Zmiana XP na Linux Mint - pytania dotyczące gier, partycji

Chciałbym zamienić Windows XP na Linux Mint 10 LXDE , po tym jak przeczytałem newsa na dp i zastanawia mnie wzrost wydajności. Mam dwa dyski i na jednym chciałbym mieć tego linuxa. Mam kilka pytań na które chciałbym poznać odpowiedzi zanim zainstaluję tą dystrybucję:

  1. Czy mając zainstalowany xp na 1-szym dysku a mint’a na drugim będę mógł pod linuxem korzystać z plików np obrazów, mp3 które mam na dysku z xp i na odwrót?

  2. Jaki system plików należy dać dla linuxa? Czy jest ntfs żeby widać te pliki jak w pytaniu 1?:confused:

  3. Czy ta dystrybucja linuxa wspiera tak samo jak ubuntu platformę steam?

  4. Czy jest możliwość zainstalowania komunikatora AQQ, albo podobnego do niego, z łątwą obsługą i możliwością wysyłania wycinków pulpitu do rozmówcy?

  5. Czy na Linux Mint jest problem jak pod ubuntu z obsługą bilardów na wp?

  1. Obrazy (przynajmniej iso) są obsługiwane bez żadnych dodatkowych narzędzi.

  2. Na początek najlepiej ext3 lub ext4. Linux widzi partycje NTFS (ale być zaintalowany na nich chyba nie może), ale Windows ext już nie.

  3. Mint to Ubuntu z inną skórką i kodekami, więc masz już odpowiedź. Tylko że Steam nie jest tam wspierany, a przynajmniej nie natywnie i oficjalnie. Po prostu przypadkiem działa przy pomocy Wine (poczytaj co to jest jak chcesz).

  4. Nie wiem jak będzie z wycinkami okien, ale do rozmów polecam Pidgina. Zawsze możecie wrzucać screeny do jakiegoś katalogu współdzielonego. Poczytaj o usłudze Dropbox. Jakbyś zakładał konto, to przez ten link - obaj dostaniemy dodatkową przestrzeń dyskową.

  5. Patrz: punkt 3.

Kwestia systemów plików na partycjach. Linux odczyta i zapisze NTFS, Windows linuksowych systemów plików nie odczyta (choć można skorzystać np. z http://www.ubuntu-pomoc.org/partycje-ex … z-windows/ )

Właśnie do mnie dotarło, że nie doczytałem pierwszego punktu. No ale po części uzupełniłem w drugim.

Linux potrafi czytać/zapisywać do partycji NTFS- o ile nie używasz jakichś bardziej zaawansowanych funkcji tegoż systemu plików /EFS etc etc/. W drugą stronę? Niby istnieją dodatki umożliwiające windowsowi XP czytanie (a może nawet- bezpieczne zapisywanie) na ext2/3/4. ale nie wiem, osobiście tego nigdy nie sprawdzałem

Osobiście- na wszystko poza /boot stosuję ext4 (boot na ext2)

Nie ma (i nie będzie) wersji Steama na linuksa- musisz używać jej pod “emulatorem” Wine. i tak, możesz go bezproblemowo pod mintem zainstalować

nie wiem- zapewne tak.

Owe bilardy napisane najpewniej zostały w Javie- która jest wieloplatformowa. Linuksy /większość z nich/ maja standardowo zainstalowaną łopensorsową wersje Javy- ale zawsze możesz wywalić ustrojstwo w cholerę i zainstalować poprawną, sunowsko-oraclowską (z tym ze po zainstalowaniu, będziesz musiał się pobawić programikiem pt. alternatives)

Nie ma takiej potrzeby, grub2 bez problemu uruchomi się z partycji ext4, co innego w przypadku innych systemów plików (np. btrfs), ale z ext4 nie ma problemów. I nie polecam próbować windowsowych sterowników dla ext2/3/4, potrafią być bardzo niestabilne, wieszać się przy kopiowaniu czy nawet powodować BSOD-y (ostatnio włożyłem pendrivera z partycją ext2 do Visty gdzie miałem sterownik ext2, przy wyjmowaniu pendrivera zobaczyłem BSOD-a).

no, z tym się zgodzę- “problem” z tym że używam LVMa, z którego- ztcw- linuch nie potrafi wystartować. A LVM jest chleb krojony- dopóki go nie używasz, twierdzisz że jest niepotrzebny. Gdy zaczniesz używać, nie będziesz mógł bez niego żyć :wink:

//// edit

o, poprawka. zgodnie z wiki archa, grub2 moze wystartowac z lvma. szkoda tylko ze instalator fedorki tego nie wie :wink:

tak czy siak- jakoś trzymanie osobnej, malej /~150mb/ partycji na ext2 wydaje mi sie “bezpieczniejsze”.