Zmniejszenie MHz w procku

Za zwyczaj w tematach o procesorach ludzie pytają jak procka podkręcić ja natomiast chce go zmniejszyć był kiedyś 1.8 w sklepie żeby podziałał zmniejszyli go na 1350MHz podziałał jakiś czas bez zarzutu lecz problem pojawił sie ponownie. Wracając do tematu żeby jak go zmniejszyć robi sie to gdzieś w biosie czy na płycie głównej ? Z góry dziękuje za pomoc

jaki procesor?

Mnożnik proca obniż jak masz dostępny w BIOSie.Zwać się może np: CPU clock ratio itp…

Lub możesz włączyć funkcje C1E\Cool’n’Quiet (w zależności jaki CPU).

A więc tak:

@mati75

Procek to AMD Duron 1.8 Obecnie jest jak już pisałem wyżej 1.3 troche lepiej jest jak zresetowałem biosa zworka na pylcie głównej ale problem nie zniknął otóż dzieje sie tak ze raz uruchomi sie normalnie i działa bez zarzutu innym razem podczas startu staje w miejscu i stoi wtedy reset i trzeba czekać jeszcze innym czarny ekran i albo uruchomi sie z opóźnieniem albo wcale wiem ze takie ciągle resetowanie blaszaka nie jest dobre bo dysk tutaj mam z tamtej jednostki i były z nim problemy ale mniejsza oto.

Bios mam z tego co tam pisze American Megatrends w biosie pisze takie coś K7S8X BIOS P2.20 Jak by ktoś wiedział gdzie dokładniej mogę znaleźć opcje która podał adam749 bo szukałem i efekt marny jedyne co tam znalazłem to zmodyfikowanie częstotliwości chyba ramu

@Maestro00

A robie to dlatego bo gdyby nie to że w sklepie wtedy zmniejszyli wielkości procka to bym dalej gapił sie w ciemny ekran bez oznak życia wsłuchany w szum wiatraczka z tyłu

Jedyne co było podobne do teggo co napisał adam749 to te zdanie w zakładce “Advenced”

CPU HOST Frequency

I tak niżej jest aktualna frekwencja ustawiona na 100MHz

Coś mi sie wydaje że to może być to bo reszta tyczy sie częstotliwości ramu potem już zakładka boot seciurity i power to raczej nie będzie w tym

A czy to że zmniejszyłbym wielkość procesora coś by pomogło wtedy pomogło bo działał przez jakiś czas bez zarzutu macie może jakąś inną rade poza kupnem nowego procka ?

Zamiast zmniejszać taktowanie procesora, sprawdź temperatury i napięcia i przede wszystkim napisz jaki masz zasilacz, bo obniżanie taktowania jako remedium na niewłączający się komputer to najgłupsza rzecz o jakiej słyszałem. Imho masz walnięty zasilacz, ew. płytę… istnieje też możliwość, że temperatura procka jest za wysoka, ale skoro czasem działa to raczej bym to wykluczył.

Edit: zobacz jeszcze czy kondensatory na płycie nie są wylane albo wypukłe.

Edit2 i offtop zarazem: @Maestro00 - mogę zapytać jaki jest Twój problem z tym, że “99,9%” użytkowników forum używa NOD’a i Avast!'a? I dlaczego uważasz je za badziew?

KOleś kup sobie nowego kompa bo ten jest tak leciwy ze co byś tam włożtł zaraz coś nowego Ci nawali. Ten komp ma gdzieś z 9-10 lat wiec odpuśc sobie.

