Zmiana nazwy oznaczenia partycji w GNOME

Przed chwilą sformatowałem partycje “Programy” w systemie NFTS do systemu ext3. Teraz ten dysk nazywa się “Nośnik 31,5GB”. Jak moge zmienić jego nazwe? Dodam że jest zainstalowany w /media/disk, a chce aby nazywał się “Dyski Wirtualne”.

opcja label w gparted

Jaki typ etykiety?

Nie napisałeś jaka dystrybucja, bo to rozwiązanie jest bardziej zależne: w nautilus można bezpośrednio zmienić nazwę (F2 na ikonie)

Można się domyślić, że Ubuntu po moim avatarze. Tylko że twój pomysł nie wypalił, zmieniło nazwe folderu “Dokumenty” choć pojawiło się pole do pisania przy dysku. Myśle że pomysł mati75 może wypalić.

Właśnie się doczytałem że to usunie wszystkie dane na CAŁYM dysku twardym, a ja chce zmienić tylko nazwe partycji.

Może się mylę ale czy nie wystarczy stworzyć nowego dowiązania z inną nazwą do tego dysku?

Jeśli chcesz aby zamontowana partycja miała określoną nazwę to musisz zawsze nadać tej partycji taką etykietę (label) przy jej formatowaniu, inaczej będzie bez etykiety nazywała się właśnie nośnik coś tam.

Ale jak to zrobić w GParted (możę być też inny program)

Odpal gparted, zaznacz partycję która cię interesuje i pod prawym klawiszem powinieneś mieć ‘Etykieta’, lub też usuń tę partycję, utwórz nową, wybierz system plików i nadaj etykietę w polu etykieta i tyle. Tylko tę partycję musisz mieć w systemie odmontowaną.

Ok zrobie to z GParted live CD bo na sda8 (czy jakos tak ale 8) jest /home a psrtycje chce miec na sda7.

EDIT: Nie no apokalipsa :confused: Tam tego nie ma. Możesz dać mi jakieś screen shoty gdzie to jest? ://

U mnie jest.

http://flickr.com/photos/matiit/2974416978/

http://tapetosik.com/files/w3tknu2ladur8wdi7zkp.png

No u mnie nie ma. To jest Kubuntu Live CD i sciagalem przez sudo apt-get install gparted w terminalu. Teraz dalem przed adept ale dalej nic :confused:

Dziwne, a jak stworzysz tę partycję to potem masz pod prawym klikiem etykieta?

Nie. Podajcie wersje, może opcja została usunięta w GParted 0.3.5

Aha! Juź mam, w repozytoriach jest chyba stara wersja, i tam może tego nie być bo aktualna to 0.3.9 oO

man e2label

i nie musisz ponownie formatować.

Tak, w GParted 0.3.9 ta opcja jest, i ja wreszcie umiem instalować progrmay z tar.gz itd, dzieki temu. Zarazdam edit i powiem czy działa.

EDIT: Oh, yes o tak :smiley: Działa. Dziękuje za pomoc wszystkim a głównie ms-trex.

EDIT2: Nie działa, nie mam uprawnien do kopiowania na ten dysk, jak to obejść?

sudo chown -R TWOJA_NAZWA_USERA /ta/partycja

I jeszcze jeden problem. A właściwie to dwa.

  1. Jak zrobić aby partycja montowała się automatycznie przy starcie systemu?

  2. I jeżeli to możliwe, to jej ikonka nie wyświtlała się na pulpicie?

  1. dopisz ja do /etc/fstab

  2. gconf-editor -> apps -> nautilus -> desktop

I odhacz “volumes_visible”

Dużo zrozumiałem… Mogłbyś prościej.

Mój fstab wygląda tak:

# /etc/fstab: static file system information.

#

# 

proc /proc proc defaults 0 0

# /dev/sda1

UUID=4074941a-e9ba-4df3-990c-2c0d4eeb102f / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1

# /dev/sda8

UUID=530cd367-a818-4559-bbe1-08e7b8399f05 /home ext3 relatime 0 2

# /dev/sda3

UUID=b14a925c-8482-45c6-b23e-583cfbdabf8a none swap sw 0 0

/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
  1. Tu wógóle nie wiem o co biega :confused: