Zmiana nazwy użytkownika?

Witam,

Jestem posiadaczem systemu Windows Vista Ultimate x86 wraz z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 1. Mam mały problem, polegający na tym, że chciałbym zmienić nazwę użytkownika, ale nie potrafię sobie poradzić z tym do końca. Mianowicie zmieniam nazwę użytkownika poprzez opcje Panel Sterowania - Konta użytkowników - Zmień swoją nazwę konta. Fakt nazwa użytkownika mi się zmienia bez problemu, lecz nie do końca, ponieważ na dysku gdzie mam zainstalowany system w folderze Users nadal mam starą nazwę użytkownika. Orientuje się ktoś jak można zmienić całkowicie nazwę użytkownika w całym systemie? Łącznie z tym folderem? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.

To normalne zachowanie. Folder użytkownika nie zmienia nazwy z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że znajdują się w nim pliki rejestru użytkownika stale otwarte do odczytu/zapisu. Po drugie (i ważniejsze), w rejestrze zbnajduje się mnóstwo odwołań do plików i ścieżek na dysku C:\Użytkownicy\Stara_nazwa. Po zmianie na ‘Nowa_nazwa’ sporo programów (i część ustawień systemowych) przestała by działać albo działała by nieprawidłowo.

Masz następujące wyjścia z tej sytuacji:

  • usunąć starego użytkownika i jego folder domowy, założyć nowego kopiując ze starego co się da

  • zmienić “na siłę” nazwę folderu nowego użytkownika (będąc zalogowanym na innym użytkowniku!) i następnie ręcznie wykonać mrówczą pracę poprawiania ścieżek w rejestrze i plikach konfiguracyjnych systemu i programów

  • utworzyć twarde dowiązanie (symlink) stary_użytkownik <=> nowy_użytkownik. Folder starego użytkownika pozostanie na dysku, ale we wszystkich miejscach gdzie to istotne będziesz “przekierowywany” do nowej nazwy folderu domowego (profilu) użytkownika.

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź, nie będę kombinował w takim razie, bo z tego co widzę, że skończy się to jedynie uwaleniem systemu, tak więc najwyżej przy kolejnym stawianiu systemu dam inną nazwę usera i tyle.

Pozdrawiam.