Zmienna transmisja internetu a stan techniczny komputera

Proszę o informację, czy duża zmienność transmisji internetu (D,U,PING) ma wpływ na stan techniczny i pracę twardego dysku, karty graficznej, RAM oraz innych elementów wyposażenia komputera? Czy duże wahania D mogą spowodować uszkodzenia tych elementów?

Korzystam z połączeń NETII SPOT przewodowo i przeważnie mam D w granicach 2 do 17 Mbps, U 100-1100 kbps, PING od 0 do 2000 ms.Czy te przerwy w transmisji i zmienność parametrów mają istotny wpływ na osprzęt komputera?.Dostawca od dawna nie potrafi nic z tym zrobić.W międzyczasie nastąpiło uszkodzenie dwóch dysków twardych a następny już sygnalizuje, że będą problemy( trzeszczy i warczy przy uruchomieniu i zmianie warunków transmisji)…

  1. na umowie masz podana prędkość “DO” więc wahania to normalka

  2. czy podobnie jest jak masz podpięty net bezpośrednio do komputera z pominięciem spot’a?

  3. co ma piernik do wiatraka - tj. prędkość neta do żywotności dysku? dyski obecnie opadają jak muchy i to czasami z dnia na dzień. poszukałbym innej przyczyny, np. problemy z zasilaczem, zbędne wibracje, nieodpowiednie warunki pracy.

Możliwe przyczyny awarii dysków to:

  1. Problemy z zasilaniem:

 -za małej mocy zasilacz

 -niska jakość wtyczek zasilania dysku i brak dobrego przewodzenia prądu

  1. Problemy z transmisją do kontrolera:

 -wadliwy sterownik AHCI - do sprawdzenia w SMART

 -niska jakość kabli transmisyjnych - do sprawdzenia w SMART

 -fizyczne problemy z płytą główną

  1. Wstrząsy

  2. Zbyt wysoka temperatura (choć wbrew opinią nie ma ona dużego znaczenia)

  3. Częste włączanie i wyłączanie dysku:

 -np. w opcjach zasilania ustawione wyłączanie dysku po minucie nieaktywności

 -wyłączanie dysku przez błędy w sterowniku kontrolera (ew. stary bios kontrolera nie współpracuje z nowym sterownikiem AHCI i vice versa)

  1. Możesz po prostu mieć pecha i trafiłeś na złe dyski

  2. Ich awaria na pewno nie ma nic wspólnego z wahaniami szybkości łącza internetowego.

 

Podaj szczegóły specyfikacji komputera. Podaj zrzut ekranu z menadżera urządzeń z rozwiniętą gałęzią Kontrolery IDE ATA/ATAPI. Podaj zrzut ekranu z programu AIDA (im nowsza wersja tym lepiej) z ekranu SMART dla Twojego dysku.

Dokładnie, zwłaszcza że sam router bierze na swój garb obsługę łącza i sieci lokalnej, gdyby to zależało od tego, to prędzej router by Ci padł, niż dysk w komputerze. Druga sprawa, Ty jesteś podłączony do LANu, więc teoretycznie zawsze masz te 10, 100 lub 1000Mb/s w LANie w zależności w jakim standardzie działają porty przełącznika w routerz i karta sieciowa.

Zasilacz i ustawienia komputera są w porządku ( fabryczne) i bez zmian modyfikacyjnych.Problemy zaczęły występować właśnie w czasie wielu zmian parametrów internetu łacznie z przerwami transmisji.Serwisanci nie wykryli błędów w ustawieniach komputera natomiast sugerują zmiennośc parametrów jako przyczyny tego stanu.Stąd moje pytania.

Chce Cię poinformować, że w ciągu 1 roku wymieniłem 6 routerów NETIA SPOT zanima dostałem działający router już 18 m-cy.Ponoć to jest wzmocniony router i właśnie na nim padły mi dwa dyski twarde,poleciała karta graficzna i pamięć RAM. Obecnie podobne objawy uszkadzania obserwuję na kolejnym komputerze.Ustawienia i zasilanie komputera prawidłowe ( fabryczne), więc nie można do tego mieć pretensji.Serwisanci komputerów sugerują winę dostawcy internetu-stąd moje pyatanie na forum.

Komputery pracowały przy uzyciu routera NETIA SPOT z łaczem USB przewodem oryginalnym.W ciągu roku wymieniono mi 6 routerów, obecnie użytkuję router wzmocniony,za czasu którego padły 2 dyski twarde, karta graficzna i pamięć RAM.Objawy uszkadzania takich elementów obserwuję na trzecim komputerze.Nie ma zastrzeżeń do zasilacza czy konfiguracji - serwisanci komputerów wykluczyli takowe przyczyny w tym przypadku.Sugerują dostawcę internetu…

Padło już 6 routerów.Obecnie użytkuję wzmocniony router NETIA SPOT i zaczęły padać komputery.Elementy komputera fabryczne,nic nie rasowane, konfiguracja też właściwa.Serwisanci komputerów sugerują właśnie zmieność parametrów internetu jako przyczyny

@sony22, podaj rezeltaty pobierania/wysyłania/ping z testu: http://tester.netia.pl

Jeśli już to nie sam internet sprawia problem, prędzej router, który może generować jakieś przepięcia, dane wysyłane są przez kartę sieciową i kabel sieciowy również jako sygnał elektryczny. Winy możesz szukać również w sieci elektrycznej.