Zniknęło ok. 13 GB z dysku D

Witam. Zrobiłem Arconisem kopię zapasową partycji C którą zapisałem na dysku D. Niby wszystko poszło ok. ale. Na dysku D nie ma pliku z kopią ale jednocześnie brakuje ok 13 GB czyli tyle ile zajmuje u mnie kopia. Pliki systemowe mam odkryte ale kopii i tak nie widać. Arconis też jej nie znajduje. Jak zaznaczę wszystkie pliki na D i sprawdzę we właściwościach dysku jest różnica tych 13 GB. Wychodzi na to, że plik z kopią jest na dysku ale go nie widać.

Pewnie masz zaznaczone pokazywanie ukrytych plików i folderów. Jeszcze trzeba odznaczyć ukrywanie chronionych plików i folderów.

Pobierz spacesniffer - pokaże, co masz na tym dysku D.

Chronione też są odkryte. Spacesniffer pokazuje inaczej niż we właściwościach dysku czyli tyle ile po zaznaczeniu wszystkich plików. Dziwna sprawa.

 

post-4599-0-73733500-1437129025_thumb.jp

Kliknij prawym na SpaceSniffer i wybierz Uruchom jako administrator.

Było robione jako administrator.

Wejdź ponownie w spacesniffer. Wybierz dysk. Kliknij w Edit i w Configure. Dodatkowo zaznacz Show unknown space on new views. Potem daj OK i zamknij spacesniffer. Uruchom ponownie, zaznacz dysk D i zobaczysz, ile system zajął Ci miejsca na Unaccessible space, czyli zajętą przestrzeń dyskową dla różnych aplikacji.

Pokazuje 13,6GB czyli dokładnie tyle ile brakuje. I co to oznacza?

To miejsce zarezerwowane, czyli przestrzeń dyskowa dla aplikacji.

Proste - przykładowo ręcznie ustawiam Firefoxa, żeby na cache było 20MB. I tyle system przydzieli, zarezerwuje miejsca Firefoxowi, bo i więcej nie trzeba, gdy ustawiam czyszczenie cache podczas zamykania programu. Zostawiam zalogowania, ustawienia stron, ciasteczka i hasła, a zaznaczam wszystko inne. Firefox chodzi jak burza.

Gdybym dał Firefoxowi domyślnie, to system będzie rezerwował dla niego ok 300MB. Można dać mu 1GB. Przy dużo aplikacji, instalowanych gier itp, to i system rezerwuje i chroni przestrzeń dyskowa. Jedynie redukcja aplikacji może zmniejszyć ten rozmiar. U mnie jest z 50 aplikacji portable na drugim dysku. 

Tylko czemu tak dużo i czemu jeszcze dziś rano przed wykonaniem kopii Arconisem nie było tej przestrzeni dyskowej? Miałem ponad 40 GB. Dziwne bo na dysku D przecież nie mam zainstalowanych aplikacji i żadnych portable tam nie ma. W ogóle nawet na dysku C nie mam zbyt wiele aplikacji a na pewno mniej niż 10 GB.