Zmiana Kubuntu na Windows 7

Witam , mam problem podczas instalacji Win 7 . Otóż korzystam narazie z Kubuntu i podczas instalacji Win7 nie moge wybrać dysku bo nie jest on w formacie NTFS (coś takiego). A więc moje pytanko : Jak najprościej zmienić format dysku na te NTFS?

Dziękuje z góry i pozdrawiam.

narzędziem GParted.

Należy sformatować dysk podczas procesu instalacji windowsa do formatu NTFS. Niestety utracisz wtedy KUBUNTU i dane tam zapisane. Jeśli chcesz używać obu systemów, najlepiej najpierw zainstalować windowsa a później linuxa. Po uruchomieniu komputera pojawi Ci się GRUB, tj. menu wyboru systemu. Oczywiście musisz najpierw podzielić dysk twardy na co najmniej dwie części (partycje).

O dane nie musisz się obawiać zawsze może je przenieść na inny nośnik itp :wink: Najlepszym sposobem będzie usunięcie starych partycji i utworzenie nowych :wink: Jaki masz dysk? :wink:

@mateusz6639 słusznie poleca GParted, dodam tylko, że musi to być wersja live CD/DVD/USB

GParted musisz zbootować z nośnika zewnętrznego, czyli najpierw musisz ściągnąć program, utworzyć/wypalić

obraz na płycie CD/DVD, lub przy pomocy Unetbootin utworzyć bootowalny USB.

Partycje/dyski Kubuntu należy usunąć, format pod ntfs przeprowadzić albo w GParted, lub podczas instalacji.

Nie używamy GParted systemowego w Kubuntu, ponieważ nie przeprowadzimy takiej operacji z poziomu uruchomionego systemu.

No chyba, że kolega ma gdzieś Kubuntu na płytce :wink:

WD Caviar Blue 1 TB . (wd10ezex)

W tym całym kubuntu jestem zielony i nie ogarniam go jak coś .

Nie musisz :wink: Masz jakieś ważne dane na dysku? W jaki sposób chcesz go podzielić?

Wy tu radzicie “zielonej” osobie GParted, a przecież w instalatorze win 7 jest “Opcje dysku (zaawansowane” a tam “usuń partycje”. Po usunięciu, będzie można utworzyć nowe partycje, wedle potrzeb. To trochę łatwiejsze niż GParted.

Nie, tylko Kubuntu. No ok te 80 GB na system i reszta na pliki , ale zależy mi tylko na tym żęby był ten NFTS bo instalator Win7 wywala mi błąd , że nie mogę zainstalować na tym dysku bo nie jest ten NFTS.

Ooo . Odrazu jak przyjadę do domu do zobaczę. Myślałem nad tą opcją ale nie wiedziałem za bardzo co robi. A to normalne , że wszystko prócz tego " Usuń Partycje" jest nie aktywne ? (Nie można kliknąć)

Normalne. Jeśli dysk ma inny system plików, nie obsługiwany przez Windows. Wtedy zadziała opcja usunięcia tych linuksowych partycji. Jak usunie, to utworzy już swoje NTFS-owe partycje i wtedy można dodawać partycje, zmieniać rozmiar itp.

OK. Jak będe w domu to zobaczę i dziękuje za zainteresowanie i pomoc . : D

OK. Dzięki wielke za pomoc ! Wszystko działa :DDD Tylko , żeby nie robić nowego tematu to jest nowy problem. Otoż jak robiłem nową partycje to to wyznaczyłem 78 GB (Tylko na system i pliki typu Adobe Flash itp. ) Ale jak wchodze w “Komputer” to nie mam reszty dysku czyli 928 GB . :frowning: Jak zrobić , żeby system znowu widział tą reszte dysku ?

Kliknij prawym przyciskiem na Ikonę Mój komputer -> Zarządzaj -> Zarządzanie dyskami -> i tam powinno się znajdować te twoje ~928GB.

Aby pokazała się ta partycja w komputerze musisz ją sformatować i przypisać jej literę.

Ok. Jest . Dzięki Wielkie wszystkim za pomoc ! :smiley:

Pozdrawiam, i jeszcze raz dziękuje .