, co z tym? Bo na necie różne opinie, nawet takie, że podzespoły się paliły. Tylko jak przez nie dostarczenie odpowiedniej ilości energii można coś spalić?

(Szotek5) #4

Można ale nie trzeba :stuck_out_tongue:

To jest maksymalne natężenie prądu na każdej z lini 12v w zasilaczu. Twój zasilacz powinien utrzymać ten konfig bez problemu :wink:

(E Mr Koka) #5

A ta sama karta tylko z takim fikuśnym chłodzeniem jak tutaj

http://www.saturion.pl/index.php/produc ... CI_E_.html

Też by działała? Nie wiem ile takie chłodzenie może zjadać energii.

(freedom) #6

Co tam ma "zjadać energię", skoro zdecydowana większa część chłodzenia jest pasywna. Dwa wentylatory to maks kilka W pobiorą i to wszystko. Ani tym sobie głowy nie zawracaj :wink:

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad zmianą platformy na s.1155.

(E Mr Koka) #7

Zastanowiłem się i chyba jednak zostanę przy zmianie karty graficznej, bo albo to albo to, nie mam funduszy na zmianę obu rzeczy :slight_smile: , a myślę, że i7 nie jest wart na razie swojej ceny jeśli chodzi tutaj o cena/wydajność i zostanę przy AMD. Zmiana platformy wiąże się z zmianą płyty głównej procesora ( :P) i chłodzenia na procesor, DDR3 mam więc ramu nie musiał bym zmieniać. Ale jednak myślę, że zmiana karty bardziej się opłaci jeśli chodzi o wydajność w grach.

(Qba Lukaszczyk) #8

Zmiana zasilacza to kasa wyrzucona w błoto, bo Twój jest bdb.

@freedom

Czemu niby na 1155?

(E Mr Koka) #9

1156 cena ta sama, tak samo na 1366 są procesory w cenie 1155 i 1156. Też nie wiem dlaczego miało by to być 1155. Może freedom miał na myśli procesory z serii i7? Ale to już by na prawdę sensu chyba nie miało bo Phenom daje rade.

Co do tematu chyba i tak zostanę przy zwykłym chłodzeniu, bo takie lepsze chłodzenie to +200zł a nie wiem na ile się to opłaca, ponieważ działam na karcie z takim samym właśnie zwyczajnym chłodzeniem od producenta i nie jest źle (nie mówię, że jest jakoś rewelacyjnie ale nie jest źle).

(Szotek5) #10

@freedom

Czemu niby na 1155?

Myślę, że to wystarczy http://pclab.pl/art44338-13.html

Mocny procesor przyda się przy takiej kracie jak GTX 580 :slight_smile:

(E Mr Koka) #11

Myślę że bardziej tutaj chodzi o fizykę do obliczenia w grze niż pomoc procesora karcie graficznej, patrzyłem na wykresy samego udziału procesora w benchmarkach graficznych i phenom 955 był niewiele gorszy od właśnie i7 2600k.

Co najwyżej mógł bym pomyśleć o zmianie phenoma na najwydajniejszy procesor na socket AM3, jednak myślę że 600zł na procesor nie który w tak nie wielkim stopniu przełoży się na wydajność jest bez sensu. I będę myślał o tym gdy zabraknie mi mocy obliczeniowej :] Wtedy może coś będzie tańsze i bardziej opłacalne.

(freedom) #12

@KoloKarolo

Pewnie dlatego, że s.1156 i 1366 są już martwe? s.1155 to najnowsza podstawka Intela pod Sandy Bridge (np. i5-2500k, i7-2600k). W przyszłości ma obsługiwać również nowe procesory wykonane w technologii 22nm (Ivy Bridge), więc będzie nie będzie problemu z upgradem sprzętu.

Gigabyte z tego co się orientuję, nie udostępni nowych wersji BIOSu dla płyt głównych, więc Twoja płyta i tak nie będzie obsługiwać nowych procesorów AMD pod AM3+, Tak czy tak czeka Cie w przyszłości wymiana platformy, więc może warto zmienić już teraz. Zwłaszcza, że między i5-2500k, a Phenomem II 955 jest spora różnica w wydajności, do gier na pewno się przyda.

Przykładowo i5-2500k + AsRock P67 Pro3 to koszt poniżej 1100zł. Jakby wydajności brakło, procesor bez problemu robi powyżej 4,4GHz.

(E Mr Koka) #13

Na prawdę żeby przyśpieszyć działanie gier zamiast GTX 580 mam przejść na nową platformę i kupić nowy procesor, płytę główną i chłodzenie? Pewnie kiedyś i tak bym to zrobił, ale koncetruje się na grach, więc chciał bym wiedzieć czy na obecną chwilę bardziej potrzebny mi jest do gier (np. BF3) nowy procesor czy karta graficzna? Bo jeśli procesor to by oznaczało, że ten jest na tyle słaby, że kupno GTX 580 było by bez sensu.

(freedom) #14

Ogólnie bez sensu jest wydawać tyle na GTX 580, skoro prawie 500zł tańszy GTX 570 jakoś bardzo nie jest w tyle:

Poniżej 1200zł można dostać. Resztę pieniędzy schować do skarpety, dozbierać i zmienić platformę na Sandy Bridge z i5-2500k na czele. Moim zdaniem dużo bardziej opłacalna opcja, niż kupno GTX 580 (minimum 1600-1700zł) do procesora za ~380zł :wink:

(Wolfgar) #15

Trzeba powiedzieć, że Freedom mądrze prawi. Nie ma co wydawać aż tyle na kartę graficzną mając taki procesor.

(E Mr Koka) #16

Dlaczego na tej stronie GTX 285 wydaje się być lepszy od GTX 570 to jakiś błąd czy faktycznie jednak nie opłaca mi się zmieniać karty?

http://www.hwcompare.com/9053/geforce-g ... e-gtx-570/

(freedom) #17

GTX 570 ma identyczną wydajność jak GTX 480:

Test tego drugiego w odniesieniu m.in. do GTX 285 można znaleźć tu:

Różnica w wydajności jest bardzo duża, na korzyść GTX 570 oczywiście.

(E Mr Koka) #18

Myślę, że pod koniec wakacji będę miał fundusze na większą modernizację i będę mógł sobie pozwolić na zakup platformy 1155 z procesorem i7 i kartę GTX580, wtedy będę pewnie kierował się do was z zapytaniem o płytę główną, bo od dziś może się coś do tego czasu zmienić. Jak myślicie, czy jak wymienię te obie rzeczy (CPU z płytą główną i kartę graficzną GTX 580) obecny PSU utrzyma nową konfigurację?

(Szotek5) #19

Oczywiście, Phenom ma większy pobór mocy od i7 (s1155) więc nie powinno być problemu :wink:

(E Mr Koka) #20

No to super, przepraszam za swoje niezdecydowanie i marudzenie :stuck_out_tongue: Ale zmieniam tak zdanie nagle przez nagły przypływ gotówki :stuck_out_tongue: Więc dozbieram i mogę celować w nowe bebechy :slight_smile: