Zmiana ustawień biosu na optymalne dla dysku SATA


(Krzkaczor) #1

Hej!

Kupiłem rok temu laptopa i podczas instalacji Windows XP prof nie wykrywał dysku SATA a więc mogłem próbować ze sterownikami albo przestawić coś w biosie. I przestawiłem w biosie jakieś opcje dysku (nie pamiętam jakie :frowning: ) i XP się zainstalował. Teraz będę instalować vistę i chciałbym się dowiedzieć czy ta maja zmiana ustawień biosu nie wpłynie negatywnie na wydajność :roll: Wydaje mi się że tak ale za bardzo nie wiem co mam przestawić :confused:

Mój sprzęt:

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ ... XgodGwJq-w

Tylko mam dysk 120gb ale szybszy niż tamten.

Proszę o pomoc i dziękuje za odpowiedzi


(Dudus834) #2

Nie nic sie nie stanie mozesz instalowac Viste


(Krzkaczor) #3

Też podejrzewam że się zainstaluje tylko czy wydajność dysku nie będzie niższa?


(suchmen) #4

ustawiłeś zapewne przed instalacją xpka "ide sata native support" na disabled.teraz możesz to ustawić na enabled aczkolwiek nic to nie da w przypadku visty i innych nowych systemów obsługujących tryb sata.możesz zostawić na disabled.


(Cosik Ktosik) #5

Inna nazwa to SATA Mode, które domyślnie jest ustawione na AHCI (u Ciebie będzie to teraz IDE). A tryb AHCI włącza kolejkowanie NCQ, którego w IDE nie ma.


(suchmen) #6

w ide nie ma kolejkowania ncq ale w sata2 już jest coś takiego-inaczej to się zwie ale pełni tę samą funkcję co ncq w ahci a rezultaty co do prędkości obu trybów są bardzo zbliżone-aczkolwiek u mnie ahci z najnowszymi sterownikami chodziło raczej kiepsko


(Krzkaczor) #7

Czyli podsumowując - mam zostawić tak jak jest? Dzięki za odpowiedzi.


(dragonn) #8

Czy mogę to zamienić bez ryzyka że mi się vista i openSUSE, które są już zainstalowane, wysypią :?: