Zmiana systemu (Vista - XP)

Witam.

Męczę się z zmianą Visty na Xp na laptopie i od kilku dni bezskutecznie. Problem polega na tym, że coś się ze starym systemem stało ponieważ nie chce się on załadować. Aby przeinstalować zmieniłem w biosie aby najpierw wczytywało płytę ale nie wyrzuca mi żadnego komunikatu aby nacisnąć dowolny klawisz…

swexed , ściągnij gparted, wypal na płycie zbootuj go z płyty i usuń partycję na której znajduje się Vista, następnie spróbuj zainstalować XP.

Aby zainstalować XP musisz w BIOS przestawić SATA -> IDE bo w standardzie XP nie ma do tego sterowników

Łukasz14

Stosując się do twojej rady ściągnąłem plik nagrałem na płytę i odpaliłem przy starcie lecz wyskoczył komunikat, że system operacyjny nie został odnaleziony.

szczepaniak5315

Tutaj w SATA Mode zmieniłem z AHCI Mode na IDE Mode. Dobrze?

swexed , nie weszło Ci do gparted?

“Operating System not found”.

Gdy odpalę Windows XP z płyty jest dokładnie to samo. Po naciśnięciu dowolnego klawisza restartuje się.

Bardzo proszę o pomoc ponieważ jutro będzie mi ten komputer potrzebny do pracy. Z góry dziękuje.

Nie bootuje Ci płyty.

  1. Złe ustawienia w BIOS-ie.

  2. Wadliwie nagrane obrazy .iso . GParted właściwie nagrany, przy właściwie ustawionym bootowaniu

musi wystartować, ponieważ to liveCD/DVD, nie instaluje się na dysku, używa RAM-u.

Boot Menu

CD/DVD: Slimtype DVD A DS8A2S - (s2)

Aktualnie mam ustawienia fabryczne.

Z oficjalnie strony pobierałem.

Wypaliłeś obraz, czy dane?. Jakim programem?.

BurnAware Free 4.2

gparted był już w .iso więc zgrałem na CD tylko.

Nagrałem od nowa i działa.

I tu, jak się domyślałem tkwi błąd. ŹLE !!

A pisałem:

MASZ WYPALIĆ OBRAZ - ISO-…nie nagrać na CD dane.

P.S. Sciągnij PowerISO stąd:

http://www.dobreprogramy.pl/PowerISO,Program,Windows,13054.html

Zainstaluj, uruchom program - POTEM- “NAGRAJ” (tu masz mieć zaznaczone “Plik obrazu”-wyszukaj GParted .iso

-Nagraj. Wtedy będziesz miał nagrany plik .iso , jako obraz (inaczej plik obrazu) i dopiero wtedy będzie płyta bootowalna.

Mógłbyś mi w skrócie opisać jak używać gparted?

Przed chwilą wysłałem posta przeczytaj najpierw.

Usunąłem wszystkie partycje które miałem i zmieniłem na IDE. Spróbowałem teraz bootować płytę z Windows XP ale nic nie pokazało.

A masz pewność, że posiadasz płytę z systemem Windows?

Jeżeli płyta z GParted uruchomiła się, to bez jakichkolwiek zmian (tylko boot CD/DVD oczywiście), powinna

rozpocząć się instalacja systemu.

Tak, na stacjonarnym niedawno instalowałem.

Tzn, GParted uruchamia się, a instalator Windowsa nie.

Dokładnie.

Tutaj znalazłem pewną wzmiankę o sterownikach:

http://eriz.pcinside.pl/weblog/nowy-lap … k-180.html

ale mi nie dochodzi do tego etapu instalacji.