Maestro ten komp ma już z 4 lata jak kupowałem był dobry i on sie włącza ale zazwyczaj za drugim razem o kondensatorach już tyle mi mówili ze sprawdzałem je z 5 razy i oni też i mówili że są ok nie są wybrzuszone normalne zasilacz tez działa bo niedawno dałem go na diagnozę i powiedzieli ze all działa tylko procek jest uszkodzony i ze go zmniejsza do 1.3 i powinien działać w miarę poprawnie. W biosie jeżeli chodzi o temperaturę to takie coś:

CPU Temperature 35*C/95*F

M/B Temperature 29*C/84*F

CPU FAN Speed 3063 RPM

i tam dalej akapit o nazwie Vcore ale to chyba nie istotne zobaczę w Evereście bo tam jakoś jaśniej jest i bardziej zrozumiale

O zasilaczu na karcie gwarancyjnej nie napisali jest natomiast o wentylu może to 2 w 1 wiec napiszę " Wentylator GlacialTech AMD do 2800+

I co mógł bym jeszcze zrobić żeby zapobiec temu problemowi albo na przyszłość zeby oszczędzić kolejny komp chociaż jak to sie 1 raz zaczeło dziać to bylo granie 11+/h to może dlatego W kazdym razie czekam na dalsze porady/wskazówki z waszej strony

Żeby on miał tylko 4 lata. Sprawdź czy sie nic nie zakurzyło.

@Himmak5g

Co za tępa odpowiedź wiadomo że jak bym miał możliwość to bym kupił pewnie żeś "bazgrolił to żeby mieć nabitego posta bo wypowiedź taka jak twój obrazek

Nie ważne ile lat ma dokładnie 4 ty chyba żeś 10 letniego kompa nie widział albo porostu udajesz cwaniaka żeby kompleksy jakieś ukryć…

Wiesz, to ze będę miał o 1 posta wiecej to i tak nic nie da bo mi to wisi ile jest. KOmpleksów nie ukrywam bo nie mam. Sprawdź czy chlodzenie masz czyste i jaka temperatura est w obudowie. Możliwe że po 4 latach pasta termoprzewodząca już Ci nawala więc moze też czas wymienić.

Himmak5g ,

weź się człowieku nie odzywaj bo jesteś śmieszny, 10-letni komp z duronem 1.8, haha :x

Drass ,

i tak już nei masz gwarancji, więc otwórz boczną ściankę obudowy i zobacz co jest napisane na zasiłce, następnie nam podaj model i firmę :wink:

dotknij radiator na procku i zobacz czy rzeczywiście ma te 40*C :wink:

Wiem. Pomyliłem sie.

No te pastę mogę kupić jeśli ma pomóc czemu by nie gwarancji co prawda nie mam ale i tak bym blaszaka zaniósł nawet po 4 ale sklep plajtować zaczął bo 3 komputowe były prawie obok siebie ale mniejsza oto zaraz rozkręcę blaszaka i zobaczę co piszą na zasilaczu. A ta pasta termo przewodząca mogła by pomóc ???

Ktoś sie może orientuje czy jest taki produkt pasta jakaś czy coś która daje taki zapach jaki mają nowe komputery albo w komputerowym taki sie unosi ??

Pasta na pewno by obnizyła temperaturę procka. Nie licz ze o jakieś wiele stopni ale gdzieś z 5 by wyciagnęła. Co do zapachu to sie nie znam.

A więc tak na zasilaczu pisze tak:

CODEGEN 300W ATX 2.03(P4)

MODEL: 300X

i tam obok jakaś tabelka jej nie przepisałem bo trochę pisania no chyba ze konieczne do identyfikacji to napiszcie

Człowiecze, jak ten zasilacz(król czarnej listy) ci walnie, to nawet nie zobaczysz, co z tego Durona zostanie.

Acha to kupie jutro na allegro po 12 widziałem więc na miejscu w granicach do 20zl powinno być. Jest jeszcze jakaś pasta czy coś którą warto kupić poza tą bo w komputerowym nie raczyli o tym poinformować -.-

No nie nawet jak bym chciał dokupić lepszy to pewnie by nie pasował do tej obudowy albo nie współpracował by z częściami ech czyli co proponujecie nowy zasilacz to może zorbie tak bo i tak tego nie ominę podam wam jakie w nim są części a wy w oparciu o allegro znajdziecie jakiś odpowiedni no chyba że nie będzie konieczne