Zmiana obudowy i zasilacza - porada dla laika


(Dzejms22) #1

Witam.

mam pytanie i liczę na Waszą pomoc.

Mam stary komputer, stare bebechy i jeszcze starszą obudowę (pochodzącą z jeszcze starszego komputera), od dawna buczy, hałasuje i słabo chłodzi. Średnio temperatura procesora to 45-50 stopni, a nie męczę go grami. Stara obudowa jest blaszana, dlatego zdjąłem dwa boki, wydawało mi się,że tak będzie chłodniej.

Teraz pytanie-czy pomoże mi jeszcze trochę pocieszyć się tym komputerem (może będzie wydajniejszy?) jeżeli kupię nową obudowę z zasilaczem i lepszym wentylatorem? I drugie ważniejsze- polećcie mi proszę konkretny, niekoniecznie drogi model obudowy do tego konkretnego komputera. (mam nadzieję,że przy minimalnym pojęciu o składaniu, dam radę sam przełożyć wnętrzności do nowej).

specyfikacja:

AMD Athlon XP 2000+ 1,7GHz

AS Rock k7s8x

Nvidia GeForce FX 5200 64MB

C Media AC 97

dwa dyski

A jeszcze czy łatwo jest podłaczyć porty USB znajdująde się z przodu obudowy?

Obecnie mam 4 z tyłu.

Wiem,że pewnie większość będzie to śmieszyć, doradzicie kupić coś nowego itd, mimo to proszę doradźcie i nie skreślajcie od razu.

Dziękuję i pozdrawiam.


(Mmerchut) #2

Cooler Master Elite 33x LUB (jak masz więcej kasy) Cooler Master Dominator 690/Antec Three Hundred

A zasilacz standardowo ModeCom MC-350ATX i masz zapas jeszcze.


(Maryś) #3

kuba_laik ,

... a ja bym poradził Ci tak :

  1. odkurzyć wszystkie podzespoły i wnętrze obudowy,

  2. sprawdzić i ewentualnie dokręcić śrubki luźnych elementów,

  3. układ wentylatorów : 1-2 przód z filtrami, wciągające powietrze,

wentylator na grafice, dobre chłodzenie procesora, 1 wentylator tył obudowy

wyciągający powietrze (ewentualnie posmarowanie dotychczasowych)

  1. PORZĄDEK Z KABLAMI,

  2. na boki obudowy nakleić maty bitumiczne (niedroga inwestycja)

  3. zamknąć obudowę.

  4. postawić ją na dystansach, żeby nie stała na podłodze lub na biurku.

To chyba najtańszy tuning.


(Ka$$) #4

kuba_laik , Maryś podał chyba to, co najlepiej jest zrobić.

A za kasę, którą chcesz przeznaczyć na obudowę i zasilacz przeznaczyłam by na kartę graficzną (używane są tańsze i niekoniecznie gorsze), oraz właśnie na dobre chłodzenie, główne procesora i trochę go podciągnąć, np. do 2GHz (jak chcesz oczywiście).


(Kabuto1378) #5

Nowa obudowa i zasilacz nie zapewnią wzrostu wydajności w sposób bezpośredni. W pośredni sposób tak, bo dobry zasilacz umożliwia stabilną pracę podkręconego procesora, czy karty k. graficznej a dobra obudowa pozwala na obniżenie temperatur co również pozwala na lepsze podkręcenie procesora.

To co możesz zrobić najtańszym kosztem to zastosowanie się do porad Maryś: dokręcić śrubki, porządek z kablami, oczyścić komputer z kurzu i brudu, kupić jakiś tani wentyl o wielkości jaką pozwala ci obecna obudowa przypuszczam że nie będzie możliwe zamontowanie wentyla 120mm a 800mm lub 92 mm np. http://www.cooling.pl/arctic-cooling-fa ... ,1789.html lub http://www.cooling.pl/silentiumpc-zephy ... 50801.html.

Taki wentylator zamontuj na tył obudowy tak by wywiewał powietrze z obudowy. Ewentualnie jeżeli obudowa to umożliwia zamontować drugi wentylator odpowiedniej wielkości na przód obudowy tak by wwiewał powietrze.

Trochę wyższa szkoła jazdy to zmiana pasty termoprzewodzącej pod procesorem co z pewnością o dobre kilka stopni obniży temp. procesora. Jest to koszt jakiś 15 zł dobrej pasty, co kupić i jak to zrobić znajdziesz na forum.

Co do nowego zasilacza i obudowy odpowiedz sobie na pytanie czy będziesz w najbliższym czasie zmieniał sprzęt. Jeżeli tak to już teraz możesz te części kupić. Jeżeli za półtora roku lub więcej to wstrzymaj się z zakupem i zrób to co ci wyżej poradziliśmy. Jak już masz kupować to kup coś porządnego: dobra obudowa, zasilacz i monitor mogą posłużyć wiele lat dlatego warto w nie zainwestować.


(Dzejms22) #6

Witam ponownie i dziękuje za rady.

Prawda jest taka,że jeszcze wczoraj rozkręciłem kilka elementów i wyczyściłem, jeszcze do tego wrócę z jakimś odpowiedniejszym sprzętem :wink:

Temperatura trochę spadła jakieś 41-45 stopni.

Co do obudowy to najśmieszniejsze jest to,że boki były jednym elementem nasuwanym od tyłu (kawał blachy) i najwyraźniej w przypływie "geniuszu" ową część wywaliłem.

Dlatego myślałem o nowej. Może faktycznie przeczyszczę, zrobię porządek i powinno jeszcze posłużyć.

Najdziwniejsze,że jak zacząłem czytać forum, to od razu nasunęła się myśl, a może go podkręcić, pokombinować...

Myślę, że jednak się powstrzymam, najczęściej moje genialne pomysły,żeby coś przyspieszyć/usprawnić przynoszą więcej szkód.

P.S. Mój zasilacz to Codegen model 250x1.

Kupować nowego do starej obudowy nie ma co-więc albo zostaje tak jak jest (+czyszczenie gruntowne) albo wymiana całości. (nigdzie nie pisałem,że chce wydać dużo na sprzęt, bardziej liczyłem na rady-popraw za grosze :wink:


(Ka$$) #7

http://vista.pl/porady/250_czyszczenie_ ... ania_.html


(Dzejms22) #8

Wyczyściłem co mogłem, włączyłem Prime95 na 5 minut-temperatura CPU-39-41 stopni (w pokoju 22). Myślę,że to mi wystarczy. latem pewnie będzie gorzej ale da radę.

Dziękuję jeszcze raz wsyztskim.

Pozdrawiam

Kuba