Zmiana rozmiarów partycji

Witam.

Mam jeden dysk podzielony na partycje i muszę sobie rozszerzyć Partycje C

Mam partycje:

C

D

E

F

G

Da sie jakoś rozszerzyć dysk c może zmniejszyć pojemność dysku F i zwiększyć C?

Aha i mam Windows Viste

no tak klikam na Partycje E (prawym przyciskiem myszy) Move/Resize Partion i zmniejszam pojemność partycji E . Potem klikam tak samo na dysk C i chce zwiększyć jego pojemność ale nie mogę?

Złączono Posta : 23.03.2007 (Pią) 19:52

Jeszcze coś dyski:

  • C NTFS

  • D NTFS

  • E NTFS

  • F FAT32

  • G FAT32

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że taka operacja składa się z sześciu kroków.

1)Zmniejszasz partycję F z lewej strony.

2)Zwiększasz partycję E z prawej strony.

3)Zmniejszasz partycję E z lewej strony.

4)Zwiększasz partycję D z prawej strony.

5)Zmniejszasz partycję D z Lewej strony.

6)Zwiększasz partycję C z prawej strony.

Jeżeli dziwisz się dlaczego właśnie tak to narysuj sobie

pasek i podziel go na prostokąty o nazwach C, D, E, F.

a następnie drugi pasek ale prostąkąt C ma być większy. Chyba łatwo zrozumieć, że prostokąty D,E muszą być przesunięte w prawo.

(Sektory na dysku są ponumerowane, a partycja musi zawierać ciągły obszar i nie można sobie ot tak wziąść trochę z dysku F i przyłączyć do dysku C. Jasne? :slight_smile: )

Niestety Nie idzie

nie znam się na viście, ale ponieważ możesz tylko manipulować na przyległych partycjach to: zwiększ c kosztem d, d kosztem e i na koniec

e kosztem f(oczywiście możliwe, jeśli na np. d masz wystarczająco miejsca, ale jeśli nie masz, to możesz zmienić kolejność np. najpierw

powiększyć d kosztem e itd. czyli w sumie tak jak napisał Floyd,

ale kolejność operacji może być inna, tylko zawsze muszą?? być

wykonywane na przylegających partycjach - partycje to spójne obszary na dysku, które system widzi jako oddzielny obszar, więc nie można

przenosić jednej partycji “ponad” inną partycją(nie są to porcje wykrojone z tortu tylko kręgi)