Znikło wszystko z dysku

Przyszedł do mnie kolega z komputerem,który nie działa.Po starcie czarny ekran z migającym kursorem.Powiedział,że stało się tak po przerwie w dostawie prądu.Partition Magic pokazał pusty dysk bez żadnej partycji mimo,że były trzy.Stwierdził,że nie ma na nim ważnych danych ,które chciał by odzyskać.Ponieważ nie spotkałem się z podobnym przypadkiem prosze o radę co do dalszego postępowania.Dysk segate 40Gb 3 letni, system XP.

Założenie partycji i formatowanie przebiegło bez problemów.Tewraz instaluję system

Odenij dysk od Jego kompa i podłącz go do swojego(jako dodatkowy) i sprawdz po uruchomieniu komputera czy faktycznie niema tych partycji.

Pamiętaj o zworkach master/slave :slight_smile:

Heru napisał

moja kolezanka miala podobny problem w laptopie, tyle tylko ze utracila jedną z partycji dysku. Stało sie tak na skutek awarii zasilacza(jednym słowem zniszczony przewód,ktory spowodował zwarcie). Udalo mi sie odzyskac niektore dane za pomoca Partition Magic, a takze utworzyc nowa partycje ( w miejscu starej).

na moje oko w obu tych przypadkach nastąpilo uszkodzenie w sektorach dysku odpowiedzialnych za jego partycjonowanie.

System zainstalował sie bez problemów.Na razie wszystko działa bez zastrzeżeń,ale nasuwają się dwa pytania:

  1. Czy zanik pradu mógł wywołać taka awarię?

  2. Czy można ufać temu dyskowi czy wywlić go,aby podobna rzecz nie przytrafiła się w przyszłości.

odpowiedz na pytanie :

  1. sam prąd na pewno nie , ale juz jakies spięcie(zróznicowana dostawa energii) do tego brak listwy przeciwnapieciowej i awaria bardzo prawdopodobna.

2.sprawdz dysk jakims programem albo chociazby ppm na dysk , własciowosci , narzedzia, sprawdzanie błedów , jeśli wszystko bedzie OK to znaczy,ze dysk jeszcze troche pobiega , sprawdz tez programem HD Tune 2.51

Piotr676 > poczytaj ten artykuł:

http://www.cdrinfo.pl/artykuly/datarecovery/