Znikł film z DVD?


(Mychakamil) #1

Witam, tak jak w temacie mam problem z filmem z Pamiątki Ślubu... Ślub miał miejsce w 2007 roku i płytki zawsze działały (jest ich dwie) ... Lecz ostatnio jakiś czas temu chciałem zobaczyć pamiątkę i nie szło ;/ ani na kinie domowym, ani na komputerze ... Zdziwiłem się.... bo płytki były dobrze zabezpieczone przed kurzem i zarysowaniem. Sprawdziłem płytki u znajomych na kinie i laptopie - lecz z takim samym rezultatem... Pożyczyłem pamiątkę (kopie) od rodzinki lecz płytki o dziwo też nie działają... Sprawdzali też u siebie i też nic... Co to może być za przyczyna ... I czy można odzyskać jakoś te dane... Proszę o pomoc, za którą b. dziękuję :slight_smile:

Pozdrawiam, Kamil


(Cedar) #2

Teoretycznie trwałość danych na płytkach powinna wynosić wieeeele lat (kilkanaście - kilkadziesiąt), praktycznie przy gorszych płytkach i niesprzyjających warunkach przechowywania (np. zanieczyszczenie powietrza, wyższa temperatura) degradacja zapisu może się już pojawić po 2 - 3 latach (a nawet wcześniej)


(Mychakamil) #3

Ok, ale płytka nie posiada żadnych zarysowań.... i to od razu poszły by 4 płyty DVD naraz (po 2 w innych rodzinach )... Według mnie jest to mało prawdopodobne... a czym to można odzyskać... jeśli się da ... ;/


(Cedar) #4

Degradacja zapisu nie polega na zarysowaniach ale z zmianach chemicznych i fizycznych właściwości nośnika. Zjawisko często spotykane.

Poczytaj np. tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1148540.html


(Cedar) #5

Z porysowanych (w pewnej granicy) to można odzyskać, w przypadku degradacji (zaniku) zapis może być to niemożliwe. Możesz też spróbować odczytać w jakimś wysokiej jakości napędzie i przekopiować na lepszą płytkę.

http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani ... ws,86.html


#6

mychakamil , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(MaRa) #7

Może da się odczytać jakimś programem do odzyskiwania danych.

Może być tylko nieczytelny niewielki obszar, np. sektory początkowe. Gdyby nieczytelny był w środku, to odtwarzacz by rozpoznał płytę, ale nastąpiłyby przerwy w odczycie (pikselizacja itp.). Mało prawdopodobne, by zapis nagle zniknął z całej płyty, chyba że leżała na słońcu.


(neo10) #8

w komputerze płyta jest w ogóle wykrywana widać pliki? czy w ogóle nie chce się odczytać?

z ciekawości jakiej marki były to płyty... pamiątki powinny być nagrywane najlepiej na verbatimach itp... ;]


(witek-pl) #9

Spróbuj programu IsoBuster.


(Mychakamil) #10

MaRa , : Płytki były przechowywane prawidłowo, nie były nastawione na działanie promieni słonecznych.

neo10 , : Płytki są nagrane na płytkach firmy TDK DVD-R 1-16x;

płyta po włożeniu do napędu jest czytana przez ok. 1-2 min. i po czym przestaje ... System nic nie wykrywa... :frowning:

witek-pl , : W tym programie wykrywa po jakimś czasie płytkę jako pustą :frowning:


(xyzzyx) #11

http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_kompaktowa Zwróć uwagę w tym wątku na podtytuł "Trwałość". Wynikałoby z tego co tam pisze że znikanie zapisu na płytach CD-R w przypadku lichych nośników jest możliwe nawet po kilku tygodniach. No ale piszesz że używasz TDK, to raczej b. dobre płytki więc trudno znaleźć przyczynę :frowning: . Pozdrawiam. A jednak coś na rzeczy jest. Poczytaj tu http://nt.interia.pl/komputery/wiadomos ... 36725,1010. Przypomina mi się że trafiłem kiedyś na płyty TDK które były takie TDK jak ja młody :expressionless: . Żeby się nie okazało że miałeś takie samo szczęście #-o :frowning: .


(somekind) #12

Też kiedyś używałem TDK. Ale po tym, jak średnio po trzech odczytach przestawały działać, olałem tę firmę na wieki wieków. Najbardziej badziewne płyty, z jakimi miałem do czynienia w życiu.


(xyzzyx) #13

-no może nie do końca. To bardzo(moim zdaniem)dobra firma ale trafiały się podróbki i z ich jakością bywało bardzo różnie :frowning: .


(somekind) #14

Dziwne, że z Emtecami nie miałem nigdy żadnych problemów, a na "bardzo dobrych" TDKach straciłem dane. ;] (Jak widać w wątku nie ja jeden.)