Zmiana timingów na kości 1GB, lub 1GB + 512MB

(Shadowman333) #1

Witam!

Na dniach powinna mi przyjść pamięć 1GB PC-3200 Goodram. Mam Athlona XP na fsb 133, więc pamięć nie będzie do końca wykorzystana. Gdzieś czytałem, że w takim przypadku pozostanie trochę mocy i można poobniżać timingi. Jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście będzie można dać mniejsze timingi niż pamięć by chodziła na standardowej dla niej prędkości?

PS: Obecnie mam jedną kość 512MB i nie wiem czy ją zostawić, gdybym zostawił to jak by wyglądała zmiana timingów z obydwoma kościami?

pozdrawiam

(slawex1983) #2

Z obecną pamięcią na pokładzie za dużo nie powalczysz. Jeżeli zostawisz same Goodramy, to masz duże szanse na 2-2-2-5.

(Shadowman333) #3

hmm a jakbym zamiast tej starej pamięci 512 miał nową pamięć 512 Goodrama też PC-3200 ? Jest sens w ogóle takiej zmiany? Ogólnie szkoda mi trochę tej kości 512MB a może miałbym możliwość zamiany na nowe Goodramy. Od razu mówię, że nie da razy kupić drugiej kości 1GB niestety...

(Kabuto1378) #4

W przypadku tak starego procesora 512Mb to dość a jak już masz razem 1.5Gb to więcej niż potrzeba;)

Zapłaciłeś już za te 1Gb, jeżeli nie to daruj sobie to kupno, lepiej zbierać na nowy sprzęt.

(slawex1983) #5

Nie ma żadnego sensu! Zysk z podkręcenia timingów to max 2% w testach syntetycznych pamięci. W aplikacjach realnych może 0,5%. W odczuciach 0%.

Kup po prostu 1 GB. Będziesz miał 1,5 a to starczy do Twojego kompa, ponieważ 512 MB, to mało jak na taką maszynę.

(Shadowman333) #6

Hmm no ok, dzięki za info. Na razie chciałem się zorientować czy jest sens w ogóle w coś takiego się bawić. Czytałem na innych forach, że timingi jednak coś dawają... no ale w przypadku mojego starego sprzętu widzę, że jednak różnicy wielkiej nie będzie. Chociaż może warto popróbować się "pobawić"...? :wink:

(slawex1983) #7

U mnie na starym komputerze podkręcenie timingów zwiększało przepustowość pamięci z ok. 1920 do 2000 MB/s w teście syntetycznym. W normalnych warunkach różnica nie do odczucia. Wyraźny wzrost wydajności da jedynie powiększenie pamięci.

(Marjaan) #8

takie timingi miałem na spokojnie na 333mhz, więc nie będzie z tym problemu na tych kościach.