Zmniejszenie dodatkowej partycji na rzecz systemowej


(Osimaru) #1

Witam.

Na służbowym komputerze na partycji systemowej kończy się miejsce, natomiast druga partycja jest pusta, Chciałbym wykorzystać to miejsce i zmniejszyć drugą partycje lub całkiem ją usunąć po czym powiększyć rozmiar partycji systemowej. Czy jest to bezpieczna operacja i jakie narzędzie będzie do tego najodpowiedniejsze?


(falcon89) #2

Możesz to zrobić za pomocą systemowego narzędzia (Zarządzanie dyskami). Najlepiej będzie usunąć drugą partycję, powiększyć systemową i na nowo stworzyć drugą partycje.


(witek-pl) #3

Korzystałem kilkukrotnie z MiniTool Partition Wizard i nigdy nie miałem problemów (również działając na partycjach z danymi). Jeśli na obu partycjach masz dane możesz, dla podniesienia bezpieczeństwa, wcześniej zdefragmentować obie partycje (opcja defrag+optymalizacja znajdująca się w większości defragerów).


(Osimaru) #4

Ok dziękuje wam bardzo za szybkie odpowiedzi. Pozdrawiam


(stranger 004) #5

Lepiej nie usuwaj całkowicie 2 partycji bo w razie uszkodzenia tracisz wszystkie dane. A co do zmiany: programem Easeus Partition Master zrobisz to bez problemu - wystarczy zmniejszyć tą pustą partycję a o powstałe w ten sposób wolne miejsce powiększyć partycję systemową.