Znikający Dysk?

(Maniek22 1991) #1

Witam. Tytuł tego postu może być dziwny ale nie wiedziałem jaki dać.

Troszkę poszperałem na forum ale przeważnie to były tematy stare albo bez jakiś dobrych odpowiedzi.

A więc tak. Jakoś rok temu wymieniłem komputer(została tylko obudowa z zasilaczem i stara grafika).

Przez cały czas komputer pięknie chodził.. System miałem zainstalowany na dysku WD Caviar SE16 WD5000AAKS(500GB)

Któregoś dnia coś się stało w systemem, lecz nie chciałem tracić danych (z dysku C:) i zainstalowałem system na starym dysku(Segate 80GB).

Wszystko dobrze chodziło tylko zawsze musiałem mieć oba dyski bo jakoś plik do botowania systemu znalazł się na WD;/ . Ale nie w tym problem.

Oba dyski mam na Sata. Nieraz przy starcie systemu już jest zmuła i troszkę czekam aż te dyski zostaną wykryte, a nieraz w ogóle ich nie wykrywa, nieraz wykrywa tylko jeden z nich i tak w kółko. Jak wszystko się załaduje to przez pewien czas wszystko działa (nieraz 1godz. nieraz cały dzień), lecz w pewnym momencie np. jak zmieniam muzykę w odtwarzaczu(muzyka jest na WD 500gb) to trzeba poczekać aż komputer to ogarnie tzn. słychać dźwięk jakby miał zadyszkę i coś w stylu że na nowo się odpala. Słychać wszystko głośniej najprawdopodobniej wiatraczek z zasilaczu ale chodzi tak na full obrotach(procek raczej odpada). Jak załapie to jest ok. A nieraz system się zawiesza. I właśnie wtedy dysk WD znika. Komputer go nie wykrywa, zostaje tylko reset. Rzadziej ale też się zdarza że dysk Segate 80GB również znika. system się zacina, wszystko znika i po chwili się resetuje. Potem by wszystko włączyć na nowo muszę znowu bawić się z dociskaniem,ruszaniem i zmienianiem portów SATA. I znowu wszystko działa.

Moje pytanie odnośnie tego długiego tekstu to: Jakiego podzespołu może to być wina? Czy to coś z płytą czy może dyskiem? A może zasilacz już się starzeje(5lat)?

Specyfikacja w podpisie.

Proszę o szybką pomoc, ponieważ mam te podzespoły na gwarancji lecz nie wiem co musiałbym oddać(zamówione przez internet dlatego chcę mieć pewność)

Pozdrawiam.

(Db2524) #2

Twój zasilacz znajduje się na czarnej liście zasilaczy. Tzn, że jest złej jakości i może niekorzystnie wpływać na pracę podzespołów.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Trudno powiedzieć, że problemy są na pewno spowodowane zasilaczem (którego tak czy tak zmień).

Zrób pełny error scan w HD Tune na dysku WD (to trochę potrwa). Dysk może być uszkodzony, całkiem możliwe, że z powodu niestabilnych napięć zasilacza.

(Zbychdb) #3

Sprawdź wtyczki w dysku i na płycie czy się nie poluzowały, w głowę zachodziłem dlaczego nie widzi mi jednego dysku, a przyczyną była luźna wtyczka od przewodu w dysku.

(Maniek22 1991) #4

No programem skanuje dysk na razie jest z 25% i 1 uszkodzony sektor;/ ale kij tam.

a co do tych luźnych wtyczek to nie ma szans. po pierwsze są na takie zaciski? hmm takie coś że na pewno dobrze się trzyma:D

poza tym dysk padł dałem reset i już normalnie był dysk wykryty.. coraz bardziej będę myślał o nowym zasilaczu ale na razie brak kasy ale coś trzeba zrobić:stuck_out_tongue_winking_eye: