Zmiana systemu Z Linux na Windows / sterowniki na Linux

Witam

Mam problem ponieważ… Kupiłem laptopa z systemem Linux

Jest to :

Laptop Hewlett-Packard Compaq 620 WS843EA

System Linux Suse 11

I tutaj moje pytanie

Czy można przeinstalować to na Windowsa.

A jeśli tak to prosiłbym krok po kroku o instrukcje jak sformatować ten dysk do windowsa gdyż wyskakuje mi błąd coś ala Bluescreen)

A do tego to mój 1 kontakt z Linuxem

Jeśli na pewno jesteś zdecydowany, że nie chcesz mieć tam linuxa. To po pierwsze: trzeba sformatować wszystkie partycje w systemie plików NTFS - partycji linuxowych Win XP “nie zobaczy”.

Jeśli dostałeś plytę z systemem do laptopa - to uruchom go w trybie live-cd (przestaw w BIOS bootowanie z CD) i poczytaj o programach typu GParted i/lub/oraz QTParted (powinny być zawarte na płycie z systemem Suse w sekcji Konfiguracja. Wtedy sformatujesz przy użyciu jednego z tych programów i dopiero instalacja XP.

Jeśli nie masz plyty OpenSuse, ściągnij np. taką dystrybucję linuxa:

http://www.sysresccd.org/Main_Page

Nagraj na płytę (może być CD-RW) i wykonaj to samo co pisałem wyżej.

=================

Teraz najważniejsze, jeśli ten laptop ma dysk twardy typu SATA - Windows XP również go nie zobaczy. Trzeba zintergrować z płytą instalacyjną sterowniki dla dysków SATA - np. programem nlite.

Jeśli widzisz to wszystko pierwszy raz na oczy - poproś o pomoc kogoś znajomego, kto używa linuksa.

Coś a’la Bluescreen?

A byłaby możliwość pokazania tego a’la na fotce?

Zrobionej oczywiście aparatem, bo zakładam, że piszesz z innego kompa z Windą? :wink:

Pytam, gdyż na Linuksie nie ma czegoś takiego, a przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałem. :wink:

@greh

Kolega próbował ruszyć z instalacją Windowsa XP, jeśli dobrze zrozumiałem i nic dziwnego, że instalator się obraził :slight_smile:

Pojawił się problem i system Windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Jeżeli po raz pierwszy widzisz ekran błedu STOP ponownie uruchom kompute. Jeżeli ten ekran pojawi sie ponownie wykonaj następujące kroki:

Upewnij się czy na dysku jest wystarczająco miejsca. tu zapomniałem ale było coś takiego: skontaktuj się z produc. w sprawie aktualizacji sterownika. sprubuj zmienić karty wideo

Skontaktuj sie z dostawcą w sprawie aktualizacji systemu bios takien jak buforowanie i przesłanianie

Inf techniczne:

****STOP:0x0000008ec(ox0000005, 0x804ec028, 0xf97abc00, 0x000000006)

To na niebieskim Tle :slight_smile:

edit: Tak ruszyłem z instalacją :stuck_out_tongue:

Może zmień susła na inną dystrybucję, ciesz się wolnością i zapomnij o niebieskich ekranach. Ten lapek i tak nie nadaje się do extremalnych gier, Reszta potrzebnych programów jest dostępna w Twoim systemie, a nawet gdy nie, to są emulatory programów z pod znaku dziurawego okna. W razie problemów są dostępne fora poszczególnych dystrybucji na których dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Jeśli jednak nie dasz rady, to patrz post marcin’82. Pozdrawiam.

Tylko pytanie czy to jest OpenSUSE czy SUSE Linux Enterprise Desktop 11, często gdy ktoś pisze, że kupił laptopa z Suse Linux, jest to właśnie SLED, a jest to wersja płatna, wiec warto się zastanowić nad całkowitym jego usunięciem.

