Znaczący spadek wydajności komputera

Hej!

Od jakiegoś czasu zaobserwowałem znaczący spadek wydajności mojego komputera.

Konfig:

MSI Neo2-Fir

Intel Core 2 E2140 @3000

Ati X1900xt 512

2x250 GB Raid0 Segate (nie pamiętam modelu)

Amacrox Warrior 450 PNF

Nie odczuwam zmian w ładowaniu/zamykaniu sie systemu, tylko w aplikacjach 3D.

Komputer jest świeżo po formacie.

Najnowsze sterowniki ze stron producentów.

Dyski były formatowane w 100%.

Co do spadków:

Wcześniej miałem ok 30 000 p. w 3D Marku 03, w tym momencie 19 000.

Gry jak G3, co kilka chwil sie przycina (wcześniej to nie występowało)

Fallout 3 i Oblivion zaliczają przycinki co nigdy nie występowało.

Gra Lineage 2, stała sie nie grywalna, ilość FPS spadła do 12-20, gdy wcześniej 70 to był standard przy kilkukrotnym odpaleniu gry.

Dodam że komputer jest dokładnie wyczyszczony.

Jedyna rzecz która mnie nie pokoi to dziwne szelesty z karty graficznej, mam na niej zamontowane chłodzenie Accelero x2. Programem Riva Tuner wymuszam cały czas obroty na poziomie 100%, lecz te dziwne odgłosy wydobywają się tylko w bardzo stresowych sytuacjach dla karty. Normalnie ich nie słychać.

Z góry dzięki.

Nie wiem czy to robiłeś, ale jeśli nie to wyczyść porządnie komputer wewnątrz :wink:

Kompresor 10 atm :slight_smile: nic to nie zmieniło.

Dodam jeszcze że temperatury są w normie, w niczym nie odbiegają od tych które występowały wcześniej gdy wszystko chodziło dobrze, powiedziałbym że są niższe, poprzez wymuszenie obrotów na GPU w 100% oraz położeniu dodatkowego wiatraka 80 mm na gpu. Procek ma Frezzera 64 (6 heat pipe) więc gorąc mu nie doskwiera. 2h w orthosie 100% stabilnie 55 C.

zobacz czy na pewno jest podkręcony. Może zresetowałeś

To też sprawdzałem CPU-Z pokazuje 3040 MHz. Oto screen:

http://img144.imageshack.us/img144/3835/cpuzjz5.jpg

Może masz syf na systemie i wirusa ?? :stuck_out_tongue:

o czym ty człowieku mówisz? Przeczytaj co napisałem. System świeży!

nie doczytałem, może zasilacz walnięty.

Może…

To spróbuj włączyć orthosa i furmarka na raz i zobacz co sie dzieje z kompem

15 min Orthosa i Furmarka stabilnie. Furmar na 1280x1024 MSAA x6 Xtreme Burning mode on. GPU do 71 C doszło a CPU do 58.

Zauważyłem coś dziwnego. W menadżerze zadań windows jest napisane że Proces Bezczynności systemu zużywa 90 % CPU, a wykres pokazuje że oba jądra są używane w minimalnym stopniu, co ciekawe komputer wręcz sie zawiesza na stronach typu onet tv i tym podobnych, a użycie procesora skacze do 100 % na wykresie.

a dysk któryś CI nie mieli?

Sugerujesz że te dźwięki to nie karta graficzna tylko któryś dysk? W sumie zaraz obok karty w jednej linii mam dyski.

Jest jakaś opcja aby to sprawdzić? Kiedyś używałem programu który sprawdzał bad sectory, szybkość zapisu i odczytu, czy coś w tym stylu powinno coś wykazać?

Pierwsze to HD Tune i odczyt S.M.A.R.T drugie to memtest i to kilka passów trzeba przepuścić i zobaczyć czy są jakieś błędy

Memtest pod windowsem nie pokazuje żadnych błędów, memtest86 nie chce się zbotować, nie wiem dlaczego, lecz zawsze mam ten sam problem z windowsem, ale w przypadku windy za 3-4 razem załapie a memtesta nie może coś.

HD Tune:

Error Scan: Wszystko na zielono.

Benchmark:

HD Tune: Intel Raid 0 Volume Benchmark

Transfer Rate Minimum : 9.9 MB/sec

Transfer Rate Maximum : 127.9 MB/sec

Transfer Rate Average : 100.6 MB/sec

Access Time : 15.1 ms

Burst Rate : 101.6 MB/sec

CPU Usage : 4.7%

Dodam że komputer sie nie zawiesza, tylko stracił znacząco na wydajności.