Zmieniłem RAM - teraz gry nie działają

Witam. Kupiłem sobie ostatnio RAM’y do mojego komputera. Są to Patriot’y 2 x 1GB DDR2 PC6400. Wcześniej miałem 1GB jakichś no-name też PC6400, wszystko działało ładnie tyle, że niektóre nowsze gry się cięły (limit przekroczony)…

Moja płyta główna obsługuje max 2GB więc podłączyłem tylko te nowe - wszystko pięknie się uruchamia, odczytuje. Ale jak uruchamiam grę to podziała z 10skeund i wyłącza do pulpitu. (nieraz nawet BSOD’em wali!) Pomyślałem - syf na kompie. Zrobiłem format, zainstalowałem wszystkie sterowniki (chipset, dźwięk, grafika).

Ale… Dalej jest tak samo :frowning: Co zrobić?

Może to ma coś wspólnego z plikiem wymiany?

Mój sprzęt:

przeskanuj pamięci programem MEMTEST, być może trzeba podnieść napięcie na ramach (w BIOS0ie).

Ew. może być tak że to nie walnięty RAM, a wejście doń.

Można podać namiary na tego memtest’a? Bo widzę na googlach dużo różnych wersji.

to skorzystaj z najnowszej bootującej się z płytki :P.

Nie chodziło mi o to. :stuck_out_tongue: Jest jakiś Memtest, memtest pro, memtest86, memtest86+ itp. :stuck_out_tongue:

Hm nie mam jak nagrać… :roll: A jeżeli było by 0 error’ów to co mam robić? :expressionless:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … test86+3.5

A jednak. Znalazłem płytkę!

Jak to wypalić? Pierw obraz ISO wypakować na pulpit z pobranego ZIP’a I potem te ISO dać w nero jako “Nagraj obraz na dysk”? Potem uruchamiam ponownie komputer i bootuje z płyty?

tak

Zaczęłem robić ten test… doszło do testu nr6 i sie chyba coś zawiesiło.

wygląda to tak:

test 1-4 - errors 0;

test 5 - errors 2;

test 6 - errors 32766 (to ciągle liczy w kółko. zatrzymuje sie na liczbie jaką napisałem i spowrotem oblicza.)

ogólnie zatrzymało sie na 32 procentach. (test 6 na 16procent)

musisz ustawić pamięci zgodnie z zaleceniami producenta timingi i napięcie na ddr-ach… jeśli problem będzie dalej występował - reklamacja.

Hmm jest jedno ‘ale’. moja płyta główna obsługuje max 533MHz na ramach. Te ramy to 800MHz… ale te moje wcześniejsze też były 800 i normalnie działały na mojej prędkości.

w BIOSie nie mam ustawień napięcia ramu. Jest tylko to że mogę dodać na DIMM +0.1v, +0.2v… i tak do +0.7v. Nie pokazuje mi w jakim napięciu są aktualnie.

EDIT:

Zmieniłem miejsca kości ramu (z żółtych na czerwone) i powtórzyłem test. przeszedł cały i wyświetliło mi ’ no errors’ :slight_smile: ale jak próbuję uruchomić grę to wywala do pulpitu dalej… :frowning:

Co robić??

Wywalanie gry do pulpitu to raczej wina systemu niż samej konfiguracji komputera…

No niewiem… Co do systemu to wątpię, bo jak pisałem w pierwszym poście specjalnie zrobiłem formatowanie dysku systemowego. Wszelkie sterowniki zainstalowane. Do grafiki wzięłem nie z płyty tylko z oficjalnej strony nVida.

Producent zaleca napięcie 1.8v i takie mam (zobaczyłem w SPD). Ale zaleca CL 5.5.5.18 przy prędkości 800MHz. Ja przy prędkości 533MHz mam 4.4.4.12. Moze opóźnić je do tych z prędkości 800? To nic nie zepsuje? Czy napięcie bym musiał zmienić?

Jak byś je opóźniał, to nie musisz podnosić napięcia.

A co do systemu, to może być i tak że któryś sterownik odmówił po prostu posłuszeństwa. Z braku laku (czyli braku efektu po obniżeniu taktów i/lub timingów), możesz kombinować ze sterownikami.