Zmiana ustawień biosu na optymalne dla dysku SATA

Hej!

Kupiłem rok temu laptopa i podczas instalacji Windows XP prof nie wykrywał dysku SATA a więc mogłem próbować ze sterownikami albo przestawić coś w biosie. I przestawiłem w biosie jakieś opcje dysku (nie pamiętam jakie :frowning: ) i XP się zainstalował. Teraz będę instalować vistę i chciałbym się dowiedzieć czy ta maja zmiana ustawień biosu nie wpłynie negatywnie na wydajność :roll: Wydaje mi się że tak ale za bardzo nie wiem co mam przestawić :confused:

Mój sprzęt:

http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/ … XgodGwJq-w

Tylko mam dysk 120gb ale szybszy niż tamten.

Proszę o pomoc i dziękuje za odpowiedzi

Nie nic sie nie stanie mozesz instalowac Viste

Też podejrzewam że się zainstaluje tylko czy wydajność dysku nie będzie niższa?

ustawiłeś zapewne przed instalacją xpka “ide sata native support” na disabled.teraz możesz to ustawić na enabled aczkolwiek nic to nie da w przypadku visty i innych nowych systemów obsługujących tryb sata.możesz zostawić na disabled.

Inna nazwa to SATA Mode, które domyślnie jest ustawione na AHCI (u Ciebie będzie to teraz IDE). A tryb AHCI włącza kolejkowanie NCQ, którego w IDE nie ma.

w ide nie ma kolejkowania ncq ale w sata2 już jest coś takiego-inaczej to się zwie ale pełni tę samą funkcję co ncq w ahci a rezultaty co do prędkości obu trybów są bardzo zbliżone-aczkolwiek u mnie ahci z najnowszymi sterownikami chodziło raczej kiepsko

Czyli podsumowując - mam zostawić tak jak jest? Dzięki za odpowiedzi.

Czy mogę to zamienić bez ryzyka że mi się vista i openSUSE, które są już zainstalowane, wysypią :?: