Znikający Dysk?

Witam. Tytuł tego postu może być dziwny ale nie wiedziałem jaki dać.

Troszkę poszperałem na forum ale przeważnie to były tematy stare albo bez jakiś dobrych odpowiedzi.

A więc tak. Jakoś rok temu wymieniłem komputer(została tylko obudowa z zasilaczem i stara grafika).

Przez cały czas komputer pięknie chodził… System miałem zainstalowany na dysku WD Caviar SE16 WD5000AAKS(500GB)

Któregoś dnia coś się stało w systemem, lecz nie chciałem tracić danych (z dysku C:) i zainstalowałem system na starym dysku(Segate 80GB).

Wszystko dobrze chodziło tylko zawsze musiałem mieć oba dyski bo jakoś plik do botowania systemu znalazł się na WD;/ . Ale nie w tym problem.

Oba dyski mam na Sata. Nieraz przy starcie systemu już jest zmuła i troszkę czekam aż te dyski zostaną wykryte, a nieraz w ogóle ich nie wykrywa, nieraz wykrywa tylko jeden z nich i tak w kółko. Jak wszystko się załaduje to przez pewien czas wszystko działa (nieraz 1godz. nieraz cały dzień), lecz w pewnym momencie np. jak zmieniam muzykę w odtwarzaczu(muzyka jest na WD 500gb) to trzeba poczekać aż komputer to ogarnie tzn. słychać dźwięk jakby miał zadyszkę i coś w stylu że na nowo się odpala. Słychać wszystko głośniej najprawdopodobniej wiatraczek z zasilaczu ale chodzi tak na full obrotach(procek raczej odpada). Jak załapie to jest ok. A nieraz system się zawiesza. I właśnie wtedy dysk WD znika. Komputer go nie wykrywa, zostaje tylko reset. Rzadziej ale też się zdarza że dysk Segate 80GB również znika. system się zacina, wszystko znika i po chwili się resetuje. Potem by wszystko włączyć na nowo muszę znowu bawić się z dociskaniem,ruszaniem i zmienianiem portów SATA. I znowu wszystko działa.

Moje pytanie odnośnie tego długiego tekstu to: Jakiego podzespołu może to być wina? Czy to coś z płytą czy może dyskiem? A może zasilacz już się starzeje(5lat)?

Specyfikacja w podpisie.

Proszę o szybką pomoc, ponieważ mam te podzespoły na gwarancji lecz nie wiem co musiałbym oddać(zamówione przez internet dlatego chcę mieć pewność)

Pozdrawiam.

Twój zasilacz znajduje się na czarnej liście zasilaczy. Tzn, że jest złej jakości i może niekorzystnie wpływać na pracę podzespołów.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Trudno powiedzieć, że problemy są na pewno spowodowane zasilaczem (którego tak czy tak zmień).

Zrób pełny error scan w HD Tune na dysku WD (to trochę potrwa). Dysk może być uszkodzony, całkiem możliwe, że z powodu niestabilnych napięć zasilacza.

Sprawdź wtyczki w dysku i na płycie czy się nie poluzowały, w głowę zachodziłem dlaczego nie widzi mi jednego dysku, a przyczyną była luźna wtyczka od przewodu w dysku.

No programem skanuje dysk na razie jest z 25% i 1 uszkodzony sektor;/ ale kij tam.

a co do tych luźnych wtyczek to nie ma szans. po pierwsze są na takie zaciski? hmm takie coś że na pewno dobrze się trzyma:D

poza tym dysk padł dałem reset i już normalnie był dysk wykryty… coraz bardziej będę myślał o nowym zasilaczu ale na razie brak kasy ale coś trzeba zrobić;P