Zmiana Visty na XP na laptopie

Witam.

Niedawno kupiłem laptopa Lenovo 3000 N200 (0769-BKG) i był na nic od razu system Windows Vista (nie dostałem żadnej płyty z nim). Chciałem teraz tą vistę zmienić na xp, ponieważ vista nie pasuje mi zbytnio. Mam dysk SATA. Próbowałem już różnymi sposobami co znalazłem w necie ją usunąć ale nic nie pomagało albo coś było nie tak. A teraz chciałempołączyć płytę z moim xp ze sterownikami SATA za pomocą programu nlite. I tu mam problem. Gdzie znaleźć te sterowniki i jakie to są? Próbowałem przez stronę lenovo wpisałem dane laptopa i chciałem odpowiednie sterowniki znaleźć ale było ich tam dużo i w żadnym nie pisało, że jest sterownikiem SATA (bo pewnie tak ma nie pisać ale ja nie wiem po prostu co się kryje pod “sterownikami SATA”). Prosiłbym o szybką pomoc.

wejdź w menedżer urządzeń i spisz Kontrolery SCSi i RAID.

Jak już zainstalujesz XP to tu masz stery. Ściągasz wszystko oprócz BIOS.

Nie mam w menadżerze zadań Kontrolerów SCSi i RAID. Tam są tylko: Kontrolery dźwięku, wideo i gier, Kontrolery hosta magistrali IEEE 1394, Kontrolery IDE ATA/ATAPI, Kontrolery magazynu i Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Co wybrać?

Kontrolery IDE ATA/ATAPI

Ok, tak więc tam jest:

  • Intel® 82801 HEM/HBM SATA AHCI Controller

  • Intel® ICH8M Ultra ATA Storage Controllers - 2850

  • Kanał IDE

  • Kanał IDE

  • Ricoh Memory Stick Controller

  • Ricoh SD/MMC Host Controller

  • Ricoh xD-Picture Card Controller

Chyba oczywiste, że potrzebujesz sterów do Intel 82801. Troszkę pomyślunku.

Oczywiste jak się wie czego szukać i gdzie to znaleźć… a ja nie wiedziałem, wiedziałem tylko że potrzebuję sterowników SATA… ale dzięki za pomoc :wink:

Ja szukałem, ale nie znalazłem. Jak już będziesz miał stery do SATA masz tu instrukcje instalacji XP. A stery ładuje sie na początku tzn. Jak włożysz płytę i zacznie z niej czytać to naciskasz F6 i postępujesz wg instrukcji.

Ok, dzięki za pomoc, spróbuję zaraz poszukać tych sterowników. A jak zainstalować dalej xp to wiem bo już nie raz instalowałem ale nie robiłem tego na viście która trochę problemów mi sprawiła :wink:

Nic nie musisz szukać !!

Najpierw musisz wyłączyć w BIOSie opcje obsługi kontrolera SATA bo inaczej xp nawet ze sterami od RAIDA ci się nie zainstaluje.