Zmiana wielkości partycji systemowej

Aktualnie posiadam MS Windows XP SP3 i noszę się z zamiarem przesiadki na MS Windows 7. Związku z tym chcę powiększyć partycję c: (systemowa). Nawet przy pomocy Paragon Partition Manager™ 10.0 Personal już utworzyłem kolejną partycję, a następnie wykasowałem ją - w skutek czego posiadam nie przydzielone miejsce na dysku:

11f60cfad434c8c7m.jpg

Chciałbym je przeznaczyć na powiększenie partycji c. Tyle, że w Paragon Partition Manager™ 10.0 Personal partycja c jest nie aktyna i nic nie można z nią zrobić.

Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej przy użyciu Paragon Partition Manager™ 10.0 Personal , a jeśli to niemożliwe to przy pomocy czego?

Z góry dziękuje za pomoc

Użyj GParted. Tam możesz powiększyć partycję.

Jak bedziesz instalował 7 to podczas tej instalacji bedzie mógł partycje z tym miejscem polaczyc a robisz to tak :

kasujesz partycje do połaczenia :arrow: zostaje ona dolaczona do nieprzydzielonego miejsca :arrow: i poprostu dajesz zeby z tego nieprzydzielonego miejsca utworzył partycje.

musisz tak “zresajzować” partycje by obszar nieprzydzielony - ten z lewej - znalazł się się po lewej stronie dysku 174GB, obok partycji C - ten mały bloczek pierwszy z lewej. - tutaj stosujesz opcję “free space before” lub jakoś tak.

później jak już uzyskasz wolny obszar - wydzielony z dysku logicznego - czyli wszystkie te partycje w seledynowej ramce, będziesz mógł rozszerzyć partycję C o wielkość obszaru nieprzydzielonego.

operacja ta może trwać dość długo - w zależności od zapełnienia dysków, gdyż dane muszą zostać fizycznie przeniesione w inne obszary dysku.