Windows XP przynajmniej z SP2? Sterowniki do obsługi SATA/SCSI zintegrowane? W BIOSie masz ustawione na AHCI czy na IDE?

Pozdrawiam!

PS. Problemy z Windowsem rozwiązuje się w innym dziale, bo to jest problem z Windowsem zwłaszcza z przestarzałą wersją, która nie wiadomo czy posiada nawet sterowniki, a nie z Linuksem.

Aha dobrze

A mam jeszcze 1 pytanie.

Kupiłem “kartę sieciową” na USB z antenką :smiley:

czyli chce wzmocnić WIFI

I może narazie odpuszcze sobie tego Windowsa

Ale teraz nie wiem jak zainstalować sterowniki do niej

Model: airlive wl 1600

Stery pobrałem z neta ale… teraz nie wiem jak je zainstalować.

Próbowałem wszystkiego ale dalej nie wiem

Format pliku to .gz

Z Susłem, a tym bardziej jeśli jest to SLED, a nie OpenSUSE nie mam zbytniej styczności ale w obu powinien być Yast, taki rozbudowany panel sterownia. Zobacz jaką nazwę mają te sterowniki i sprawdź tam gdzie instaluje się programy, czy jest taka sama nazwa, wtedy będziesz mógł pobrać i zainstalować automatycznie.

Najlepiej podaj link do sterownika.

Pozdrawiam!

Dobrze by było, gdybyś podał model tej karty sieciowej no i tak jak pisze roobal sprawdź dokładną wersję tego systemu.

SLED 11

a model pisałem już : Airlive WL-1600USB

Jaki masz chipset tej karty?

Jeśli Zydas to powinien być wykryty. Gorzej z Atherosem.

No to szanowny kolego, musisz wiedzieć, że przysługuje Ci pomoc od samego Novella i jego partnerów lub producenta laptopa, więc dzwonisz do niego i żądasz wręcz instrukcji, jak zainstalować sterownik do karty sieciowej, bo za to im zapłaciłeś :slight_smile:

Daj jeszcze link do sterowników.

Pozdrawiam!

http://www.airlive.com/support/support_ … 3473034861

bodajże stąd :stuck_out_tongue:

a jak to zainstalowałeś. To musisz skompilować.

Najprościej będzie jak puścisz instalację linuksa z wlożoną kartą do portu usb i wtedy powinna być wykryta.

Też to w między czasie znalazłem, tak jak się spodziewałem potrzebny jest jeszcze firmware. Z tego co widzę, to niestety trzeba będzie raczej kompilować ręcznie kod sterowników i dorzucić firmware ale to podejrzewam, że prędzej zainstalujesz tego Windowsa niż za to będziesz się brał :slight_smile:

Dla pewności, uruchom terminal i pokaż wynik polecenia:

lspci -v

oraz

lsmod

Pozdrawiam!

No ja nawet nie instalowałem bo wypakowałem i nie wiem co dalej :stuck_out_tongue:

Ja jestem w linuksie cieniutki :confused:

Tylko windows :smiley:

edit: aha… no to mam bigos :stuck_out_tongue:

No jutro chyba wezme sie za tego Windowsa i zainstaluje… jeśli coś będe tu pisał

Ja narazie dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

dawidus1449 , najwyższa pora zapoznać się z innymi systemami.

Nie tylko Winda jest na tym świecie. :slight_smile:

Podaj wyniki z terminala o które prosił roobal. :wink:

Ok momencik :stuck_out_tongue:

edit:

1komenda: Command not found

2komenda: ojj dużo tego.

af packet

ip6t_LOG

itp…

Pisać to wsztstko?

Czy zrobić ss?

Najprostrza dla kolegi przy jego znajomości systemu będzie instalacja przy włożonej karcie. Jest duża szansa, że system sam to załatwi.

Dodane 21.10.2010 (Cz) 20:15

I dla zainteresowanych.

sterowniki pobrane przez kolegę mogą nie działać.

Proponuję sprawdzić te:

http://virjacode.com/projects/beefup…release.tar.gz