Zmiana systemu Z Linux na Windows / sterowniki na Linux

(system) #1

Witam

Mam problem ponieważ... Kupiłem laptopa z systemem Linux

Jest to :

Laptop Hewlett-Packard Compaq 620 WS843EA

System Linux Suse 11

I tutaj moje pytanie

Czy można przeinstalować to na Windowsa.

A jeśli tak to prosiłbym krok po kroku o instrukcje jak sformatować ten dysk do windowsa gdyż wyskakuje mi błąd coś ala Bluescreen)

A do tego to mój 1 kontakt z Linuxem

(marcin82) #2

Jeśli na pewno jesteś zdecydowany, że nie chcesz mieć tam linuxa. To po pierwsze: trzeba sformatować wszystkie partycje w systemie plików NTFS - partycji linuxowych Win XP "nie zobaczy".

Jeśli dostałeś plytę z systemem do laptopa - to uruchom go w trybie live-cd (przestaw w BIOS bootowanie z CD) i poczytaj o programach typu GParted i/lub/oraz QTParted (powinny być zawarte na płycie z systemem Suse w sekcji Konfiguracja. Wtedy sformatujesz przy użyciu jednego z tych programów i dopiero instalacja XP.

Jeśli nie masz plyty OpenSuse, ściągnij np. taką dystrybucję linuxa:

http://www.sysresccd.org/Main_Page

Nagraj na płytę (może być CD-RW) i wykonaj to samo co pisałem wyżej.

=================

Teraz najważniejsze, jeśli ten laptop ma dysk twardy typu SATA - Windows XP również go nie zobaczy. Trzeba zintergrować z płytą instalacyjną sterowniki dla dysków SATA - np. programem nlite.

Jeśli widzisz to wszystko pierwszy raz na oczy - poproś o pomoc kogoś znajomego, kto używa linuksa.

(greh) #3

Coś a'la Bluescreen?

A byłaby możliwość pokazania tego a'la na fotce?

Zrobionej oczywiście aparatem, bo zakładam, że piszesz z innego kompa z Windą? :wink:

Pytam, gdyż na Linuksie nie ma czegoś takiego, a przynajmniej ja się z czymś takim nie spotkałem. :wink:

(marcin82) #4

@greh

Kolega próbował ruszyć z instalacją Windowsa XP, jeśli dobrze zrozumiałem i nic dziwnego, że instalator się obraził :slight_smile:

(system) #5

Pojawił się problem i system Windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Jeżeli po raz pierwszy widzisz ekran błedu STOP ponownie uruchom kompute. Jeżeli ten ekran pojawi sie ponownie wykonaj następujące kroki:

Upewnij się czy na dysku jest wystarczająco miejsca. tu zapomniałem ale było coś takiego: skontaktuj się z produc. w sprawie aktualizacji sterownika. sprubuj zmienić karty wideo

Skontaktuj sie z dostawcą w sprawie aktualizacji systemu bios takien jak buforowanie i przesłanianie

Inf techniczne:

****STOP:0x0000008ec(ox0000005, 0x804ec028, 0xf97abc00, 0x000000006)

To na niebieskim Tle :slight_smile:

edit: Tak ruszyłem z instalacją :stuck_out_tongue:

(tomson66) #6

Może zmień susła na inną dystrybucję, ciesz się wolnością i zapomnij o niebieskich ekranach. Ten lapek i tak nie nadaje się do extremalnych gier, Reszta potrzebnych programów jest dostępna w Twoim systemie, a nawet gdy nie, to są emulatory programów z pod znaku dziurawego okna. W razie problemów są dostępne fora poszczególnych dystrybucji na których dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. Jeśli jednak nie dasz rady, to patrz post marcin'82. Pozdrawiam.

(roobal) #7

Tylko pytanie czy to jest OpenSUSE czy SUSE Linux Enterprise Desktop 11, często gdy ktoś pisze, że kupił laptopa z Suse Linux, jest to właśnie SLED, a jest to wersja płatna, wiec warto się zastanowić nad całkowitym jego usunięciem.

Windows XP przynajmniej z SP2? Sterowniki do obsługi SATA/SCSI zintegrowane? W BIOSie masz ustawione na AHCI czy na IDE?

