Zmniejszenie taktowania P4 w BIOSIE HP

Witam!

Właśnie przygotowuję starszy komputer HP do pracy jako mały serwer-konkretnie pod sieć monitoringu. Ten PC będzie w moim pokoju u będzie chodził 24/7. Jako że nie nawidzę gdy ktoś mi przeszkadza podczas snu chcę zrobić coś z wiatrakami w kompie.

Komputer nie będzie chodził na więcej niż 50% procka (tak myślę, zależy od kamer) i pomyślałem że zaniżę takowanie procesora z 3 Ghz na jakieś 1,5 GHz i odłączyć wiatraki. Tylko jest klka problemów:

  1. na procku nie ma czujnika temperatury więc jak mi sie przetopi przez pł. główną nawet nie będę wiedział :smiley:

  2. W BIOSIE nie mam możliwości zmiany taktowania procka (BIOS HP) więc jak je zmienić? :slight_smile:

Na ile i jak zmienić taktowanie tak bym komputer miał w całości? Jakieś sugestie?

Chłodzenie wodne nie wchodzi w grę nie mam zamiaru dokładać większej sumy pieniędzy!

jest i trzecie wyjscie - kup np. http://allegro.pl/item884988269_arcting … ietne.html lub http://allegro.pl/item883797228_chlodze … 2_478.html - to mozesz puscic w pasywie przy dobrze wentylowanej budzie

oba w miare ciche, a jesli dalej glosne, to pod 5v z molex’a podlacz…

nie widzę sensu w kupnie wiatraka za 80zł który równierz będzie wył jak to wiatrak-normalne :slight_smile: wolałbym obniżyć taktowanie.

Jak to nie ma czujnika temperatury, każdy P4 go ma. A teraz logicznie ujmując, jeśli nawet zmniejszyłbyś taktowanie procesora to wzrośnie jego użycie gdyż będzie słabszy; nie oznacza to jednak, że będzie się bardziej grzał skoro będzie słabszy. To tylko teoria. Jeśli nie możesz zmniejszyć taktowania to lepiej kup cooler najlepiej Arctic Cooling + dobra pasta i będziesz miał problem z głowy i nic się nie zgrzeje.

a czytasz co pisze?

auras powinien w pasywie wytrzymac (bez wentylatora) a AC jest ciche i wentyl daje sie sterowac, wiec mozna go skrecic do odpowiedniej glosnosci 8)

ps. nawet jak obnizysz fsb (np. softem setfsb czy podobnym), to rownoczesnie obnizasz pamieci i szyne AGP/PCI na ktorej sa miedzy innymi dyski…

to jaki jest sens kupna wentyla (z radiatorem) tylko po to by używać samego radiatora? :smiley:

A jakby kupić sam radiator?

btw. wyjmuję wszystkie wiatraki nie tylko z CPU

A jak z tym pomniejszeniem szyny? Czy to opłacalne jest? Nie można zmniejszyć taktowania bez zmiany FSB?

Można zmniejszyć mnożnik. Taktowanie = FSB

Kup sam radiator jak masz możliwość, później dołożysz do wentylatora… jeśli w ogóle dopasujesz i kupisz Arctic Cooling i będziesz szczęśliwy :smiley:

Poszukaj Arctic Cooling Fan Pro TC 80x80 (11-12zł). Jeśli zasilacz też hałasuje, to kup 2.

Mam taki na core 2 duo (wcześniej miałem na athlonie 2500+ i PIII) i jak włączam komputer, to patrzę czy kontrolka się świeci, bo nic nie słychać. :slight_smile: Wszystkim swoim znajomym pozakładałem takie wentylatory i wszyscy są szczęśliwi.

http://sklep.hard-pc.pl/index.php?p1407,arctic-cooling-arctic-fan-pro-tc-2

a jaki polecacie tani? :slight_smile:

Dodane 13.01.2010 (Śr) 20:05

o! ale tanio na allegro ten co poleca g_stanisław za niecałe 10zł :slight_smile: zastanowię się i najwyżej zamówię ale przed tym chciałbym pobawić się FSB :slight_smile: