Zmiana płyty głównej po spaleniu a reinstalacja systemu

(K M K2) #1

Witam. Ostatnio spaliła mi się płyta główna. Kupiłem na allegro bardzo podobną do niej. W internecie czytałem, że da się zmienić płytę główną bez reinstalacji systemu, ale kiedy komputer działa grzebie się w systemie.. Otóż mi nie działa. Da się nie reinstalować systemu, czy jedynym wyjściem jest skopiowanie danych(o ile dysk nie padł ) i reinstalka? Jeśli macie jakieś pytania to nie krępujcie się.

(Jjoasz) #2

jesli nie chcesz stracic danych i systemu, to musisz reinstalowac/naprawic system, poniewaz jego numer jest przypisany do plyty - innymi slowy aktywowac go 8)

odpal z plyty intalacyjnej lub (jesli nie masz najnowszej wersji) przygotowanej nlite/vlite i napraw system (nie instaluj od nowa, tylko naprawa/reinstalacja) - po akceptacji warunkow kliknij instaluj i powinien wykryc poprzednia instalacje oraz zaproponowac jej naprawe (jedna z opcji)

(MaRa) #3

W którym konkretnie miejscu umowy licencyjnej jest wspomniane o płycie głównej? Właśnie ją przeczytałem i nic nie było.

Licencja jest związana z komputerem, na którego obudowie jest nalepiony certyfikat.

Z tą płytą główną to jakaś wewnętrzna procedura Microsoftu - jeśli nie została wymieniona w ramach naprawy komputera, to pracownicy Microsoftu mogą uznać, że to inny komputer i odmówić aktywacji.

W przypadku komputerów markowych (np. Dell) w BIOSie jest jakiś certyfikat, automatycznie aktywujący preinstalowane oprogramowanie (z ukrytej partycji lub dysku odtwarzania systemu). Po wymianie płyty preinstalowane oprogramowanie może odmówić współpracy.

(Emilmlo) #4

Zgłaszamy, że płyta uległa awarii i po problemie.

(K M K2) #5

A można zrobić tak, żeby przy instalacji sformatowało tylko partycję C, a nie inne?

(Cedar) #6

Oczywiście. W czasie (na samym początku) instalacji wcale nie musisz zgodzić się na formatowanie jakiejkolwiek partycji. Wystarczy tylko czytać to co pojawia się na ekranie.

(K M K2) #7

Aha. W takim razie dziękuję.

ZAMKNĄĆ!