Pozdrawiam!

PS. Problemy z Windowsem rozwiązuje się w innym dziale, bo to jest problem z Windowsem zwłaszcza z przestarzałą wersją, która nie wiadomo czy posiada nawet sterowniki, a nie z Linuksem.

(system) #8

Aha dobrze

A mam jeszcze 1 pytanie.

Kupiłem "kartę sieciową" na USB z antenką :smiley:

czyli chce wzmocnić WIFI

I może narazie odpuszcze sobie tego Windowsa

Ale teraz nie wiem jak zainstalować sterowniki do niej

Model: airlive wl 1600

Stery pobrałem z neta ale.. teraz nie wiem jak je zainstalować.

Próbowałem wszystkiego ale dalej nie wiem

Format pliku to .gz

(roobal) #9

Z Susłem, a tym bardziej jeśli jest to SLED, a nie OpenSUSE nie mam zbytniej styczności ale w obu powinien być Yast, taki rozbudowany panel sterownia. Zobacz jaką nazwę mają te sterowniki i sprawdź tam gdzie instaluje się programy, czy jest taka sama nazwa, wtedy będziesz mógł pobrać i zainstalować automatycznie.

Najlepiej podaj link do sterownika.

Pozdrawiam!

(marcin82) #10

Dobrze by było, gdybyś podał model tej karty sieciowej no i tak jak pisze roobal sprawdź dokładną wersję tego systemu.

(system) #11

SLED 11

a model pisałem już : Airlive WL-1600USB

(tomson66) #12

Jaki masz chipset tej karty?

Jeśli Zydas to powinien być wykryty. Gorzej z Atherosem.

(roobal) #13

No to szanowny kolego, musisz wiedzieć, że przysługuje Ci pomoc od samego Novella i jego partnerów lub producenta laptopa, więc dzwonisz do niego i żądasz wręcz instrukcji, jak zainstalować sterownik do karty sieciowej, bo za to im zapłaciłeś :slight_smile:

Daj jeszcze link do sterowników.

Pozdrawiam!

(system) #14

http://www.airlive.com/support/support_ ... 3473034861

bodajże stąd :stuck_out_tongue:

(tomson66) #15

a jak to zainstalowałeś. To musisz skompilować.

Najprościej będzie jak puścisz instalację linuksa z wlożoną kartą do portu usb i wtedy powinna być wykryta.

(roobal) #16

Też to w między czasie znalazłem, tak jak się spodziewałem potrzebny jest jeszcze firmware. Z tego co widzę, to niestety trzeba będzie raczej kompilować ręcznie kod sterowników i dorzucić firmware ale to podejrzewam, że prędzej zainstalujesz tego Windowsa niż za to będziesz się brał :slight_smile:

Dla pewności, uruchom terminal i pokaż wynik polecenia:

lspci -v

oraz

lsmod

Pozdrawiam!

(system) #17

No ja nawet nie instalowałem bo wypakowałem i nie wiem co dalej :stuck_out_tongue:

Ja jestem w linuksie cieniutki :confused:

Tylko windows :smiley:

edit: aha... no to mam bigos :stuck_out_tongue:

No jutro chyba wezme sie za tego Windowsa i zainstaluje.. jeśli coś będe tu pisał

Ja narazie dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

(greh) #18

dawidus1449 , najwyższa pora zapoznać się z innymi systemami.

Nie tylko Winda jest na tym świecie. :slight_smile:

Podaj wyniki z terminala o które prosił roobal. :wink:

(system) #19

Ok momencik :stuck_out_tongue:

edit:

1komenda: Command not found

2komenda: ojj dużo tego.

af packet

ip6t_LOG

itp...

Pisać to wsztstko?

Czy zrobić ss?

(tomson66) #20

Najprostrza dla kolegi przy jego znajomości systemu będzie instalacja przy włożonej karcie. Jest duża szansa, że system sam to załatwi.

-- Dodane 21.10.2010 (Cz) 20:15 --

I dla zainteresowanych.

sterowniki pobrane przez kolegę mogą nie działać.

Proponuję sprawdzić te:

http://virjacode.com/projects/beefup...release.tar.gz